Wpis z mikrobloga

Heja,

potrzebna mi porada.

2,5 tyg temu uwarzylem se Imperial IPA wg. tej receptury :
https://brewness.com/pl/recipe/simon-imperial-ipa-19blg/view

Z tym ze u mnie przed zadaniem drozdzy nie bylo 19 BLG a 15..

Zadalem drozdze (Danstar - Windstor Ale )- 2 dni napierniczalo jak milo. Po dwoch dniach juz cisza. Poczekalem tydzien i zlalem na cichą tak jak robie zawsze (15 warka here).

Tak od niczego zmierzylem sobie BLG (wiem trzeba bylo mierzyc przed zlaniem - ale coz..) - no i niestety stanelo na 7 z oryginalnego 15 przed zadaniem drozdzy. I tak niestety zostalo juzi nie spada nic a nic.

Pytanko - czy Waszym zdaniem dorzucic jakis neutralnych drozdzy zeby jeszcze cos odfermentowalo czy tez butelkowac ?

Zdarzalo sie mi butelkowac przy 5 BLG i bylo ok.. ale 7 to trochu duzo szczegolnie ze slabo to odfermentowalo. Zawsze mozna mniej cukru dac do refermentafcji.

Granatow sie nie boje bo watpie ze zdaza sie wytworzyc przed wypiciem tego piwa ;)
Co radzicie ?

#piwo #piwowarstwo #piwodomowe #tomaszkopyrazblogublogkopyracom
  • 7
@white_wolv: Producent nie podaje jakiego stopnia odfermentowania należy się po nich spodziewać, ale piszą, że fermentują bardzo szybko i niezbyt głęboko. Wg. ma zostać po tym pełne piwo. Tradycyjnie podnieś nieco temperaturę, sprawdź, czy blg się ruszyło i decyduj: butelkowanie bardzo treściwego piwa albo zabawa w inne drożdże.
@white_wolv: Po zabutelkowaniu monitoring nagazowania: 1 zł na kapsel i po kilku dniach podważyć lekko otwieraczem sprawdzając, czy piwo próbuje uciec (oczywiście od razu je kapslujemy z powrotem). Jeśli tak, to trzeba w ten sposób oblecieć wszystkie butelki i sprawdzić po dwóch dniach znowu. Tak ratowałem swoje niedofermentowane piwo.
@white_wolv: Producent podaje, że te drożdże nie potrafią przerabiać maltotriozy, cukru, który zwykle jest zjadany przez większość drożdży piwowarskich. To może powodować, że zostaje nieco więcej cukrów resztkowych, niż przy innych piwach (ale na chłopski rozum nie aż 7 blg).