Wpis z mikrobloga

@rolfik_r1 nie chce Cię straszyć i gasić Twojego entuzjazmu ale raczej nigdy nie zwróci Ci się ta inwestycja, średnia ilość dni słonecznych w roku razy żywotność i faktyczna wydajność jednego panelu nie równa temu slodkiemu pier...niu co Ci przedstawiciel obiecał przy swoich kalkulacjach. Wiem co mówię bo kilka lat temu pracowałem jako taki przedstawiciel i za chu chu nie wyjdziesz na tym nawet przy dofinansowaniu z wfoś 40 % . Jedynie przy
  • Odpowiedz
@Wloskisprzecior: panel 280W za 420zł x21, inwerter za 4000, akcesoria za 3000, montaż za 2500. Ceny detal, brutto 23%VAT. Odejmij 15% bo montaż na budynku, czyli VAT 8%.
Na allegro są oferty za 3000zł/kWp z montażem.

@Djelon: po 5-10 latach te kolektory zaczną zachodzić syfem a tego ot tak nie wyczyścisz poza tym zaczną tracić swoje właściwości. Wątpię by to było tak odporne szczególnie na polskie mrozy, druga sprawa to
  • Odpowiedz
@rolfik_r1 Kredytu może nie, ale z dofinansowaniem można zapłacić 30-40% mniej, pokrywa fundusz.

Pewnie wiesz, że zwiększenie ilości paneli wiąże się z większym inwerterem, a to nie takie hop siup bo koszt dobrego na 8kWp to 10-15k (mam taką instalację).

Witaj wśród zielonych!

Do plusów przedsięwzięcia warto wspomnieć o stałej ceny prądu, zmiany za kw nas nie interesują. :)
  • Odpowiedz
@artur-tyminski jeżeli masz zapłacić 100 % wartości instalacji, nigdy się nie zwróci. Panele po 5-6 latach tracą już na wydajności. Nieoficjalnie wiadomo że 20 latach już nadają się na złom. Dlatego coraz więcej mamy ofert na allegro i innych tego typu portalach używanych instalacji zza granicy, które jeszcze mogą coś produkować ale są już pod końcem żywota.
  • Odpowiedz
@rolfik_r1: A orientujesz się jak wygląda w tym momencie technologia paneli "podążających" ze słońcem? Bo przyznam się szczerze, że fotowoltaiką zamierzałem się zainteresować dopiero jak powszechne będą takie instalacje , które będą możliwie najbardziej efektywne i właśnie podążające za słońcem. I czy coś się w tej kwestii zmieniło? Orientowałeś się czy są takie rozwiązania dla domowych zastosowań?
  • Odpowiedz