Wpis z mikrobloga

OBALAMY MITY. ILE ENERGII NAPRAWDĘ ZUŻYWA SIEĆ BITCOINA?

"Bitcoin zużywa 2% całej energii konsumowanej przez ludzkość". Nawet bez dokładnych obliczeń widać że jest to niedorzeczne. Dziennie wydobywanych jest 1800 BTC Do tego dochodzi trochę fee z opłat transakcyjnych, ale również nie uwzględnimy tu amortyzacji koparek i całej reszty a policzymy cenę samego prądu. Przy cenie ~4 000$ / BTC siłą rzeczy koszt zużycia prądu musi być niższy żeby kopanie się opłacało. Pomińmy już tą marżę i amortyzację sprzętu, przyjmijmy 4k$/BTC. To nam daje 7,2mln$ dziennie. Przy założeniu że BTC zużywa 2% całej energii ludzkości to by nam dało tylko 360mln$ zużycia energii dziennie na całym świecie! Wartość ta jest absurdalnie niska. Wręcz niedorzeczna. Nawet gdybyśmy przeliczyli ją na jednego człowieka, to wyszłoby nam że średnio dziennie każdy zużywa energii za 5 centów! Dodatkowo i tak większość energii jest zużywana przez przemysł i jest zawarta w każdym produkcie jaki kupujemy itd. Same domostwa zużywają tylko ułamek energii ludzkości. W 2011 r. Wydatki na energię wyniosły ponad 6 trylionów USD, czyli około 10% światowego produktu krajowego brutto. Już widać jak odległe są te szacunki od realnych wartości.

No ale to było tylko takie proste i szybkie szacowanie, mające zobrazować jak łatwo i szybko każdy z nas może zweryfikować medialne doniesienia o ogromnym zużyciu energii przez Bitcoin. Niestety nikt tego nie robi, tylko bezmyślnie powtarza idiotyczne mity...

Teraz zajmiemy się dokładniejszym liczeniem na podstawie konkretnych danych, aby obalić ten mit.

Od lat mainstreamowe media mamią nas clickbaitowymi tytułami o ogromnym zużyciu prądu przez sieć Bitcoin. Często ogłaszają że wynosi ono np. 2% całej energii konsumowanej przez ludzkość. Są to chwytliwe tytuły, które się "sprzedają". Ludzie lubią sobie powtarzać takie "nieprawdopodobne" newsy. Im bardziej zadziwiające są w nich stwierdzenia, tym częściej mówią je jako "ciekawostki" innym ludziom. Niczego nie weryfikują a przyjmują te dane za pewniak. Oczywiście to bzdury. Te artykuły nie podają żadnych danych na podstawie których to liczono. Często bazują na równaniach sprzed kilku lat, gdzie podkładano zyżycie energii /hash przez stare już Antminery S3. Raz na jakiś czas dziennikarzyna sprawdza obecny hashrate Bitcoina, podstawia te dane do równania i wychodzą mu coraz większe wartości. W ten sposób za niedługo dojdą do 5% a później do 10% energii ludzkości, którą zużywa Bitcoin ( _)

Porównanie wydajności różnych generacji Antminerów - najpopularniejszych ASICów.

Antminer S3, moc ~480Gh/s przy zużyciu ~370W. Efektywność: ~0,77 J/GH
Antminer S9, moc ~14Th/s przy zużyciu ~1350W. Efektywność: ~0,097 J/GH
Antminer S15, moc ~28Th/s przy zużyciu ~1600W. Efektywność ~0,057 J/GH

