Wpis z mikrobloga

Zawsze mnie zastanawia gdy socjaliści proponują jakieś rozwiązania, które juz wielokrotnie nie działały w przeszłości(np. mocno progresywne opodatkowanie, radykalne podnoszenie płacy minimalnej, czy też słynne 500+ i inne programy socjalne) to czy wynika to z nieznajomości historii czy też ze zwykłej ignorancji i głupoty? Ludzie są tak krótkowzroczni żeby nie widzieć dalszych efektów tych rozwiązań czy liczą się z nimi, ale są tak zacietrzewieni nienawiścią do bogatych, że i tak je popierają? zapraszam do dyskusji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#antykomunizm #antysocjalizm #libertarianizm #4konserwy #bekazlewactwa
tallman - Zawsze mnie zastanawia gdy socjaliści proponują jakieś rozwiązania, które j...

źródło: comment_aMRloC14PrLLOKl0YGI5CR5NHupWxSL7.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@tallman:

Zawsze mnie zastanawia gdy socjaliści proponują jakieś rozwiązania, które juz wielokrotnie nie działały w przeszłości (np. mocno progresywne opodatkowanie, radykalne podnoszenie płacy minimalnej, czy też słynne 500+ i inne programy socjalne)


A kiedy nie dzialaly? Jakies historyczne przyklady? Czy to kolejny wysryw chlopskiego rozumu wziety z ksiezyca?

W przedreaganowskich USA stawki podatkowe byly srogie, a mimo to wzrost gospodarczy byl szybszy niz teraz, nierownosci dochodowo-majatkowe najnizsze w historii, zas sila
  • Odpowiedz
@lowca_randroidow:

W przedreaganowskich USA stawki podatkowe byly srogie

https://checkyourfact.com/2019/01/09/fact-check-90-percent-taxes-eisenhower-1950s/
https://www.youtube.com/watch?v=k_PHsvGu5hc&t=0s
Były srogie tylko tak naprawdę nikt ich nie płacił. Efektywna stawka podatku wynosiła 45% czyli troche więcej niż za Reagana. I to nawet nie Reagan zaczął obniżkę podatków i wydatków tylko demokrata Kennedy.

a mimo to wzrost gospodarczy byl szybszy niz teraz

w krajach rozwijających się zawsze jest duży wzrost pkb. Trudno żeby teraz USA nagle miało 8% PKB.
  • Odpowiedz
@lowca_randroidow: Co do nierówności to masz rację, że rosną, bo naturalne jest że ten kto ma więcej kapitału łatwiej i szybciej go mnoży niż ten kto ma mniej, ale to nie jest gra o sumie zerowej i nie oznacza, że biedni stają się biedniejsi. Gdyby tak było to przeciętny obywatel zarabiał by mniej niż ten z lat 50' gdzie nierówności były niższe.

zas sila nabywcza statystycznego Amerykanina najwyzsza.

w jakim sensie
  • Odpowiedz
@tallman:

Były srogie tylko tak naprawdę nikt ich nie płacił. Efektywna stawka podatku wynosiła 45% czyli troche więcej niż za Reagana.


Nikt nie płacił podatków? Wysokie podatki nie działały, bo ich efektywna (w skali całego społeczeństwa) stawka była niższa? Masz chyba problem z dyscypliną intelektualną, skoro stosujesz tak ogromne skróty myślowe, by nie przedstawiać związków przyczynowo-skutkowych za wygłaszanymi tezami.

Trzymajmy się jednak twierdzenia "mocno progresywne opodatkowanie nie działa". Na marginesie -
  • Odpowiedz
@tallman:

Płaca minimalna to temat na oddzielną dyskusję. Dopóki nie przewyższa ona znacznie rynkowych stawek to jest mało szkodliwa. Ludzie bez doświadczenia i umiejętności mają większe trudności z wejściem na rynek pracy i ludzie wykonujący nisko płatne zawody są zastępowani szybciej przez maszyny albo przechodzą do szarej strefy.


Co to znaczy, że jest szkodliwa? Statystyki nie wykazują korelacji między wzrostem płacy minimalnej, a ogólnym wzrostem bezrobocia. W Polsce w 2008 płaca
  • Odpowiedz
@lowca_randroidow: Ty masz chyba za to problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Efektywna stawka dla 1% najbogatszych wynosiła maksymalnie 45% w latach 50'. Zaprzeczysz temu?

No ale fakty, że w USA za czasów wyższych stawek podatkowych - a) wzrost gospodarczy był szybszy

wzrost gospodarczy rośnie wraz ze wzrostem podatków? Rozumiem że krajowi zmagającemu się z kryzysem gospodarczym zaleciłbyś radykalne podniesienie podatków? Czy ty naprawdę w to wierzysz? cały czas popełniasz ten sam
  • Odpowiedz
@tallman:

wzrost gospodarczy rośnie wraz ze wzrostem podatków? xD


Eee... Ale z kim Ty dyskutujesz? Ktoś napisał tu o jakiejkolwiek korelacji? Chyba że to zdanie było dla Ciebie przydługie:

No ale fakty, że w USA za czasów wyższych stawek podatkowych (...) wzrost gospodarczy był szybszy (...) świadczą, iż takie stawki w negatywny sposób na życie i rozwój nie wpływały. System wciąż działał, stabilnie przynosząc społeczeństwu uczciwiej rozłożony dobrobyt.

Polska ma ponad
  • Odpowiedz
@lowca_randroidow:

Ok, ale gdzie w zachodnim świecie miało to miejsce? Kontemplujesz jakiś abstrakcyjny przypadek.

Na zachodzie na szczęście tak jak w Polsce płaca minimalna jest podnoszona w przemyślany sposób i mam nadzieję że tak pozostanie... Gorzej w takiej Wuwuzeli, Boliwii czy Argentynie. A z naszego podwórka to np. Wiosna proponuje podniesienie płacy minimalnej o 100% w ciagu 5 lat.
http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,130517,24452514,wiosna-chce-jednolitej-placy-minimalnej-w-ue-i-tanszego-transportu.html
  • Odpowiedz