Wpis z mikrobloga

#fizyka
#astronomia
Czy czas płynie od zawsze? Jeśli czas płynie od zawsze to nie jest to wbrew prawom fizyki podobnie jak to że przestrzeń kosmiczna jest nieograniczona? Jeśli świat zapoczątkował wielki wybuch to czy przed wielkim wybuchem czas nie płynął?
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@boostasioo: to zależy jak zdefiniujesz czas. Ten czas o którym mówią fizycy w połączeniu z przestrzenią jest wielkoscią fizyczną i zakładamy, że zaczął płynąć w momencie wielkiego wybuchu. Natomiast czy jest jakiś 'pozaprzestrzenny' czas, który określa kolej przechodzenia przyczyn w skutki w jakimś multiwszechświecie, którego nasz wszechświat jest częścią - trudno orzec, dowodów nie mamy, tylko spekulacje.
  • Odpowiedz
@boostasioo: czas to iluzja. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość dzieją się w jednym momencie. Przy odpowieniej prędkości bądź grawitacji jesteśmy wstanie zatrzymać "czas" gdy innym będzię się wydawało, że nadal płynie. Wielki wybuch zdefiniował tylko kierunek zdarzeń, które widzimy. Rodzimy się i starzejemy, a nie odwrotnie. Tak zwana strzałka czasu.
Był na Discovery fajny dokument, który opisywał to w naukowy sposób
  • Odpowiedz
@boostasioo: nie wiem jaki to miałoby wpływ. Z tego co tam mówiono podróż w "przyszłość" jest łatwiejsza i wynika właśnie z kierunku zdarzeń, które widzimy w danej chwili ukierunkowane przez strzałkę czasu. Jeżeli oddalimy się od ziemi w okolice jakiejś czarnej dziury, jej grawitacja sprawi, że zdarzenia, które widzimy bardzo zwolnią, gdzie na ziemi będą one widoczne w normalnym tempie. Mimo, że wszystko dzieje się w jednej chwili jeżeli wtedy
  • Odpowiedz
@boostasioo nie, czas płynie z różną prędkością nie tylko przy różnej prędkości, ale też w zależności od przyspieszenia grawitacyjnego. Dlatego nawet różnica Twojego wzrostu powoduje że czas dla Twoich stóp płynie inaczej niż dla głowy. Podobnie jest w górach. Są to oczywiście różnice mikroskopijne, ale zawsze jakieś. Tym samym wolniejszy upływ czasu nie ma wpływu na nas, poza tym, że prawdopodobnie żylibyśmy dłużej.
  • Odpowiedz
@boostasioo:
Czas jest lokalny, wynika to z zakrzywienia czasoprzestrzeni poprzez grawitację i prędkość.
Im większa grawitacja, czy prędkość tym czas płynie wolniej, względem obiektu o mniejszej prędkości, czy grawitacji.
Dla obserwatora, jakim jest człowiek, czas, w najbliższym otoczeniu, będzie płynął tak samo.
Jako najbliższe otoczenie przyjmujemy nawet całą Ziemię, ponieważ różnice w czasie są znikome i nieodczuwalne.
  • Odpowiedz
Jeszcze tylko dodam że taki GPS np. musi brać już poprawki, bo ważna dla niego nie jest tylko chwila obecna, ale również zsynchronizowana ciągłość czasu.
  • Odpowiedz