Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Mirki, czy ktos mi podpowie co wybrac? W domu jednorodzinnym znajduje sie jeden router na strychu i jest problem z zasiegiem na dole. W kazdym pokoju sa wtyczki do kabla sieciowego podlaczone pod router na strychu. Wybrac wzmacniacz sygnalu czy poprostu podpiac nowy router na dole do wtyczki? Jaka roznica jest w wyborze? Czy w przypadku wzmacniacza sygnalu pojawi sie nowa siec i tel bedzie sie musial przelaczyc czy bedzie to ta sama nazwa sieci bez potrzeby przelaczania?

#router #siecikomputerowe #komputery
  • 14
@kubus86: jak masz możliwość podpięcia kolejnego urządzenia po kablu to będzie lepsze rozwiązanie niż "wzmacniacze sygnału". One łączą się do istniejącej sieci i dalej podają nową sieć z nową nazwą. Jeżeli będziesz miał jedno urządzenie na piętro podające sygnał wifi, to możesz nawet ustawić tą samą nazwę sieci (SSID) z tym samym hasłem i urządzenia przełączą się automatycznie jak zasięg będzie lepszy.
to możesz nawet ustawić tą samą nazwę sieci (SSID) z tym samym hasłem i urządzenia przełączą się automatycznie jak zasięg będzie lepszy.


@HackYouToo: To mit, nic to nie daje, a tylko przeszkadza w konfiguracji i eksploatacji. Klienci widzą 2 różne BSSID, a to będzie różne i ta obie sieci trzeba zapisać osobno. Czy z jedną nazwą czy z różnymi i tak klienci będą się przełączali między sieciami jak będą chcieli, dopiero
@kubus86 dokup dwa ap od Ubiquiti i raspberry pi. Postaw na rpi kontroler unifi. W routerze wyłącz wifi i podłącz przewodowo Access Pointy. Rozmiesc je tak aby wszędzie był zasięg. Profit.
Czy z jedną nazwą czy z różnymi i tak klienci będą się przełączali między sieciami jak będą chcieli


@wypokowy_expert: dlatego pisałem o jedynm urządzeniu na piętro. Zakładam, że zasięg z pozostałych AP będzie na tyle słaby, że klienci nie będą się do niego łączyc. Przy takiej konfiguracji z jednym SSID zyskujemy tyle, że nie trzeba wpisywać hasła dwa razy.
@Gooma: Ubiquti daje rade ale nie polecam tego ich "sprzętowego" kontrolera bo to się co chwile zawiesza. I chyba sam kontroler to jest potrzebny tylko do konfiguracji a potem AP mogą działać bez? Poprawcie jak się mylę ;)
@HackYouToo: mylisz się. Jak masz jeden AP to z kontrolera konfigurujesz ap a potem kontroler jest niepotrzebny. Jak masz więcej AP to kontroler steruje AP, dobiera odpowiednie kanały i zapewnia roaming klientów pomiędzy AP.
Jak masz więcej AP to kontroler steruje AP, dobiera odpowiednie kanały i zapewnia roaming klientów pomiędzy AP.


@Gooma: a jesteś w stanie podać jakieś oficjalne źródło na poparcie tej tezy? Dziwi mnie, że taki software kontroler który jest za free odwali taką samą robotę jak sprzętowe urządzenia (za duże pieniądze) innych producentów.
Przy takiej konfiguracji z jednym SSID zyskujemy tyle, że nie trzeba wpisywać hasła dwa razy.


@HackYouToo: Być może zależy to od softu na kliencie, ale powinien pytać o hasło do każdego ap osobno, z racji tego że różnią się MAC'em. Z resztą przecież to się konfiguruje tylko jeden raz.

Zakładam, że zasięg z pozostałych AP będzie na tyle słaby, że klienci nie będą się do niego łączyc.


@HackYouToo: Zależy jakie
Być może zależy to od softu na kliencie, ale powinien pytać o hasło do każdego ap osobno, z racji tego że różnią się MAC'em. Z resztą przecież to się konfiguruje tylko jeden raz.


@wypokowy_expert: sprawdziłem takie coś w praktyce, do póki SSID takie same, szyfrowanie wszedzie takie same (np. WPA2 AES) to telefony, laptopy łączą się bez problemów, one nie zapamiętują BSSID tylko SSID

...o wiele bardziej upierdliwe niż jednorazowe zapamiętanie