Wpis z mikrobloga

Poleci ktoś ogarniętego doradcę podatkowego w kwestii giełd zagranicznych, dywidend itp?

Czy z perspektywy polskiego podatnika jest różnica na giełdach w jakich krajach są kupowane aktywa (Niemcy, Holandia, Dania, Luksemburg, Irlandia, UK)? Czy ma na to wpływ z jakiego kraju pochodzi dany instrument (ETF). Jaki typ produktów indeksowych wybrać (akumulujące, czy wypłacające dywidendy), by uniknąć nadmiernego opodatkowania? Jak rozliczać podatki w ww kwestiach, gdy sprzedawca był zagraniczny podmiot (Degiro), który nie wystawia oficjalnych papierów do US?

#gielda #podatki #inwestycje #inwestowanie #etf #degiro
  • 5
@BishKopt: Nie ma to znaczenia, ale dywidendy mogą być opodatkowane podwójnie. Jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym rozliczasz się w pl jako dochód z zysków kapitałowych. Zagraniczny broker nie wsytawi ci pitu więc musisz sobie sam policzyć dochód i mieć jakiś dowód dla us typu wyciąg z rachunku maklerskiego.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@BishKopt: 1. Dla dochodu z każdego kraju powinien być oddzielny załącznik PIT ZG do PIT38.
2. Najrozsądniej i najpraktyczniej jest zakładać, że kraj dochodu to kraj giełdy na której notowany jest dany ETF. W innym przypadku niekiedy rozliczenie mogłoby być zbyt utrudnione np. kiedy kupujemy ETFa na Pakistan na giełdzie w Londynie lub ETFa który inwestuje w wielu krajach jednocześnie.
3. Akumulujące, dywidendy są automatycznie reinwestowane i uwzględniane w sumie jednostce.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@BishKopt: Na szczęście nic. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Sam ostatnio siedziałem dobre pół dnia, żeby ogarnąć jak rozliczyć PITa właśnie z Degiro. Jakbyś miał jakieś pytania jeszcze to pisz, jak będę wiedział to odpowiem.