Wpis z mikrobloga

Steve Bannon, były szef Breitbarta (amerykańskiego "wPolityce", a może nawet "nczas") i jeden z głównych architektów sukcesu wyborczego Trumpa (współzakładał niesławne Cambridge Analityca) odwiedził w listopadzie Oxford, gdzie wygłosił wykład dla Oxford Union (spotkania ludzi "na czasie" ze społecznością uczelni, w minionym roku byli też np. Varoufakis i Peterson).

Nie był to pierwszy wykład Bannona, którego wysłuchałem, ale zawsze uderza mnie, jak bardzo inteligentny jest to człowiek. Nie jest też w żadnym wypadku foliarzem, jego prawdziwe poglądy są głównonurtowo patriotyczno-konserwatywne, w stylu Bartosiaka (konflikt z Chinami) czy nawet lewicowego Sandersa (potępienie dla "kapitalizmu kolesi").

Występ sprowokował pytanie z sali, które nasuwa się każdemu zestawionemu z kontrastem populizmu i fake newsów na Breitbarcie czy w kampanii Trumpa z prawdziwym Bannonem: dlaczego to robisz? jak pozwala ci na to sumienie? jak możesz brać udział w czymś tak ohydnym?

Polecam uważnie wysłuchać odpowiedzi, zwłaszcza w warstwie niewerbalnej. Rzadko się zdarza, by ktoś tak w zasadzie wprost przyznawał, że traktuje swoich wyznawców przedmiotowo i nimi manipuluje dla swoich (podobno wyższych) celów.

PS: Przypominam świetny tekst co prawda z zewnątrz, ale opisujący anatomię populizmu Kaczyńskiego


Tag (świeży): #anatomiapopulizmu

#polityka #4konserwy #neuropa #tysiacurojenniezaleznychmediow (tym razem amerykańskich) #usa #trump
eoneon - Steve Bannon, były szef Breitbarta (amerykańskiego "wPolityce", a może nawet...
  • 3
Wrzucam w ciągu godziny ten sam artykuł, ale chyba warto:
https://klubjagiellonski.pl/2018/11/25/ernst-junger-spamuje-dla-trumpa-alt-right-i-niemiecka-rewolucja-konserwatywna/

W przypadku alternatywnej prawicy również trudno szukać zachowawczej wrażliwości każącej za wszelką cenę dbać o ciągłość i trwałość instytucji państwa. Najmocniej widać to na przykładzie Steve’a Bannona. Były naczelny Breitbartu miał przyznać się w prywatnej rozmowie z profesorem historii Ronaldem Radoshem, iż nie jest „populistą”, ani „amerykańskim nacjonalistą”, lecz leninistą. „Jestem leninistą. Lenin chciał zniszczyć państwo i ja mam taki sam