Wpis z mikrobloga

Cześć Mircy. Z powodu braku czasu postanowiłem zainstalować #archlinux. Wszystko poszło ok oprócz instalacji gruba. Według manuala powinienem stworzyć partycję BIOS boot, ale nie widzę takiej opcji w fdisk. Pierwsza partycja zaczyna się też od 2048 bloku i nie mogę tego zmienić. Może mi to ktoś proszę wyjaśnić? #linux
  • 10
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@brt: drogi Mirku, dlaczego chcesz akurat Arch Linux? no ale oki, spoko:

użyj CFDISK (a nie fdisk), zobacz czy masz ustawiona flagę bootable na partycji rozruchowej, jeśli otworzyłeś osobną jako /boot to użyj flagi na niej, jeśli masz tylko / (z lub bez /home) to zaznacz tą...

zobacz też czy fstab pokazuje wszystko okej, powinieneś to sprawdzić przed instalacją, żeby nie mieć problemów...
@hiperchimera: kupiłem ASUS'a i zainstalowałem Ubuntu i Minta. Obie dystrybucje z domyślnymi kernelami nie wspierają dźwięku w moim laptopie. Gdy zainstaluję kernel 4.20 to dźwięk działa, ale procesor wariuje i zawiesza system. Pomyślałem że zainstaluję Archa (chciałem z i3) z ponieważ ma w standardzie 4.20. Co do Twojej odpowiedzi, to nie potrzebuję partycji boot? Wystarczy mi jedna główna i swap? Dzięki za odpowiedź
@brt Jak legacy to nie potrzeba żadnych dodatkowych partycji; w manualu partycja grub oznaczała chyba normalną partycję z systemem, ale oznaczoną jako aktywna. Po prostu robisz arch-chroot do tego systemu bez gruba, pobierasz pakiet grub, robisz grub-install /dev/dysk, a na końcu grub-mkconfig
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@brt: ale wiesz że na Archu możesz mieć też problem z dźwiękiem? ( ͡º ͜ʖ͡º) podstawowe pytanie - jaką masz kartę dźwiękową w swoim laptopie? no i może Pulse jej nie lubi i na standardowej ALSA trzeba?
Jednak udało mi się poskromić Ubuntu. To nie był procesor a karta graficzna. Po zainstalowaniu sterowników wszystko działa ( )