Jak widać wydajność ASICów rośnie bardzo szybko. Dokładnego zużycia energii Bitcoina nie jesteśmy w stanie policzyć, ponieważ znamy jedynie obecny hashrate, ale nie wiemy dokładnie jakich ASICów użyto do generowania tych obliczeń. Używanie Antminerów S7 nie jest już opłacalne, ale gdzieniegdzie mogą jeszcze być używane ponieważ niektórzy ludzi kradną prąd i kopie nimi bez względu na zużycie. Dyrektorek wielkiej fabryki może sobie postawić gdzieś 20 koparek, gdzie i tak panuje ogromny hałas a wzrostu zużycia nawet nikt nie zauważy... Z pewnością większość mocy obecnie pochodzi z ASICów o wydajności S9. Słabsze nie są już opłacalne. Od niedawna mamy na rynku Antminery S15, oraz nowsze przemysłowe koparki Bitfurego, które są dużo wydajniejsze od S9. Myślę że bezpieczną wartością jaką możemy przyjąć, to uśrednienie całej mocy w tym momencie do wydajności S9. Pozostawiam tu i tak spory margines błędu na "niekorzyść" sieci Bitcoin. Damy więc trochę fory, aby nikt mi nie zarzucił manipulacji.

Tutaj mamy aktualny wykres hashrate sieci Bitcoin z ostatnich 2 lat, mediana z 7 dni - SCREEN

Obecny hashrate wynosi ok.43 300 000 Th/s. Jeden Antminer S9 ma moc 14Th/s.
To nam daje ok. 3 093 000 Antminerów S9 pracujących obecnie.
Mnożąc to przez 1350W, daje nam to ok. 4 175 550 000W. Czyli jedynie nieco ponad 4GW!~
Oczywiście jest to konsumpcja energii na ten moment. Jak wiadomo trudność kopania, oraz wydajność ASICów bardzo zmieniają się w czasie. Przyjmijmy jednak obecną wartość dla zużycia energii w ciągu 1 roku. Oczywiście średnia ostatniego roku była dużo niższa, jednak przyjmijmy dla obliczeń wartość obecną jako średnią.
Wyjdzie nam zużycie ok. 36,5TWh.

Teraz musimy ustalić ile energii zużywa ludzkość. Niestety z tym jest nieco trudniej. Nie posiadamy danych z wielu państw świata oraz najnowszych szacunków, jedynie te sprzed kilku lat a konsumpcja energii stale rośnie. Jednak nawet jeżeli przyjmiemy mocno zawyżoną wartość, to i tak zużycie energii przez sieć Bitcoina będzie jakimś śmiesznym ułamkiem, przytaczanych 2% ludzkości... Dajemy sporo fory na każdym kroku :D

Weźmy dane z Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/World_energy_consumption

Wiele osób nie ma pojęcia, ale produkcja energii a jej zużycie to dwie różne i bardzo rozbieżne wartości. Nie jesteśmy w stanie wydajnie magazynować energii. Zazwyczaj wytwarzamy jej dużo więcej niż zużywamy. Spora część energii jest po prostu marnowana...

Najnowsze szacunki za rok 2015 wynoszą produkcję energii na poziomie 168 519TWh a zużycie jedynie 109 136TWh.
W 2019 roku pewnie będzie to sporo więcej, ale znów dajemy fory i przyjmujemy tą wartość za obowiązującą dzisiaj.

110 000 TWh całkowite zużycie energii przez ludzkość
36,5 TWh zużycie energii przez sieć Bitcoina

DAJE NAM TO WARTOŚĆ 0,03318%
JEDYNIE NIECO PONAD TRZY SETNE PROCENTA ENERGII KONSUMOWANEJ PRZEZ LUDZKOŚĆ!
JESZCZE RAZ ZAZNACZAM ŻE NA KAŻDYM KROKU ZAOKRĄGLAŁEM DANE NA NIEKORZYŚĆ BITCOINA

Dziękuję za uwagę...

#bitcoin #mining #kryptowaluty #cybertag #blockchain
cyberpunkbtc - OBALAMY MITY. ILE ENERGII NAPRAWDĘ ZUŻYWA SIEĆ BITCOINA?

"Bitcoin z...

źródło: comment_HZvMlxGNPRckHFgtJLNCLwr8k4eIeGTD.jpg

Pobierz
  • 11
Przy okazji podczepię pod ten wątek mój starszy wpis dotyczący zużycia energii przez Bitcoin:

Wydobycie złota zużywa więcej energii niż wydobycie bitcoina. Główny koszt wydobycia złota to spalana ropa.
Szcunkowo wydobycie złota zużywa 0,27% światowego zużycia ropy.

