Wpis z mikrobloga

Kierowcy Ubera nie płacą podatków, OKRADAJĄ PAŃSTWO!

To jeden ze sztandarowych okrzyków protestujących Taksówkarzy.

A tutaj przykładowe, uproszczone wyliczenie porównujące podatki płacone przez kierowcę Ubera i kierowcę Taxi. Oparłem się na przykładzie tego, jak ja sam się rozliczam, a więc poprzez własną działalność gospodarczą podpiętą pod tzw. partnera Ubera i biorąc pod uwagę jazdę własnym samochodem. Oczywiście większość kierowców jeździ bez własnej działalności, jednak nie znam dokładnego modelu rozliczeń w takim wypadku więc nie chciałem pchać się w ewentualne duże błędy.

Założyłem zrobienie przez miesiąc kursów, za które pasażerowie zapłacili łącznie 5000zł.

Uproszczenia i założenia:


Jeśli gdzieś są istotne, duże błędy, to śmiało piszcie w komentarzach.

#uber #taxify #taxi
Pobierz selenita66 - Kierowcy Ubera nie płacą podatków, OKRADAJĄ PAŃSTWO!

To jeden ze szta...
źródło: comment_kpiZiNokleYEDBsXqgBvKc5Gq51KtzOZ.jpg
  • 31
@hellyea licencja jest na auto, a nie na kierowcę. Kierowca powinien mieć identyfikator czyli dokument potwierdzający zdanie egzaminu z topografii miasta oraz ważne badania psychotechniczne. Jeśli tego nie ma to też jest lewus tylko 1% mniejszy ;)
@Krowa_i_kurczak: no tak, identyfikator to osobna sprawa. Ale locencje może mieć czyjąś, czyli działalność też. Czyli nie każdy płaci zus, tylko wymiennie opłatę za tę czyjąś licencję. To tak gwoli ścisłości tylko.
Spełnia wszystkie kryteria podatku. Musisz zapłacić określoną kwotę, w konkretnym terminie, jest nieekwiwalentny i przymusowy.

nie spełnia, podatek musi być nieodpłatny - bez powiązanego z nim świadczenia wzajemnego, tutaj jest świadczenie wzajemne: nieodpłatna opieka zdrowotna i emerytura

Dodatkowo jest zryczałtowany i niezależny od dochodu.

czyli jednak oszukujemy państwo, składkę ZUS/NFZ płaci się procentowo od zadeklarowanego dochodu - przy czy zadeklarowany dochód nie może być mniejszy niż ..... (w zależności od posiadania preferencji
@megawatt nie ma świadczenia wzajemnego bo nie ma korelacji między wysokością emerytury w przyszłości i obecnie opłacanych składek. Oprócz tego osoba bezrobotna ma z automatu bezpłatna opiekę zdrowotną.

Oszukujemy państwo? XD państwo zakłada, że każdy na DG zarabia przynajmniej średnią krajową. Czyli jednak to państwo oszukuje większość mikrofirm