Wpis z mikrobloga

#iiwojnaswiatowawkolorze

Radziecki jeniec z uśmiechem rozkoszuje się papierosem. Finlandia, Parikkala, grudzień 1939 r. Dla niego piekło się skończyło... na razie.

Przy okazji posta, ogłoszenie. Dostałem propozycję od Wydawnictwa Napoleon V ws. wydania mojej książki. Dawno nie byłem tak podekscytowany! Mam tylko problem - nie wiem O CZYM napisać. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Muszę coś wybrać z tematów! Waham się między Iwo Jimą, Anzio, a Barbarossą.

Po wczorajszym poście o pechowym sowieckim czołgiście padło parę pytań o jeńców - mamy jeszcze dużo materiału z Talvisoty, więc muszę się sprężyć.

Związek Radziecki spodziewał się wziąć do niewoli co najmniej 25 tysięcy jeńców - i dla tylu też przygotowano miejsce w obozach. Tymczasem w toku całej wojny zimowej, Sowieci wzięli do niewoli zaledwie 900 Finów, plus 1700 cywilnych więźniów. Większość zamknięto w dawnym klasztorze w Griazowcu. W marcu 1940 r. zwolniono jeńców, zaś cywili zwalniano do maja. Z sowieckiej niewoli wróciło 838 fińskich żołnierzy.

Szer. Forth z 4. kompanii 9. pułku piechoty wspominał:

''Pokonywałem już ostatni odcinek i gdy zostało mi
zaledwie 10 m, jak spod ziemi wyskoczyło około 20 żołnierzy. I co się okazało? Byli to Rosjanie. (...) Podeszli do mnie, byli bardzo ożywieni i hałaśliwi. Wszyscy mówili jednocześnie i zaczęli grzebać mi w kieszeniach. Któryś z nich zabrał aparat fotograficzny. Teraz przekonałem się, że był to dobry pomysł, by włożyć zegarek do kieszonki w wewnętrznych spodniach, na które miałem nałożony brudny kombinezon. Nikt nie zdjął mi rękawiczek, więc udało mi się zachować obrączkę ślubną. Podbiegł jakiś oficer i pod strażą zabrał mnie na tyły, tym samym rozpoczynając okres mojej niewoli.''

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawiała się po drugiej stronie frontu. Morale upadało. Zdarzało się, że żołnierze otwarcie się buntowali przeciwko wojnie z Finami. W latach 90. odkryto, że za sprzeciw wobec wojny z Finlandią skazano łącznie 843 oficerów i żołnierzy.

Radzieccy bojcy, głodni i zmarznięci, często celowo oddawali się do fińskiej niewoli. Finowie wzięli podczas wojny zimowej ok. 5900 sowieckich jeńców, z czego 135 zmarło z powodu chorób i odmrożeń. 152 dołączyło do ''Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej'', chcąc walczyć na froncie, ale nie dopuszczono ich do tego. Po zakończeniu wojny zbiegli do Szwecji i Norwegii, obawiając się kary.

A Związek Radziecki nie darował ''zdrajcom''. Ci, którzy wrócili, byli poddani ''reedukacji'', co oznaczało wysłanie ich do łagrów. Z reguły - na pięć lat. Dobrym przykładem może być historia kierowcy Łarionowa z 91. batalionu czołgów, wziętego do niewoli pod Summa. Po powrocie z niewoli skazano go na 5 lat łagru. Dopiero w 1962 r. mógł wrócić do rodziny w Leningradzie.

#talvisota

Autor postu: II wojna światowa w kolorze

#iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
Pobierz Mleko_O - #iiwojnaswiatowawkolorze

Radziecki jeniec z uśmiechem rozkoszuje się pap...
źródło: comment_iW9k8bJD0dqdkDcrHOkNG2g6V1ClWklL.jpg
  • 17
Mam tylko problem - nie wiem O CZYM napisać.


@Mleko_O: Zbior pojedynczych historii tak jak te opisywane na mirko, ktore przyniosly Ci tu popularnosc. O Iwo Jimie, Barbarossie itd ksiazek jest masa. Nie spotkalem takiej gdzie byloby opisane sporo historii foografii tak jak Ty to robisz tutaj. Takie male rozdzialy po 1-3 strony, zdjecia o ktorym mowa, opis gdzie sie dzieje akcja i w ktorym roku i bedzie git. Taka moja