Wpis z mikrobloga

Wiecie, dlaczego czołgi, samobieżne artylerie, wozy opancerzone transportuje się koleją? Otóż są one bardzo ciężkie, a ich silniki są stosunkowo małe, a napęd podlega dużym obciążeniom, więc są takie pojazdy projektowane tak, by wytrzymały ok. 300km jazdy samodzielnie. Później trafiają do remontu.

Po ok. 600km, są już bezużyteczne, więc przykładowo sowieci transportowali więc takie czołgi na granice z Chinami, by służyły, jako artyleria, zaś oficerowie, którzy dopuścili, by w warunkach pokoju ich czołgi przekroczyły resurs mogli liczyć się z sądem wojskowym.

To dlatego lepiej je transportować tak, niż zużywać ich cenną żywotność, oczywiście w warunkach frontowych, one jadą sobie same.

#wojsko #armia #ciekawostki

--
Wszystkie nieodpowiednie komentarze będą usuwane
  • 12
@zxc0: nie do końca, na gąsienice są specjalne nakładki, a sam nacisk na podłoże nie jest aż tak olbrzymi. Powierzchnia gąsienicy jest o wiele większa niż w przypadku opon (masa leoparda 2 ~50 ton, ciężarówka 5 osiowa ~40 ton) Sam nacisk na cm2 w przypadku leoparda 2 to niecały kg.
@zxc0: nikt tym nie będzie robił slalomu po drodze, większa cześć takich tras to proste odcinki, opona tez może pęknąć. Nie sadze żeby zniszczenie drogi było powodem dlaczego taki sprzed transportuje się koleją... dalej jestem zdania, ze czołg nie wyrządzi drodze większej szkody od ciężarówki.

Swoją drogą, jeśli niszczenie dróg jest tak ważnym powodem to powinnismy więcej ciężkiego transportu przenieść na tory. Ciężarówki zostawić tylko te małe do lokalnego rozwożenia towarów.
@czapkakoloruczerwonego: jakich tras xD czołgi transportuje się koleją ze względów ekonomicznych i nie poruszają się w ogóle po drogach bo je niszczą - nie naciskiem a sposobem działania gąsienicy, skrętu etc. Ale nie ze względu na to ze silnik może zrobić 600km xD
@zxc0: tras, bo dyskusja jest odnośnie transportu, nie wiem co Cię tak rozbawiło... Ja tego nie napisałem, ze dlatego, ze silnik ma małą żywotność xd nie sugeruj mi takiej głupoty

Twierdze tylko, ze niszczenie drogi to nie jest główny powód, bo niszczą drogę podobnie do ciężarówek. Sam sposób działania gąsienicy nie niszczy drogi, dzieje się to w połączeniu z naciskiem.

To jasne ze chodzi o ekonomie