Wpis z mikrobloga

#iiwojnaswiatowawkolorze

Niemiecki motocyklista w otoczeniu bułgarskich dzieci, wiosna 1941 roku. Ponieważ prosiliście, to zaczynamy krótki cykl z Bałkanów '41 - część I.

Najczęściej podawanym, i nieprawdziwym powodem, dla którego Niemcy rozpoczęli wojnę z Jugosławią było rzekome ''ratowanie'' Włochów w Grecji. Tymczasem prawda jest bardziej złożona.

Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że walki w Grecji niespecjalnie zajmowały Niemców. W grudniu 1940 r. niemieccy oficerowie wizytowali linię frontu w Epirze i ustalili z Włochami, że Wehrmacht nie będzie ingerować.

Inwazja na Jugosławię była efektem kilku okoliczności. Początkowo, kraj ten przyłączył się do Państw Osi (podpisał m.in. Pakt Trzech w zamian za obietnicę otrzymania Salonik), ale z inspiracji (i kasy) Brytyjczyków doszło w Belgradzie do zamachu stanu w nocy z 26 na 27 marca 1941 r., w wyniku którego obalono księcia Pawła - regenta Jugosławii, a na jego miejscu osadzono młodego króla Piotra II Karadziordziewicia. Młody, bo zaledwie 17-letni król natychmiast zerwał pakt z Niemcami i zawarł pakt o przyjaźni z ZSRR.

A taki obrót sytuacji już bardzo nie podobał się Niemcom - ponieważ sowiecko-jugosłowiański pakt zagrażał planowanej operacji ''Barbarossa''. I to był główny powód dla którego Niemcy najechali Jugosławię. Do planu ''Marita'' wyznaczono siły niemieckiej 2. Armii (gen. Maximilian von Weichs), elementy 12. Armii (gen. Wilhelm List) oraz 1. Grupę Pancerną (gen. Ewald von Kleist). Razem: 19 dywizji, w tym 5 pancernych i po dwie górskie i zmotoryzowane, wspartych przez 875 czołgów i 990 samolotów. Niemcy mieli atakować od Austrii, Bułgarii, Węgier i Rumunii - do tych krajów Niemcy przybywali po cywilnemu i w tajemnicy. Ponadto, poproszono o udział Węgrów. Premier tego kraju, Pal Teleki, dowiedziawszy się o wkroczeniu wojsk niemieckich 3 kwietnia, popełnił samobójstwo. Mimo to, Węgrzy zaproponowali wystawienie pięciu dywizji w trzech korpusach: I., V. i Szybkim, wszystko w ramach węgierskiej 3. Armii (gen. Elemér Gorondy-Novák). Oprócz tego, udział miały wziąć włoskie 9. (gen. Pirzio Biroli) i 2. Armie (gen. Vittorio Ambrosio), liczące razem 22 dywizje i 666 samolotów.

Razem: 750 tys. ludzi.

Plan był śmiały i oparty o ideę Blitzkriegu. Wojska 2. Armii, atakujące z Austrii i Węgier, miały opanować Słowenię i zdobyć Zagrzeb. Wojska 12. Armii i 1. GPanc. miały opanować Macedonię. Niemiecki XLVI. KPanc. miał ruszyć na Sarajewo i współdziałać z włoską 2. Armią, węgierska 3. Armia miała zająć Wojwodinę, a 9. Armia - Czarnogórę.

Przeciw sobie koalicja miała Królewską Armię Jugosławii. Liczyła ona aż 850 tys. ludzi w 33 dywizjach, dysponowała 500 samolotami (w tym, co ciekawe, 73 Messerschmittami Bf-109), 200 czołgami i ponad 7 tysiącami dział. Uzbrojenie było głównie czeskiej i francuskiej proweniencji. Jugosłowianie spodziewali się ataku i gorączkowo rozbudowywali obronę.

6 kwietnia 1941 r., dokładnie 78 lat temu, ryknęły setki silników nad jugosłowiańskim niebem.

#unternehmenmarita #marita

Autor postu: II wojna światowa w kolorze

#iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
Pobierz Mleko_O - #iiwojnaswiatowawkolorze

Niemiecki motocyklista w otoczeniu bułgarskich ...
źródło: comment_QIuHjvfV9ta3rtFENKXC7MJHhEk9bEtO.jpg
  • 22
@funkmess: to u nas chyba mniejsza różnorodność musiała być bo tych co chcieli ginąć za ojczyznę nie brakowało. Problemem był kijowy wywiad co przyczyniło się do zaskoczenia nas w dzień wojny, a do tego wyposażenie. Tutaj tak jak piszesz słabo było. Ogólnie temat ataku na Jugosławię brzmi niesamowicie ciekawie.
@elim: żebyśmy się źle nie zrozumieli chodzi mi o wywiad długo przed rozpoczęciem wojny, kiedy to Niemcy zbroily się na potęgę i rosły nastroje nacjonalistyczne. Nie bronie złych decyzji dowództwa, ale gdy nie zdążyliśmy się dozbroić to najlepsze dowództwo by najprawdopodobnoej nie dało rady.