Wpis z mikrobloga

#zegarki #watchboners #zegarkiboners #kiciochpyta
Mireczki znające się na zegarkach automatycznych dziś kieruje do was pytanie- posiadam zegarek SEIKO 5/ SNK809 /mechanizm 7s26c.
Zegarek ostatnio mocno zaczął spieszyć ale nie o tym dziś.
Pytanie czy w zegarkach tego typu (automaty z datownikiem) mogę korygować godzinę w przód/tył oczywiście w granicach zdrowego rozsądku? Wiem, że nie korygujemy godziny między północą a 6 rano ale czy oprócz tego są jakieś restrykcje? Można korygować bez obaw czas o kilka minut w tył czy w jakiś sposób może uszkodzić to mechanizm?
  • 24
@Del: @Pantokrator: Rozumiem, tutaj nie powinno być problemu- jedynie to cofanie zegarka spędza mi sen z powiek bo przy każdym cofaniu wskazówka sekundy zaczyna się cofać i wydało mi się to niepokojące.
Korzystając z okazji muszę zadać to pytanie- czy zajechany mechanizm (spieszy nawet o minutę/dwie na dobę) można wyregulować? A właściwie czy zegarmistrz podoła takiemu zadaniu?
@Suplement_Diety: to cofanie się sekundowej wskazówki to tzw "back hacking" nie szkodzi zegarkowi, aczkolwiek mówi się że nie powinno się tego robić jeśli zegarek jest nakręcony na max.
Pamiętaj nie kombinować z datą między 2100 a 0300.
Można spokojnie korygować te kilka minut do tyłu.
Zegarmistrz może sprawdzić czy jest namagnesowany i wyregulowac.
Jezeli nie będzie musiał ingerować w mechanizm to nie powinno to kosztować jakoś okropnie dużo.
@Suplement_Diety trudno, po serwisie pochodzi z 10 lat, więc wychodzi maks 2 dychy rocznie :)
Sam przepłaciłem trochę i za serwis i regulację SNK803 dałem 2 stówy, ale faktycznie bydle lata precyzyjnie jak nigdy, więc nie żałuję, bo wartość zegarka z mojej perspektywy wzrosła w cholerę.
Wiem, że nie korygujemy godziny między północą a 6 rano


@Suplement_Diety: nie godziny, tylko daty. I nie między 0 a 6, tylko między ~23 a 3, bo wtedy mechanizm zmiany daty jest sprzęgnięty z resztą mechanizmu i można coś roz...zepsuć. Godzinę jak najbardziej możesz korygować, zarówno w przód jak i w tył. W zegarkach bez szybkiej zmiany daty jest to najszybszy sposób na "szybką" jej zmianę - latasz wskazówką godzinową między
@niedlapsa: noszę go od dwóch/trzech dni, ma za sobą przygodę z pocztą polską plus jakiś czas leżał u poprzedniego właściciela. Na oko spieszy około dwie minuty na dzień więc jest to nieakceptowalne. Ponoszę jakiś czas, może sam się wyreguluje a jak nie to zegarmistrz i tyle.
@Pantokrator tak też zrobię :)
@m_bielawski jak wyżej, nawet do dwóch minut na dobę..
@Suplement_Diety: Sorry, miałem jakąś starą kartę w wypokiem otwartą i nie widziałem że tyle komentarzy się narobiło w międzyczasie :D

Jak dwie minuty, to chyba serwis go czeka, niestety. Spora szansa, że po prostu się namagnesował, ale możliwe, że jak na poczcie latał, to doznał jakiegoś wstrząsu.
@Suplement_Diety: Ten werk (7s26) nie lubi cofania, więc ostrożnie z tym. Oczywiście nie jest problemem cofnięcie o parę minut, ale już potężne cofanie bym odpuścił, raczej bym skorygował datę na dzień do tyłu i przeleciał te niecałe 24h na poprawną godzinę - tak w każdym razie zawsze robiłem w swoim snk.
Co do spieszenia się, to zegarmistrz Ci to wyreguluje, potrzebuje tylko koło tygodnia na dokładną kalibrację i dostaniesz ~3s na