Wpis z mikrobloga

Świadome siedzenie.

Medytacja na siedząco pozwala na bycie uważnym i skupionym, jednocześnie zrelaksowanym. Większość rozpoczynających przygodę z medytowaniem preferuje siedzenie na krześle niż na podłodze.
Nie ma znaczenia jaką opcje wybierzesz, ważne co dzieje się w Twojej głowie.
Zanim zaczniesz:
- poluzuj ubranie, rozepnij paski itp
- znajdź ciche miejsce na medytację
- skoncentruj się na odczuciach:
* nacisk od podłogi, krzesła na Twoje stopy czy nogi
* napięcie mięśni przy oddychaniu
* ruchy klatki piersiowej, przepony, brzucha przy oddechu
*efekty emocji i nastroju, marszczenie brwi ziewanie
* fizyczne potrzeby, głód, zmęczenie, pragnienie

Siedzenie na krześle:

- stopy na podłodze
- siedź prosto, tył pleców nie powinien dotykać tyłu krzesła (jedynie dolna część pleców)
- postaraj się trzymać głowę prosto z lekko wciągniętym podbródkiem, tak by ramiona były zrelaksowane
- połóż ręce na kolanach, dłonie mogą być skierowane do góry lub do dołu
- kolana powinny być nieco niżej niż biodra, to pomaga siedzieć z wyprostowanym kręgosłupem

Siedzenie na podłodze:
* pozycja pół lotosu- łatwiejsza, gdy jeszcze nie czujesz się na tyle elastyczny by komfortowo siedzieć w pozycji lotosu, nogi skrzyżowane, tylko jedna stopa wspiera się na przeciwnym biodrze
* lotos- obie nogi skrzyżowane a stopy opierają się na przeciwległym biodrze, wymaga bycia rozciagnietym i elastycznym. Obie stopy powinny być skierowane podeszwą stopy do góry. Jeśli czujesz dyskomfort w kolanach czy kostkach zmień pozycję
* pozycja burmese- nogi skrzyżowane, jednak obie leżą na podłodze, idealnie, jeśli kolana również opierają się o podłogę

Siedząc w każdej pozycji upewnij się, że Twoje ręce są oparte, inaczej ramiona będą dźwigać cały ciężar ręki co może stać się bolesne.
Siedząc na podłodze Twoje biodra będą nieco wyżej co pomoże trzymać kolana w bliższym kontakcie z podłożem. To wzmocni poczucie stabilności i "uziemienia".

Jako, że obecne wpisy będą od czasu do czasu zawierały przydatne tipy i opisy technik, będę je dodatkowo targować #medytacjapraktyczna

Notatki z książki "Practical mindfulness A step-by-step guide"

#mindfulness #rozwojosobisty #medytacja #czytajzwykopem #medytacjapraktyczna
  • 17
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@dioxyna: Słowo "burmese" to [pozycja] birmańska.Nazywana tak dlatego że jest popularna w krajach Azji południowo-wschodniej.Nogi nie krzyżują się.

Pozycja lotosu jest bardzo rzadko spotykana wśród medytujących, nawet wśród mistrzów medytacji i ma bardziej znaczenie symboliczne i ikonograficzne niż praktyczne.

Moim zdaniem w tej prezentacji brakuje ważnej pozycji w której wciąż wielu Azjatów siedzi na codzień czyli zwykłego siadu skrzyżnego (po turecku).W tradycji jogi nazywana "Sukhasaną" czyli pozycją wygodną lub "Svastikasaną"
  • Odpowiedz
@Dreampilot: dzięki za wskazówki, szukałam właśnie tej pozycji buseme i nie mogłam znaleźć polskiego odpowiednika z nazwy, choć o jej pochodzeniu wyczytałam i racja nogi sąbblisko, ale nie krzyżują się. Wstawiam tu tylko to co wyczytałam, dzięki Twoim uwagom będzie tu więcej opcji. Dziś wyszuka zdjęć do pozycji o których wspomniałeś. Medytacja chodzona też będzie :) dzięki za wzbogacenie wpisu i uwagi
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dioxyna: Te pozycje które pokazujesz to to nie jest tak.
Sukhasana (easy pose) wygląda tak jak na zdjęciu.Zwykły siad skrzyżny, po turecku, w którym wszyscy kiedyś siedzieliśmy.Svastikasana (pozycja w kształcie znaku pomyślności) wygląda niemal identycznie jak Sukhasana, różni się tylko nieznacznym detalem.W moim komentarzu użyłem nazw wywodzących się z tradycji jogi hinduskiej gdyż nie wiem jak ta pozycja jest nazywana w świecie buddyjskim ale na pewno jest szeroko stosowana.A źródłem
Dreampilot - @dioxyna: Te pozycje które pokazujesz to to nie jest tak.
Sukhasana (eas...

