Wpis z mikrobloga

BREXIT

Na wykopie panują opinie typu: "he, he głupi Brytyjczycy zafundowali sobie Brexit, teraz cała kasa idzie z londyńskiego City do Frankfurtu nad Menem". Nie mogę odmówić słuszności tego typu komentarzom, niemniej jednak jestem osobnikiem, który lubi kontestować otaczającą rzeczywistość. Elity danego państwa decydują o tym w jakim kierunku pójdzie dany kraj. Jakiś 1 % populacji. Przyjrzyjmy się elitom brytyjskim. Gdyby 100% elit brytyjskich było za pozostaniem w UE, to do referendum by nie doszło. Nie ma takiej opcji. Referendum się odbyło, więc przynajmniej część była za opuszczeniem wspólnoty. Jakie mogły być motywacje unio-sceptyków? Argument typu "hehe debile" nie ma racji bytu, ponieważ tym ludziom nie można odmówić zręczności i inteligencji. Brexit to decyzja o znaczeniu geopolityczny na co najmniej kolejne 50 lat. Są pewne straty, ale takowe zazwyczaj się pojawiają podczas początków nowych przedsięwzięć.
Dlaczego pewne środowiska w #uk uznały, że brexit to dobry pomysł? Moja hipoteza jest następująca. Świat się globalizuje. Coraz mniej jest miejsca dla samodzielnych graczy. Każde państwo musi przystąpić do jakiegoś bloku polityczno-militarnego. Mamy Chiny, Indie, Rosję, Brazylię, Stany Zjednoczone i szybko integrującą się Unię Europejską. Moim zdaniem Brytyjczycy zostali postawieni przed wyborem Unia, która póki co jest impotentem geopolitycznym albo sojusz z #usa które mają lotniskowce, potężną armię, która może chronić brytyjskie interesy na całym świecie, a poza tym być proxy Stanów Zjednoczonych w Europie. Lotniskowcem u wrót wschodzącego mocarstwa europejskiego. Co może dać wymierne korzyści w przyszłości.

#4konserwy #neuropa #brexit #geopolityka
tytanos - BREXIT

Na wykopie panują opinie typu: "he, he głupi Brytyjczycy zafundow...

źródło: comment_eKUJjWcfzXV5ThHfprMgLIKKkllTq1PB.jpg

Pobierz
  • 48
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@tytanos: a jest jedynym mocarstwem?

Btw wracajac do tych glupot z bronia atomowa. Pakistan ma bron atomowa. Korea polnocna ma bron atomowa. Zgodnie z twoim tokiem rozumowania kazdy powinien sie z nimi liczyc a nie liczy sie z nimi nikt oprocz sasiadow.
  • Odpowiedz
@TurboDynamo: Napisałem supermocarstwem. Gigantyczna gospodarka, gigantyczna armia, najnowsze technologie, Chińczycy chcieli kupić systemy S-400 od biednej Rosji (!). Nie wiem jak ty, ale od aspirującego mocarstwa (Chiny) wymagałbym jakiejś samodzielności i własnego rozwoju w dziedzinie wojska.
  • Odpowiedz
glupot z bronia atomowa


@TurboDynamo: Pakistan ma przeciwnika w postaci Indii (1,2 mld ludności). Myślę, że wiedzą co robią. Może elity pakistańskie są debilami? Wiesz, takimi ludźmi z IQ poniżej 80 pkt. Trump spotyka się z Kim Jong Unem po raz drugi. Spotyka się po raz drugi z przywódcą państwa na poziomie gospodarki Zimbabwe. Ciekawe dlaczego? Ano tak! Oni mają b--ń jądrową! Sąsiedzi Korei Płn to np. Japonia, która jest
  • Odpowiedz
Trump spotyka się z Kim Jong Unem po raz drugi.

Ciekawe dlaczego?


@tytanos: bo robi sobie w ten sposob kampanie wyborczą. A nie dlatego ze liczy sie z koreą polnocna. To o czym mowisz to tylko oficjalne stanowisko.
  • Odpowiedz
A nie dlatego ze liczy sie z koreą polnocna


Koleś z bronią jądrową na półwyspie koreańskim pomiędzy Japonią i Chinami to poważnym "game changer". O takiego gracza się walczy.

To super to zwykla propaganda.


Gospodarka
  • Odpowiedz
@tytanos > No właśnie było mnóstwo polityków i ludzi świata biznesu za brexitem.

Mowisz o tych, ktorzy juz wytransferowali swoje majatki za granice, glownie do rajow podatkowych? Nawet Rees-Mogg, naczelny od no deal wyprowadzil swoj hedge fund do Dublina. Tacy z nich patrioci. Jesli maja w Brexicie jakis interes, to konczy sie on na czubku ich nosa
  • Odpowiedz
@tytanos: Najlepiej jakby UK zrobilo "hold lenny" Donaldowi i dolaczylo do USA jako 51 stan (cos jak Honolulu tylko u wybrzezy EU). Tylko pewnie lokalna duma nie pozwoli:(. Ten sam jezyk, wspolna historia:)podobny porzadek prawny, troche tez podobna mentalnosc, mysle ze przecietny brytyjczyk ma wiecej wspolnego z jankesem niz czech z portugalczykiem a EU proboje nam zrobic jedno super-panstwo z tak rozbierznych 27 narodow to czemu nie polaczyc dwoch dosc
  • Odpowiedz