Wpis z mikrobloga

Eksperci,

Mam dwie tabele:
1. Sprzedaż dzień po dniu
2. Cele sprzedażowe miesięczne

Z każdej z nich zrobiłem elegancką tabelę przestawną.
Obydwie sumuję po latach i miesiącach.
Teraz chciałem wyliczyć procent realizacji z pojedynczego miesiąca i ładnie się przełączać pomiędzy miesiącami fragmentatorem (slicer) czy też osią czasu. Niestety, nie mogę, bo tabele przestawne należą do różnych modeli danych.
Jak mam to rozwiązać? Nie mam pomysłu jak utworzyć między nimi relację. Jakieś pomysły?

#excel
  • 7
Jakieś pomysły?


@Pan_Cerny: Power Pivot wystarczy. Brakuje Ci tabeli dat, poczytaj o 'calendar table'. W calendar table utworzysz poszczególne daty oraz miesiące (lata, dni tygodnia, tygodnie etc.). Stworzysz relacje pomiędzy swoimi trzema tabelami, utworzysz 'measures' w tabeli sprzedaży i w tabeli celów, które będą umiejscowione w czasie, w relacji z tabelą dat. Kolumna kluczowa musi być unikatowa -> najmniejszy będzie dzień, więc cele sprzedażowe miesięczne możesz ewentualnie podzielić na ilość dni
callendar table to jest to czego mi było trzeba


@Pan_Cerny: Jeżeli chciałbyś zrobić ten projekt 'krok po kroku' to nie ma sprawy. Mam czas i chęci.
- masz Power Pivot?
- skąd zasysasz dane? (sql też damy radę)
- jak często odświeżasz dane i w jaki sposób?
@YellowPinker nie no, z tym już dałem sobie radę. Power Pivot niestety nie mam i mieć nie będę, bo pracowniczy komp ma Office 2013.

Wyszedł za to inny błąd:
Budżet i sprzedaż mam podzielone na miasta. O ile połączyłem te tabele przy pomocy Calendar Table po dacie, to po mieście na razie nie mam pomysłu...