Ode mnie: Bitcoin można wydobywać bez względu na lokalizację a najtańsza energia pochodzi ze źródeł odnawialnych. Najczęściej z zapór wodnych w USA, Chinach i Rosji. Wydobycie złota zużywa więc dużo więcej energii, prawie samej brudnej
cyberpunkbtc - Przy okazji podczepię pod ten wątek mój starszy wpis dotyczący zużycia...

źródło: comment_gJwkbGF2wVeIcl3kzn2Ho4TzmBUEU3Vp.jpg

Pobierz
@megaloxantha: Ty jak zawsze będziesz starał się kłamstwami przekonywać że BTC jest zły i beznajdziejny a tym bardziej POW. Nie będę tu się wdawał z tobą w kolejne dyskusje bo efekt zawsze jest żenujący...

Ja przytoczyłem konkretne dane i policzyłem wszystko. Jeżeli chcesz udowodnić że Biotcoin zużywa strasznie dużo energii policz po swojemu konkretnie. Przytocz jakieś dane.

Obecnie na 10 minut wykopywanych jest 12,5 BTC o wartości 4k$. Przecież już patrząc
cyberpunkbtc - @megaloxantha: Ty jak zawsze będziesz starał się kłamstwami przekonywa...

źródło: comment_L8tIoXpUOUIEzGr53nvRBH0Ic1OkkHiL.jpg

Pobierz
@megaloxantha: Moje wyliczenie to grubo poniżej 00,03%
Skąd ty bierzesz te dane? Dlategfo właśnie nie warto z tobą wchodzić w dyskusje. SPamujesz swoim zakłamanym gównem wątki i toczysz dyskusje które w efekecie i tak cię orają. Ja mam dane, ty nie masz nic...

Jak zwykle czepiasz się jak najmniej znaczącego szczegółu. Gdzie ja widziałem dane o 2%...
Takich doniesień medialnych były dziesiątki i zawsze były one sporo wyższe niz te które
cyberpunkbtc - @megaloxantha: Moje wyliczenie to grubo poniżej 00,03%
Skąd ty bierze...

źródło: comment_LtNVdlbQGkNAHzoTbBDu54Lmh763MUCn.jpg

Pobierz
@cyberpunkbtc:

Skąd ty bierzesz te dane?


z wikipedii, przecież dałem link
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_electricity_consumption

Ja mam dane

te o 2%, które pamiętam że się pojawiały


xD

a rzeczywiste wyniki to np
https://digiconomist.net/bitcoin-energy-consumption
Bitcoin's electricity consumption as a percentage of the world's electricity consumption 0.22%

ale uwaga, już wiem skąd wziąłeś te 2% całej energii (nie tylko prądu)
https://qz.com/1364657/bitcoins-energy-consumption-isnt-as-bad-as-you-think/
"If bitcoin technology were to mature by more than 100 times its current market
@megaloxantha: Nie stąd. Sam przed chwilą trafiłem na ten link i po przeczytaniu nie podrzuciłem go.
Jak juz wspomniałem to nie jest istotne, ale ty się czepiasz tej pierdoły. Może skomentuj grafikę że bitcoin zużywa więcej energii niż 159 krajów. To jest nawet lepsze niż te 2% ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z tobą zakłamańcu nie ma o czym rozmawiać. Idź, zrób swój wpis o gigantycznej konsumpcji energii
a rzeczywiste wyniki to np

https://digiconomist.net/bitcoin-energy-consumption

Bitcoin's electricity consumption as a percentage of the world's electricity consumption 0.22%


Nawet biorąc pod uwagę te twoje śmieszne 0,22% to jest to sporo więcej niż przy moich obliczeniach. Ja nie dobierałem tu danych pod moją tezę. Po prostu wziąłem pierwsze lepsze źródło z wikipedii, oraz dałem sporo "fory" na każdym kroku przy obliczeniach. Ty się czpiasz jedynie nic nieznaczącej pierdoły o tych 2%. To jest