Wpis z mikrobloga

Mireczki mam pytanie do was. Od zawsze jarała mnie telekomunikacja, zaczynałem swoją przygodę od różnych CB w mobilach jednak po czasie zrezygnowałem przez wąsatych Januszy. Teraz bawię się w nasłuchy VHF/UHF na Baofengu w międzyczasie ucząc się do egzaminu. Chciałbym swoje pierwsze poważniejsze łączności wykonywać w paśmie CB na DXach a poźniej przejść na 10m/12m. Tak se to obmyśliłem bo znalazłem CB radio które ma wszystkie te pasma wbudowane xD W międzyczasie oczywiście lokalne żucie szmaty na VHF/UHF. Myślicie że do w miarę dobry pomysł czy hurr durr zdaj egzamin i odpalaj się na 80m jak prawdziwi krótkofalowcy itp? Dzięki ( ͡º ͜ʖ͡º)
#krotkofalarstwo #kf #cbradio #baofeng #radiokomunikacja
  • 12
@pacuja: Tak, tak wiem. Bardziej chodziło mi o to czy DXowanie na CB jest dobrym sposobem na rozpoczęcie daleszej przygody z radiołącznością - załapanie bakcyla i trochę obycie się z tym. Podejrzewam, że jakbym teraz nagle zdał egzamin i odpalił się na 80m to z moim skillem szybko mnie wyniosą z tego pasma i zrażą do tego hobby (,)
Tak, tak wiem. Bardziej chodziło mi o to czy DXowanie na CB jest dobrym sposobem na rozpoczęcie daleszej przygody z radiołącznością - załapanie bakcyla i trochę obycie się z tym.


@BuX666: Odpowiedź brzmi Tak, Nie, Nie teraz

Tak - to dobry sposób na złapanie bakcyla... ale zdaje się Ty już złapałeś ;)
Nie - nie jest to dobry sposób na osłuchanie się. specyfika DXowania na CB jest totalnie inna. Tam się
@wbielak: Dzięki wielkie za konstruktywną odpowiedź. Jak już wspominałem jestem w trakcie nauki do egzaminu i właśnie sobie rozkminiam co będę robił ze swoim życiem po jego zdaniu ( ͡º ͜ʖ͡º)
Aktualnie zabawa w okolice 10m może zniechęcić bo DXy na CB nie będą tak prosto wpadały. Jesteśmy w dołku propagacyjnym. Polecam rozglądnąć się za radiem, które ogarnia 20m.
@BuX666: To zależy ile masz kasy i czy lubisz ruszać tyłek z domu ;)
Zastanów się nad tym jak możesz powiesić anteny. To jest zawsze największy problem.
Posłuchaj sobie na webSDR pasm 14 i 7 MHz. One teraz dają najwięcej możliwości.
Na tej stronce masz wizualizację łączności jakie obecnie się odbywają i są wrzucone na tzw. cluster.
Zobacz gdzie ludzie rozmawiają i jaka bryndza jest powyżej 14 MHz.
@wbielak: No jeszcze mam troszkę czasu do zastanowienia, ogólnie z antenami nie powinno być problemu - chcę i tak zbudować maszt antenowy lub będę budował GP. Generalnie zaciekawiła mnie jedna rzecz - czemu napisałeś o "piractwie" na CB ?
Na łączności z wąsatymi Januszami faktycznie szkoda, ale aktualnie to jedno z najlepiej działających pasm.


@PowerfulTransistor: Tak, skrót myślowy. Fakt że pasmo 80m to nie tylko 3.715 i okolice ale... na sp7pki też jest wartościowy content tylko ten rozchodzący się po okolicy zapach guana jakoś mnie odrzuca :D

@BuX666:

Generalnie zaciekawiła mnie jedna rzecz - czemu napisałeś o "piractwie" na CB ?


Bo w tak zwanej "podstawowej czterdziestce"* Nie porobisz
@BuX666:
AVE!
Jak już będziesz miał pozwolenie radiowe i świadectwo radiooperatora, to po co ci 27.555?

Masz mnóstwo pasm do wyboru w zależności od propagacji, z klubu to kilowatem możesz pociągnąć.
Niech moc wypromieniowana będzie z tobą!