Wpis z mikrobloga

Witam wszystkich VFXNEWSowiczów :)

Chciałem dzisiaj poruszyć dość kontrowersyjny jak na Polskie warunki temat - mianowicie zarabianie, lub jak to inni mówią - żebractwo.

Zacząłem powoli myśleć nad odpaleniem inicjatywy która działałaby na Patronite lub podobnej zasadzie.
Parę osób mi już to sugerowało (np. @drvarez ) ale klasycznie jak to ja, już myślę, co moglibyście na tym zyskać.
Stawianie Patronite żeby sobie tylko hulał nie ma sensu, może z 2-3 osoby dadzą mi 5 zł na miesiąc za piękne oczy, ale nic ponadto :)

Chciałem was zapytać, za co na dobrą sprawę bylibyście w stanie dać pieniądze. Co by was przekonało do wysupłania powiedzmy: 5, 20, 50 czy 100 zł.

Chciałbym bardzo rozhulać Polską społeczność grafików, mam na to pewne pomysły, ale powiem szczerze - ciepła posadka i częste fuchy to dobry rozpraszacz.

Nie mówię, że ruszę, raczej głośno myślę i chciałbym to z siebie wypluć, żeby odbiło się o mądre głowy (mówię o was ;))

Póki co tyle ile wymyśliłem z możliwej do stworzenia treści to:
- video wywiady i podcasty z artystami z Polskiej sceny (a może nie tylko?)
- tutoriale czy video czy w formie pdf/strony
- livestreamy spotkania w małych grupach np do 10 osób na Skype w celu edukacyjnym
- 1 na 1 review portfolio, pomoc w kształceniu się, ustalaniu kolejnych kroków w ścieżce kariery

Co o tym myślicie? Jak to widzicie?

Uprzedzając niektóre komentarze:
- nie nie wybiegnę z kamerą na ulicę pro bono i nie będę prowadził kanału na YT bo wiemy jak wygląda monetyzacja na polskim YT. Jestem na to po prostu za stary :P
- nie szukam frajerów którzy będą mnie utrzymywać. Część z was wie, że lubię pomagać i prawdopodobnie gdybym miał jakieś źródło dochodów które by mnie nie wyjmowało, albo skreśliłbym 6 w totka, to te wszystkie rzeczy bym odpalił bez Patronite czy jakiegokolwiek wsparcia z zewnątrz, bo po prostu to lubię.
- dlaczego chciałbym to robić? Bo lubię, lubię pracę z ludźmi lubię działać w obszarze edukacji, no i uważam, że w Polsce nie ma szkół, a uczelnie wyższe w tej dziedzinie to gnój i metr mułu.

#vfxnews #grafika3d #grafikakomputerowa #grafika2d #grafika
loczyn - Witam wszystkich VFXNEWSowiczów :)

Chciałem dzisiaj poruszyć dość kontrow...

źródło: comment_Rgxa0vtUvHjK3X9MuJFlYZxZLEnRGw2B.jpg

Pobierz
  • 17
@loczyn Ad. 1 Z takich znienawidzonych przez ciebie rzeczy to uczelnia WIT organizuje Spotkania z twórcami (do sprawdzenia na YT). Polecam zainteresowanym obczaic, ciekawe osoby tam są.
@loczyn: Nagraj cos, pokaz co potrafisz, zbierz chocby te symboliczne 5k subow na YT i wtedy pogadamy ale z tego co widze to chodzi glownie o kase. Skoro nie jestes zmotywowany do robienia czegos bez patronite/pytania innych o zdanie to znaczy ze sie nie nadajesz albo musisz zmienic swoj sposob myslenia
@Wedzony_Ulle: ale nie tego dotyczylo pytanie. Moge prowadzic kanał o rozwielitkach, ale nikt tego nie bedzie ogladac. Ja pytam o to co ludzie chcieliby ogladac.

Jesli chodzi o kase - to nie jest posuniecie biznesowe, bo to slaby kierunek nawet gdyby „pyklo”
@loczyn: Dla profesjonalistow jest Gnomon, dla poczatkujacych sa setki swietnych tutoriali online, jesli nie sprecyzujesz swojej grupy docelowej to jedyne czym mozesz wygrac do osobowosc. Wywiady z grafikami sa nawet ok, ale to nie jest jakas wielka wartosc bo zwykle slucha sie swoich idoli no i malo jest to interesujace, przynajmniej dla mnie. A polska spolecznosc grafikow nie istnieje bo raczej nie ma podzialu na Polskie/zagraniczne. Jak grafik nie umie innych
@Wedzony_Ulle: grupa docelowa z pewnoscia nowicjusze. Masz racje ze jest to „globalne” ale zanim sie trafi do tej globalnej spolecznosci sporo siedzi sie na swoim poletku. Max3d.pl umarlo, polskich tworcow ktorzy tworza takie tresci nie ma.

Duzo jest tez platnego contentu, ale nie wszystko jest warte swojej ceny.
Chcialbym to uproscic i usystematyzowac.
Weź mi powiedz lepiej od czego zacząć przygodę z VFX jak już się ma porządne podstawy z zakresu filmu, kinematografi, światła, opowiadania histori, pracy kamery itd :D Ile czasu trzeba poświęcić na to żeby już jakieś pieniądze zarabiać aby można było wyżyć w takiej Warszawie i w międzyczasie się doszkalać pracując :D Jaki kierunek obrać tz. co najpierw się nauczyć żeby progresować dalej itp. Fajny był by taki podcast z chęcią bym
@loczyn z angielskiego yt to lubię słychać podcast ów flipped normals jak rozmawiają o modelowaniu, vfx, portfolio itd itp.
W twoim wykonaniu też bym za pewne tego słuchał, ale do tego bardzo się przydaje radiowy głos, a nie wiem czy taki masz.
Kiedyś wrzucales też tego litwina na wykop mieszkającego w UK i robiscego vfx, na swoim kanale miał fajne rzeczy, dawno go nie oglądałem jakoś.
Review portfolio I podcasty fajna rzecz.
@sprawa: No jest to malo popularny sport na streamach. Nawet gwiazdy tego swiatka maja max 300, gdzie moj znajomy ktory jest nikomu nieznanym streamerem gier ma 2x wiecej :P

Moze zamiast Patronite to Gumroad? Zaplata za cos konkretnego, tu i teraz?
@loczyn: No ja się zacząłem uczyć od praktyki a teorie chłonąłem w trakcie :) Nawet zawodowo już nagrywam i montuje (mam firmę) na razie pierdoły ale daje rade :D Operuje na statywie, monopodzie, gimbalu z ręki ( Ah ta stabilizacja w GH5 :) ) Nie pracowałem jeszcze na dużym planie filmowym ale staram się coś robić w tym kierunku żeby dojść do tego momentu ale i tak najbardziej ciągnie mnie do