Wpis z mikrobloga

#pokazbiurko #pracbaza #kosmos #lutowanie

Pochwalę się moim biurkiem z pracy ( ͡° ͜ʖ ͡°). Jest to stanowisko do lutowania projektów kosmicznych, znajduje się ono w clean-roomie firmy Astronika w której pracuję od prawie 4 lat. Na biurku znajduje się model kwalifikacyjny (identyczny z lotnym, czyli tym który będzie leciał w kosmos) projektu JUICE Europejskiej Agencji Kosmicznej:
http://sci.esa.int/juice/

Jest to dokładniej część eksperymentu JUICE-RPWI:
http://sci.esa.int/juice/50073-science-payload/ (RPWI - Radio & Plasma Wave Investigation). Nazwa urządzenia to Radio Wave Instrument(RWI). W skrócie jest to system 6 anten, 120cm długości każda. W tym momencie są one schowane na specjalnych rolkach(działają jak odwrócona miarka zwijana, same się rozwijają ( ͡° ͜ʖ ͡°)). Rozkładają się one w 6 kierunkach: +X,-X,+Y,-Y,+Z,-Z.

Dokładnie informacje na temat instrumentu i jego zadania dostępne są tu:
https://www.researchgate.net/publication/282319540_JUICERPWIJENRAGE_a_low_frequency_radio_imager_at_Jupiter

Mam przyjemność lutować tam elementy, które odpowiadają za "odpalenie" tych anten już w kosmosie.
A na monitorze zbliżenie na moje ulubione obcinaki boczne firmy Erem, które serdecznie polecam
miud - #pokazbiurko #pracbaza #kosmos #lutowanie

Pochwalę się moim biurkiem z prac...

źródło: comment_mquppbud4DAplzAmqKBDkyDmwPfeHFnL.jpg

Pobierz
  • 161
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Android
  • 0
@severh
Jest, to dodatkowe uziemienie. Ten instrument który leży na stole jest tak bardzo wrażliwy na ESD, że nie jestem nigdy podpięty w jednym miejscu, redundancja.
  • Odpowiedz
Ja się właśnie czaję na inną kamerę do mikroskopu, coś z autofocusem


@miud: to omijaj produkty delty bo to samo gowno :D niestety z autofocusem jest taki klopot ze to sam mikroskop "focusuje" przez co focus w kamerze to troche taki nie do konca, bo to dziala tak ze lata matryca w gore i w dol w takiej kamerze i od mechanizmu oraz softu wiele zalezy. PRO produkty przekraczaja wasz
  • Odpowiedz
@miud: tak podejrzewałem... ale zastanawiam się teraz czy jak gdzieś walnie przebicie to może walnąć kogoś przez takie uziemienie zanim jakiś bezpiecznik zareaguje?
  • Odpowiedz
tak podejrzewałem... ale zastanawiam się teraz czy jak gdzieś walnie przebicie to może walnąć kogoś przez takie uziemienie zanim jakiś bezpiecznik zareaguje?


@severh: co takiego? esd a ochrona roznicowka i zwyklem bezpiecznikiem to poniekad 2 rozne swiaty ;)
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: po prostu sobie wyobrazilem scenariusz ze jakies urządzenie postanowiło walnąć 230 na uziemienie (bo przebicie) ;) Więc teoretycznie może trzepnąć... Może to moje zboczenie ale jakoś miałbym srogie opory uziemiać się do listwy zasilającej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@miud: lutowalem na pace ale jednak wolę lutownice Quick ts 1100. Na pace oczywiście robiłem ipc 7711/21. Tak samo hot też od Quick. Trochę zazdroszczę mikroskopu bo w pracy mam taki analogowy (nie wyświetla obrazu na monitorze ale ma zmienną ogniskową). Multimetr widzę fluke. Też używam. Świetny jest ale cena spora. Krzesło esd mam wygodne takie jak fotel biurowy no ale nie pracuje w clean room.
  • Odpowiedz
Może to moje zboczenie ale jakoś miałbym srogie opory uziemiać się do listwy zasilającej ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@severh: podlaczasz sie pod bolec uziemiajacy a samo ESD ma zawsze rezystancje ok 1M Ohm w szeregu. Jak by wynikla sytuacja o ktorej piszesz to od tego jest bezpiecznik roznico-pradowy i cala instalacja elektryczna. Czesto operuje sie tez na niskim napieciu przez transformatory separujace etc.
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@severh Akurat to uziemienie łączy się z tym co idzie do maty ESD, więc rezystancja jest tam duża, bardzo duża. Drugie uziemienie jest przez 1 mega Ohm. W opasce też jest rezystor, więc spokojnie :) @rumapark Możesz podesłać link do krzesła?
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@lim0
Jest klima, mamy wymagania odnośnie temperatury i wilgotności, zawsze jest między 19 a 22 stopni.
  • Odpowiedz
@miud: fajne, nie wiedziałem, że takie firmy działają w Warszawie, ale stronę to powiedz im, że mają taką mocno a'la 1999. Nie wypada takiej firmie, nie wypada.
  • Odpowiedz