Wpis z mikrobloga

Jaki jest w dzisiejszych czasach sens wypłacania dywidendy ze strony spółki? Nawet nie planując inwestycji wiążących się z wydatkami, bardziej opłacalnym jest np. kupno obligacji. Wyjaśni ktoś? #gielda #pytanie
  • 4
@Oake: Jest też bardziej przyziemny aspekt. Czy będąc właścicielem spółki (zazwyczaj najwięcej akcji w posiadaniu) nie chciałbyś czasem czegoś na niej zarobić? Przy spółkach akcyjnych nie możesz sobie wyprowadzać kasy tak jak na działalności ;)
@Saeglopur:Jestem początkujący więc te pytania mogą być głupie, ale jaki jest cel przyciągania tego kapitału? Dlaczego spółce zależy na wysokim kursie, po uzyskaniu kapitału z emisji akcji? Jedyne rzeczy jakie przychodzą mi do głowy to "łatwiejsze" pozyskanie kapitału w następnych emisjach i to co wspomniał @Koryntiusz czyli większe zyski właścicieli ze sprzedaży lub dywidendy. Ale myślę, że wysoka dywidenda wyemitowana w rok poprzedzający emisję nowych akcji dałaby podobny jak emisja coroczna,
Dlaczego spółce zależy na wysokim kursie


@Oake: Po uzyskaniu kapitału od inwestorów spółka nie ma większego interesu w wyższym kursie ALE
- wyższy kurs chroni przed wrogim przejęciem (bo trzeba więcej wydać na akcje)
- daje głównym udziałowcom możliwość sprzedaży drożej (choć sprzedaż przez głównych udziałowców nie jest mile widziana)