Wpis z mikrobloga

Mam takie małe pytanie odnośnie znaleziska z płomieniem ( niecałe 3 godziny i prawie 1500 wykopów)
https://www.wykop.pl/link/4789295/67-izraelczykow-polacy-nie-chca-sie-przyznac-do-wspoludzialu-w-zagladzie-zydow/

Najbardziej plusowany komentarz sugeruje, by żydzi się przyznali do powojennej współpracy z bezpieką. Pada tam określenie takie jak 'mordowanie polaków'. Oczywiście pod tym komentarzem lawina antysemickich komentarzy popierających autora wpisu. I to nie pierwszy raz kiedy padają takie pomówienia.

Stąd moje pytanie. Czy rzeczywiście istnieją jakieś wiarygodne źródła, które by potwierdzały, że powojenna bezpieka składała się w znacznej mierze z osób pochodzenia żydowskiego? Czy to tylko kolejna plotka podpadająca pod #urojeniaprawakoidalne ?

#neuropa #bekazpisu #bekazprawakow #bekazpodludzi
  • 17
  • Odpowiedz
@przemek89x: większość bezpieki to byli Polacy. Żydzi byli nadreprezentowani, ale to w dużej mierze wynika z prostej demografii.

Przed wojną Żydów było 10% po wojnie poniżej 1%, normalne jest, że większość z tych, którzy przeżyli - to ludzie w kwiecie wieku, ponadprzeciętnie sprytni i niezbyt przejmujący się kodeksem moralnym. Dziwienie się więc, że procentowo było ich w bezpiece więcej, niż w całym społeczeństwie - jest naiwne.
  • Odpowiedz
@przemek89x: są ipnowskie źródła, że były wydziały, w ktorych stanowili nawet 30%.
Tak jak w przedwojennej Polsce były gminy, w których stanowili większość.
Pytanie tylko co z tego, skoro nawet Stalin tropił żydowskie spiski. Udział Polaków w komunistycznej rewolucji też był niebagatelny, łącznie z twórcą NKWD Dzierżyńskim. Czy z tego ma wynikać, że komunizm jest światowym spiskiem Polaków?
  • Odpowiedz
Stąd moje pytanie. Czy rzeczywiście istnieją jakieś wiarygodne źródła, które by potwierdzały, że powojenna bezpieka składała się w znacznej mierze z osób pochodzenia żydowskiego?


@przemek89x: Nie składała się. Lata tużpowojenne to czas masowej ucieczki Żydów z Polski. Znakomita większość tych, którzy przeżyli Holokaust wyjechała do 1947 roku. Jednocześnie szeregi bezpieki oczywiście powiększały się. Zawsze mnie fascynowało, że nikt nie widzi żadnej sprzeczności między mitem "żydokomuny" a tą ucieczką. Zwykle nie
  • Odpowiedz
@przemek89x

Nie składała się. Lata tużpowojenne to czas masowej ucieczki Żydów z Polski


@Andreth: Nadreprezentacja Żydów w bezpiece wynikała z ich nadreprezentacji w przedwojennej partii komunistycznej. Żydzi zajmowali szczególnie funkcje kierownicze w UB, zwykli ubowcy rekrutowali się motłochu i róznych
  • Odpowiedz
@fryferykkompot:
A tego nie powiedziałem. Stwierdziłem jedynie, że okoliczności skłaniały Żydów do częstszego kierowania się w stronę ugrupowań lewicowych, co było widać już przed wojną. Tyle.
  • Odpowiedz
Stwierdziłem jedynie, że okoliczności skłaniały Żydów do częstszego kierowania się w stronę ugrupowań lewicowych, co było widać już przed wojną.


@Roxar123: Cokolwiek by nie powiedzieć o przedwojennej KPP, była bodaj jedynym większym ugrupowaniem politycznym, w którym Żydzi mieli równy głos z etnicznymi Polakami. (PPS nie był zasadniczo antysemicki, ale jednak Bund istniał osobno - reszta partii, od ludowców do endecję, była już mniej lub bardziej otwarcie antysemicka).
  • Odpowiedz
Cokolwiek by nie powiedzieć o przedwojennej KPP, była bodaj jedynym większym ugrupowaniem politycznym, w którym Żydzi mieli równy głos z etnicznymi Polakam


@Andreth: Bardzo zabawne - Żydzi stanowili zdecydowaną większość w przedwojennym ruchu komunistycznym w Polsce.

@Roxar123 System stalinowski w Polsce miał tyle wspólnego z lewicowością co krzesło z krzesłem elektrycznym. Komuniści w Polsce mordowali wszystkich przeciwników: zaczynając od narodowców, poprzez ludowców a na PPSowcach kończąc.
  • Odpowiedz
Nie składała się. Lata tużpowojenne to czas masowej ucieczki Żydów z Polski. Znakomita większość tych, którzy przeżyli Holokaust wyjechała do 1947 roku. Jednocześnie szeregi bezpieki oczywiście powiększały się.


@Andreth: To jedna strona medalu. Drugą był fakt, że Żydzi w aparacie bezpieczeństwa, choć całościowo niezbyt liczni, ich nadreprezentacjach na stanowiskach kierowniczych była już ogromna. Z artykułu K. Szwagrzyka Żydzi w UB. Próba weryfikacji stereotypu:

Przykłady interpretacji przynależności narodowościowej opartych na głoszonych przekonaniach politycznych lub osobistych deklaracjach funkcjonariuszy stanowią istotną przesłankę do wyrażenia wątpliwości w możliwość sformułowania obiektywnego stwierdzenia - kto jest (był) lub kto nie jest (był) Żydem. Konstatacja ta nie oznacza wszakże, że nie istnieją także kryteria pozwalające na identyfikację osób pochodzenia żydowskiego. Bez względu na brzmienie imienia i nazwiska, światopogląd i obraną drogę życiową, będą nimi oficerowie, których rodzice byli narodowości żydowskiej.

Analizie poddano zawartość Informatora MSW oraz akt osobowych 450 osób zajmujących kierownicze stanowiska w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego oraz 249 z Komitetu do spraw Bezpieczeństwa Publicznego, uzupełnioną o dane zaczerpnięte z innych źródeł. Jak pokazują jej wyniki, w latach 1944-1954 na 450 osób pełniących najwyższe funkcje w MBP (od naczelnika wydziału wzwyż) 167 było pochodzenia
  • Odpowiedz
ich nadreprezentacjach na stanowiskach kierowniczych była już ogromna


@OjciecMarek: I to by się zgadzało. Wątpiłam natomiast w reprezentację 30% w jakimś wydziale.

BTW, jako że widzę, że się interesujesz historią tego okresu - znasz może jakieś opracowania na temat aspektów etnicznych stalinowskiej czystki 1937-38 w KPP?
  • Odpowiedz
Żydzi byli generalnie lepiej wykształceni, stąd spory udział w kierownictwie jest zrozumiały


@OjciecMarek: Powód jest raczej prostszy - po prostu Polacy, a szczególnie ci wykształceni, nie popierali komunizmu z Polsce.

Jakaś predylekcja ludności żydowskiej do ruchów egalitarnych,

To absurdalne twierdzenie = UBecja była po prostu
  • Odpowiedz