Wpis z mikrobloga

Witam mireczki,

kilka pytań odnośnie #helpdesk :

1. Z tego co widzę po ogłoszeniach to helpdesk można podzielić na dwie kategorie: jeden "zwykły" polegający na tym, że rozwiązujesz bieżące problemy klientów - zarówno software jak i hardware (musi pan podłączyć kabel do drukarki hehe) oraz helpdesk jak na przykład wsparcie działania aplikacji kiedy specjalizujesz się w rozwiązywaniu problemów z wąskiej dziedziny. Czy ja to dobrze rozumiem czy jest inaczej?

2. Jeśli jest tak jak piszę to jaki rodzaj helpdesku jest bardziej perspektywiczny - ten bardziej ogólny czy na przykład przywołane tu wsparcie aplikacji? Wydaje mi się, że ten drugi ze względu na specjalizację - a jak wygląda to z Waszego doświadczenia?

3. Czy warto pracować w helpdesku jeśli myśli się o rozwijaniu kariery w #it ? czy są lepsze sposoby dla kogoś kto do tej pory nie miał do czynienia z tą branżą a programować nie potrafi? Jeśli o mnie chodzi to znam poza angielskim jeszcze jeden język obcy i mieszkam we Wrocławiu (sporo tu ofert pracy jako IT support albo IT analyst) no i pomyślałem, że to będzie dobry początek jeśli chcę zmienić branżę.

4. Jeśli chce wyróżnić się na rynku pracy i iść na wsparcie jakiejś aplikacji to czy jest jakiś zestaw skilli, który w 90% będzie pomocny czy to jest tak, że i tak uczą wszystkiego od początku? Powershell, Apache, Jira, Linux, ITIL, SQL? Nie wiem, strzelam, chciałbym po prostu zwiększyć swoje szanse i bez doświadczenia zwrócić na siebie uwagę rekruterów.

5. Jakie są ścieżki rozwoju w helpdesku - czy nie jest czasem tak, że jak się już tam wpadnie to do końca życia praca na słuchawce i praca zmianowa czy może można przeskakiwać w miarę zbierania doświadczenia na inne linie wsparcia? Lub na inną gałąź IT?

6. Jakich ogłoszeń o pracę się wystrzegać, czego unikać, w co nie warto iść w tym temacie? A w co warto?

Z góry serdeczne dzięki za wszystkie wskazówki :)

#nieprogramowanie #pracbaza
  • 6
  • Odpowiedz
@holy_basil Jest jeszcze help desk gdzie wspierasz swoim współpracowników i nie masz bezpośredniego kontaktu z klientem. Jest pośredni kiedy to pracownik dzwoni I Cię dopytuje.
Możesz też robowac w takie coś uderzać, masz tam trochę pracy z różnymi programami, w CV już coś widnieje, a w tym czasie możesz się dokształcać i szukać innego helpa, testowanie aplikacji itp.
Nie znam się na tym dokładnie jak to już dalej wygląda ( ͡°
  • Odpowiedz
@holy_basil: IT support to dobra droga do sysadmina, uczysz się helpdesków, podrzuć Powershell, trochę AD, Windows Server, może Office 365, spróbuj to postawić sam, poucz się dalej i startuj powoli na jakiegoś junior admina.
  • Odpowiedz
@holy_basil: ścieżki są dwie
1. Problemy klientów typu instalowanie softu przypinanie kabla od drukarki - tu pójdziesz z czasem w administratorkę i zostaniesz adminem, zabawa z sieciami etc
2. Problemy z softem danej firmy, support - tutaj albo umiejętności miękkie (i lecisz w stronę jakiegoś product ownera czy project managera) albo technicznie to pójdziesz z czasem w testera,QA czy devopsa.

To czego chcesz się uczyć zależy od tego którą ścieżkę chcesz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@holy_basil: raczej tak, szukaj opcji gdzie Twoja praca to np reset haseł, pomaganie userom z komputerem wg instrukcji itp - raczej te ogolniejsze niż szczegolniejsze ale nie jest to zasada znów - ja pracowałem na helpdesku przy supporcie aplikacji paliwowych i nauczyłem się tam jako tako Microsoft System Center i powershella - I przez to łatwo dostałem pracę jako junior admin gdzie nauczyłem się całej reszty
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@holy_basil: na pewno niezależnie od tego co chcesz robić wyskilluj sobie jedną rzecz bardzo mocno - ja wyskillowalem powershella. Prosty język i dobry wstęp do skryptów i programowania
  • Odpowiedz