Wpis z mikrobloga

Witam Mirasy :) (nowy here) Mam do Was pytanie, może ktoś bedzie wiedział. Otóż pracuje na tokarko-frezarko-wytaczarce na sterowaniu Sinumerik 840D SL. Pobrałem ostatnio, SinuTraina. Wszystko jest ok ale mam pewien problem. W symulacji na Sinutrain przy toczeniu, nóż ostawia sie od "góry" w sensie jest jakby po 2 stronie, gdzie u mnie na maszynie jest od "dołu" przez co wszystkie wspołrzedne średnicowe "X" musze pisać w minus. Wyglada to tak, że odjazdy i od detalu w osi X musze pisać na "-" a dojazdy na "+" co jest kompletnie sprzeczne i odwrotne z logiką i pracy na maszynie w pracy. Zdaje sobie sprawe ze u nas tak symulacji tak jest bo taką jest maszyna i tak było zrobione ale czy jest możliwosc zmienienia tego w Sinutrainie, ktorego potrzebuje do pisania programów i sprawdzania symulacji toczenia. Jedyna opcja jest taka, aby wszystkie średnice pisać w minusie a potem juz na maszyne zmieniać na plus ale jesli nie zmienie jakiegoś minusa na plus i odwrtonie, to dzwon solidny, obróbka wałów rzędu 25 ton u mnie na maszynie. Może ktoś miał styczność z czyms takim, i potrafi pomóc ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#cnc #sinumerik
  • 9
@Salomontheking: cięzko programować i obserwować, jak muszę walić minus zamiast plusa i plusa zamiast minusa, potem to wszystko jeszcze zmieniać z powrotem na maszynie. A program średnio 2000 bloków, zdarzają sie takie i po 10k :/
@Chrystus: interpolacje działają poprawnie. Cały Sinutrain działa poprawnie, moja maszyna ma tak ustawione czy zmienione oprogramowanie, że symulacja pokazuje nóż od dołu, gdzie poniżej osi wsporzędne X sa w plus. Własnie próbuje sie dowiedzieć, czy jest jakiś parametr ustawienie, aby zrobić "odbcie lustrzane" tego noża, jakiegokolwiek narzędzia. Generalnie na małych tokarkach cały rewolwer narzedziowy, i sam nóż faktycznie najezdza z góry detalu, wiec tak tez jest napisane oprogramowanie. Pytanie czy jakos