źródło: comment_nh4VTTiOy3BAX46X0ULRAKJgnJ1S5IoE.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Moim zdaniem w tej prezentacji brakuje ważnej pozycji w której wciąż wielu Azjatów siedzi na codzień czyli zwykłego siadu skrzyżnego (po turecku).W tradycji jogi nazywana "Sukhasaną" czyli pozycją wygodną lub "Svastikasaną" - pozycją w kształcie znaku swastyki (bo nogi skrzyżowanie).Ta pozycja daje kompromis pomiędzy dobrą równowagą a wygodą.Jest bardziej stabilna niż siedzenie na krześle przy czym plecy są mniej napięte niż w p. birmańskiej i dla nóg też jest lżej.


@Dreampilot
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@raj: Nie napisałem że jest tak stabilna jak inne bardziej wymagające pozycje tylko że jest bardziej stabilna niż siedzenie na krześle a przy tym możliwa do przyjęcia przez większość ludzi.Wiadomo że z powodów o których piszesz rekomenduje się pozycje trudniejsze, stabilniejsze jak lotos, półlotos itp. ale mówi się też iż w momencie gdy trudniejsze ułożenie nóg nie jest możliwe do osiągnięcia to należy wybrać łatwiejszy sposób siedzenia.Najistotniejsze jest aby plecy
  • Odpowiedz
jest bardziej stabilna niż siedzenie na krześle


@Dreampilot: Z mojego własnego odczucia bym sie sprzeciwiał.
Siedząc na krześle siedzisz na tyle stabilnie, że nie musisz napinac co chwile mięśni, zeby utrzymac pozycję, nie masz też poczucia, że jesteś w nierównowadze i kołyszesz się na boki. Natomiast siedząc w siadzie skrzyżnym tak właśnie jest - przynajmniej ja tak zawsze miałem. Siedzenie na krześle jak najbardziej zaleca się w zenie jako jedną
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@raj: Jeśli już rozważamy takie detale to istotne jest jak usiądzie się na krześle.Jak siądzie się na tyłku plus na połowie ud to rzeczywiście masz rację - taka pozycja może być dość stabilna.Natomiast gdy ktoś usiądzie tylko na samym tyłku z udami poza krawędzią krzesła to ze stabilnością jest gorzej niż w siadzie skrzyżnym.
Nie będę robił obliczeń :) ale to co doświadczam w siadzie skrzyżnym to faktycznie pewien niewielki
  • Odpowiedz
Jak siądzie się na tyłku plus na połowie ud to rzeczywiście masz rację - taka pozycja może być dość stabilna.Natomiast gdy ktoś usiądzie tylko na samym tyłku z udami poza krawędzią krzesła to ze stabilnością jest gorzej niż w siadzie skrzyżnym.


@Dreampilot: Czy ktokolwiek uczy, żeby do medytacji siadać w takiej niestabilnej pozycji jak ta druga, którą opisujesz?
Wszędzie wyraźnie się zaleca, żeby siadać stabilnie, jak największą powierzchnią, a nie "na lewym półdupku", jak ten słoń z wierszyka, co siedział na słupku ;) Po co przytaczać takie absurdalne przykłady?

to co doświadczam w siadzie skrzyżnym to faktycznie pewien niewielki brak równowagi.Jednak czuję że to nie powoduje napięcia
  • Odpowiedz