Wpis z mikrobloga

#150perfum #perfumy 148/150

Alain Delon Iquitos (1987)

Czas na perfumy, które określane są w społeczności jako największy dziwak w historii, albo przynajmniej jako jeden z największych. Jako fan aktorskich poczynań pana z mojego avatara od dawna chciałem mieć Iquitosa i dość szybko udało mi się go nabyć w UK, a w Polsce zrobiłem sobie już niezły backup w postaci miniaturek co starczy mi na lata. Iquitos to eksperyment, który wymknął się jakiemuś szalonemu naukowcowi spod kontroli. Perfumy klimatycznie zbliżone do Kourosa, ale bardziej szalone i odważne. Zapach fenomenalny i na pewno wcale nie aż tak dziwny jak się o nim mówi.

Czytając w internecie recenzje porównujące go do perfum typowej starej baby, do tego ekstremalnie wysokie ceny, flakon imitujący głowę węża, nazwa odnosząca się do peruwiańskiego miasta nad Amazonką i znikoma dostępność, to wszystko nadawało aury tajemniczości temu zapachowi a dziś już wiem, że kupując Iquitosa strzeliłem w dziesiątkę bo dosłownie na tyle je oceniam ale o ocenach pogadamy na końcu.

Nie są to na pewno perfumy naturalne, a zdecydowanie chemicznie, taki miszmasz oparty na aldehydach. To co jednak mi się w nich podoba najbardziej to pięknie ukazana róża, która jest głównym ich bohaterem i szczerze to nie znam z tamtego okresu nic co piękniej by ukazało ten kwiat, bo perfumy z różą w składzie były i owszem, ale nie jako główną nutą wokół, której cała kompozycja by się kręciła. To co je odróżnia od większości dziwaków z tamtego okresu, kiedy mocno eksperymentowano z perfumami, to jest to, że przynajmniej według mnie są zupełnie noszalne, o wiele bardziej niż większość arabskich śmierdziuchów kosztujących podobną cenę. Mimo, że są dość unisexowe to jednak dzisiaj na kobiecie by już nie pachniały za dobrze. Aldehydy i nuty animalne raczej nie są już w modzie, przynajmniej na kobietach delikatnie mówiąc ;) Co do zwierzęcości w Iquitosie to nie jest ona aż tak mocna jak w starszych Kourosach, raczej delikatnie podkreśla całość kompozycji nadając im jednak męskiego jak na dzisiejsze realia tonu. W żadnym wypadku nie jest to zapach ciężki i ciemny co da się wyczytać choćby na fragrantice, a kwiatowy, drzewny i świeży, pewnie dzięki obecności imbiru, wetywerii i cedru. Jedne z moich ulubionych perfum, które gdyby były dostępne normalnie mogłyby być używane przeze mnie na co dzień.

Używałem ich wielokrotnie i na zwykłe wyjścia, do pracy czy na poważniejsze okazje. Komplementów też dostałem kilka, w tym raz w pracy od koleżanki, że pachnę zajebistym piżmem. Parametry nie są aż tak ikoniczne jak o nich się mówi bo nie mają ani monstrualnej trwałości ani wypełniającej pomieszczenia projekcji. O ile spotkałem się z opiniami, że perfumy stare i otwarte lata temu, szczególnie w wersji splash są narażone na utratę mocy w przeciągu lat, co ktoś kiedyś dokumentował na basenotes na przykładzie swojego Macassara, tak projekcja jest ciągle jednak na świetnym, choć nie killerowym poziomie i ogon Iquitos za sobą zostawia. Być może po prostu jego psychofani oceniali go pod względem mocy lepiej niż rzeczywiście powinni by jeszcze bardziej mitologizować ten zapach.

Podsumowując krótko, zapach z tej samej ligi co Kouros, który tak jak Król idealnie trafia w mój gust. genialny flakon, aromat w bardzo złożony i bogaty, parametry na wystarczającym mi w zupełności poziomie.

Do końca zostało dwóch ancymonów, ciekawe czy zgadniecie kto. Nie będą to takie wyszukane perfumy jak Iquitos i Background więc szansa, że strzelicie jest na pewno spora. ;)

typ: spicy-woody
zapach: 10/10
trwałość: 7,5/10
projekcja: 8,0/10
podobne: Montana Parfum de Peau, zapach z przeznaczeniem dla kobiet, ale nie miałem okazji go nigdy spróbować.
cena: myślę, że optymistycznie to 500 zł za 100 ml w wersji splash, za flakon z atomizerem trzeba będzie dopłacić.

https://www.parfumo.net/Perfumes/Alain_Delon/Iquitos_Eau_de_Toilette
https://www.fragrantica.com/perfume/Alain-Delon/Iquitos-5474.html
drlove - #150perfum #perfumy 148/150

Alain Delon Iquitos (1987)

Czas na perfumy...

źródło: comment_vRptF7V8CClgo6p6sDbMQlUJsGW1GU7a.jpg

Pobierz
  • 56
@Delus nie. Pytalem
@dr_love a nie ciebie baranie, to po co sie wyracasz. Pytam go grzecznie czy jest jakims gejem czy innym zbokiem bo chyba normalny facet nie interesuje sie zbieractwem perfum #!$%@?
określane są w społeczności jako największy dziwak w historii

eksperyment, który wymknął się jakiemuś szalonemu naukowcowi spod kontroli

zbliżone do Kourosa, ale bardziej szalone i odważne

na pewno wcale nie aż tak dziwny jak się o nim mówi.


( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@dr_love: Ależ zbudowałeś przez te 150 oczekiwań co do
@Delus ale jak widzisz rozmawiam sobie z opem na poziomie a ty robisz dramy jak stara ciota. Widac jestes stara ciota ktora bawi sie kosmetykami. Ale moge wysylac ci zuzyte buteleczki po perfumach, bedziesz mial do kolekcji