Wpis z mikrobloga

Chciałbym postawić żagiel słoneczny, wołam #budujzwykopem #projektowanie . Żaglem chciałbym zacienić duże okno w salonie, żeby latem nie świeciło na nie bezpośrednio słońce. Okno ma wymiary około 7.5x2.5 metra, żagiel musiał by mieć rozmiary około 8x4m i być rozpięty przy elewacji na wysokości 3-4 metrów.

Chciałbym to zrobić na jakiejś konstrukcji samonośnej (słupy?) żeby wiercić w elewacji. Żagiel może być z 2 kawałków, jasny, przepuszczający wodę. Na tym oknie mam rolety ale pomimo nich latem bardzo rozgrzewa mi się salon (okno na południowy zachód), jeżeli rzucę cień na okno to nie powinno tak grzać - to jest główny cel :)

Jak ktoś ma pomysł jak to zrobić albo zna firmy które mi to zaprojektują i wykonają to byłbym wdzięczny za wszelkie info :-)
  • 20
  • Odpowiedz
@koob: trochę drogawo :-/ 600 zł jeden maszt o wysokości zaledwie 2.7 metra, ja potrzebuję 4 metry nad ziemią i cztery takie...

stronę znam :) szukałem, teraz szukam kogoś kto mi powie co jest praktyczne ;-)
  • Odpowiedz
@kwanty: w zeszłym roku przerabiałem temat. Zabetonowałem podstawy słupa typ h i do nich przykręciłem kantówkę 4.5m. Z drugiej strony śruby przez podbitkę do krokwi. Żagle trójkątne (największe z allegro) ze względu na to, że kwadratowe trzeba napinać tak żeby uzyskać siodło inaczej woda nie spłynie.
  • Odpowiedz
@WuBe: Dzięki za odpowiedź. Mógłbyś podać trochę więcej danych? Jakiej grubości kantówka? Jaki duży żagiel? Jeden czy dwa?

Jak to się zachowuje podczas wiatru (obawiam się żeby mi nie zdmuchnęło i nie narobiło jakiś szkód). Mógłbyś jakąś fotkę na priv wrzucić?

Co chciałeś osiągnąć żaglem? Osłonić okna czy zrobić cień na tarasie? Osiągnąłeś rezultat? Coś byś poprawił gdybyś ponownie projektował?
  • Odpowiedz
@kwanty:
Kantówka trochę większa niż podstawa, pewnie coś koło 10x7. Żagle 7x5x5; mam trzy sztuki i dwa słupy. Napinam to na tyle mocno, ze wiatr nie straszny. Celem było zacienienie tarasu i okien od południowej strony - sprawdziło się.
Poprawiłbym ustawienie jednego słupa, bo jest za blisko domu i tak duży żagiel nie mieści - może na wiosnę go odkopię i zabetonuje raz jeszcze.
Fotki jutro albo jak coś znajdę to
  • Odpowiedz
@WuBe: Słupy masz trochę pod kątem (od domu) czy tak wyszło z perspektywy zdjęcia?

W jakim kolorze masz żagle? Ciemne czy jasne? Byłem u kumpla który ma dużą markizę, dość jasną - jakieś pasy i było pod nią bardzo gorąco. W pełnym słońcu markiza mocna się nagrzewała i grzało całkiem mocno w głowę. Może dlatego że ta markiza była dość nisko - na samym końcu była na wysokości głowy. Obserwujesz podobny
  • Odpowiedz
@kwanty: słupy są pod kątem od domu. Całość powstała końcem lata więc nie wiem jak będzie w największe upały.
Co do wieszania hamaka to słabym punktem wydaje mi się jest podstawa słupa w płaszczyźnie równoległej do domu. Wykonana jest chyba z płaskownika 5mm: przydałby się jakiś inżynier z umiejętnością policzenia jaka siła na danej wysokości go zegnie.
  • Odpowiedz
@WuBe: Rozważałeś całość z profilu stalowego, np. 70x70 ze ścianką 3mm? Drewno ze względów estetycznych czy inny powód wyboru?

Zastanawiam się czy zrobić z kantówek czy profilu stalowego. Skład budowlanym ma blisko więc 5-metrowy profil nawet na taczkach przywiozę ;-)
  • Odpowiedz
@kwanty: rozważałem. Kantówki mam mały zapas w różnych rozmiarach dlatego na nią postawiłem. Poza tym profil stalowy ocynkowany wyszedłby mnie drożej (z transportem dwóch czy trzech sztuk). Ale jak masz skład z takimi rzeczami pod domem to zabetonować cały profil jest na pewno łatwiej. Ja pod tą podstawę jeszcze małe zbrojenie zrobiłem takie jak dla słupa - 4 pręty i 3 oczka. A tak to stawiasz profil i zasypujesz betonem.
  • Odpowiedz
@WuBe @kwanty @koob wiem że odkopuje stary temat. Ale szukam coś do zadaszenia swojego tarasu 7x3.5m … Jak nie całościowo to przynajmniej częściowo Od strony domu żagle mógłbym przymocować do dwóch balustrad które mam przy oknach balkonowych. Moje pytanie czy zdejmujecie żagle w przypadku wiatru itp. ? Czytałem ze często potrafi zerwać. Zastanawiam się nad jakimś prostym sposobem zwinięcia żagla w przypadku burzy lub czegoś takiego
  • Odpowiedz
Zastanawiam się nad zainstalowaniem czegoś w rodzaju kołowrotka tak żeby można było go bezproblemowo zdejmować ( czytaj żebym nie tylko ja mógł go zwinąć ale też moja żona )
  • Odpowiedz
@Bo_ma: Hahahaha... zgaduję, że ostatnie kilka dni "przypiekło" i na poważnie zacząłeś się zastanawiać jak zadaszyć taras ;-)

Mam bardzo podobny taras, zrobiłem roletę rzymską rozwijaną, wisi na słupach niezwiązanych ze ścianą (nie było opcji przykręcenia do ściany - za dużo styropianu).

Roleta się rozwija jednym sznurkiem (system bloczków), ciągnę w jedną stronę obie się rozwijają, ciągnę w drugą i się zwijają. Mój układ jest trochę inny niż na obrazku, nie
kwanty - @Bo_ma: Hahahaha... zgaduję, że ostatnie kilka dni "przypiekło" i na poważni...

źródło: comment_1624171398uE7sKMmtVe4nHpSjQE5rZg.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@kwanty dzięki za obszerny opis :) Taras u mnie będzie podobny bo chcę go powiększyć tak żeby miał 7x3.5m. Byłbym wdzięczny jakbyś cyknął ze dwie fotki w wolnej chwili :) Co do ślusarzy i sprawaczy to wiem że ciężka sprawa teraz ;)
  • Odpowiedz