Wpis z mikrobloga

Gryziel tapetnik (Atypus piceus) – gatunek pająka występujący w Europie. Samce osiągają 9, a samice 15 milimetrów długości ciała. Pająki te żyją na terenach leśnych oraz na ciepłolubnych murawach. Budują nory o głębokości dochodzącej do nawet 50 centymetrów, zwykle jednak nie przekraczają 30 centymetrów. Noc spędzają na dnie swojego schronienia, natomiast dzień w oprzędzie przy wyjściu. Oprzęd ma przeważnie kształt rękawa o długości 10 centymetrów. Łowną część oprzędu pająk pokrywa ziemią i igłami, więc ciężko jest ją dostrzec. Pająk czyha schowany w oprzędzie, a w momencie gdy potencjalna ofiara wyląduje na rękawie przebija go i wciąga ją do środka. Samce opuszczają swe nory w czerwcu i udają się na poszukiwanie partnerki. Samice tworzą kokony w swoich norach. Młode po wykluciu zimują razem z matką, a później, po znalezieniu wyższego punktu w okolicy, odlatują. Podczas lotu mogą pokonać naprawdę imponującą odległość, niekiedy wznosząc się na wysokość nawet paru tysięcy metrów.
W Polsce gryziel jest bardzo rzadki, podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Pająk ten może żyć nawet 10 lat.

#fajnyzwierz - tag z opisami ciekawych gatunków zwierząt
#natura #zwierzeta #ciekawostki #pajaki #gruparatowaniapoziomu
DuchBieluch - Gryziel tapetnik (Atypus piceus) – gatunek pająka występujący w Europie...

źródło: comment_vAiPzNWKu8Obmd4l1KAK7iwCjdbJEu69.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@DuchBieluch: Za rodzime pająki zawsze plus ( ͡° ͜ʖ ͡°). Kiedyś wyhodowałem pod wanną wielkiego kątnika, żył ze mną jak pączek w maśle, karmiłem go, doglądałem, aż któregoś dnia matka wciągnęła go odkurzaczem ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 3
@rysownik @lincolin Jest na tyle płochliwy i rzadki, że jeszcze nie odnotowano przypadku ugryzienia człowieka. Jeśli jednak by do tego doszło, to biorąc pod uwagę, że ofiara nie jest uczulona na jad, potencjalnymi konsekwencjami ukąszenia byłby obrzęk, zaczerwienienie koło miejsca ugryzienia, zawroty głowy. W skrajnych przypadkach wystąpiłaby gorączka i nudności.
  • Odpowiedz