Wpis z mikrobloga

Dawno, dawno temu, kiedy jeszcze nie było facebooka i aby kogoś poznać trzeba było wyjść z domu powstał problem skalowalności globalnej sieci. Jeszcze nie był to Internet. Globalna sieć rozrastała się i potrzebowała jeszcze bardziej dynamicznych protokołów routingu. Rozwiązania o strukturze drzewiastej nie były wydajne. Wtedy powstał protokół BGP. Niektórzy skrót BGP rozwijają na Bardzo Groźny Protokół, ale naprawdę to jest Border Gateway Protocol.

BGP to sieciowy odpowiednik firmy kurierskiej realizującej przesyłki międzymiastowe lub międzynarodowe. Kiedy chcesz wysłać paczkę lub list, np.: do USA, to idziesz na pocztę lub do firmy kurierskiej i nadajesz przesyłkę. Od momentu przekazania kurierowi przesyłki nie interesuje Cię w jaki sposób i którędy zostanie ona dostarczona do odbiorcy. To kurier wybiera najlepszą drogę dla Twojej paczki. Podobnie jest z danymi przesyłanymi przez Internet. BGP odpowiada za znalezienie odpowiedniej ścieżki dla Twoich danych pomiędzy systemami autonomicznymi.

Poczta i kurierzy mają swoje sortownie, punkty przeładunkowe. W świecie BGP takie punkty przeładunkowe to są systemy autonomiczne. To wewnątrz nich są podejmowane decyzje gdzie dana przesyłka ma zostać skierowana. Taka sortownia może być tranzytową, tzn. paczka wychodzi z niej i idzie do następnej sortowni. Może też być końcową, czyli paczka trafia do kuriera, który dostarcza ją do odbiorcy.
W BGP też wyróżniamy dwa rodzaje systemów autonomicznych. Tranzytowe i końcowe.

Technicznie system autonomiczny (autonomous system AS) jest to numer. Na początku była to 16 bitowa wartość. 16 bitów pozwalało na uzyskanie 65536 numerów AS. Kiedy zauważono, że 65536 to trochę mało, zwiększono numer AS do 32 bitów. Dzięki temu zabiegowi mamy do dyspozycji 4294967295 numerów AS. Numery od 64512 do 65534 i od 4200000000 do 4294967294 zostały przeznaczone do adresacji prywatnej i nie mogą nigdy pojawić się w globalnej tablicy BGP. Aktualne dane o ilości AS w Internecie można znaleźć na http://www.potaroo.net/tools/asn32/ dla AS 32 bitowych.

Jest to pierwszy wpis z serii o BGP z bloga ShowRoute.pl

Ciekawostka.
Pierwsze projekt BGP powstał podczas 12. spotkania IETF w Austin. Yakov Rekhter i Kirk Lougheed zaprojektowali podstawy BGP podczas przerwy obiadowej na 2 serwetkach. Z 2 serwetek powstało RFC 1105. Obecnie kopia tych serwetek jest wystawiona w siedzibie Cisco Systems. Pierwsza implementacja BGP była nazywana 2 napkin protocol.

#siecikomputerowe #sieci #internet
  • 2
@Showroute_pl: No ja bym się tu nie zgodził z paroma twierdzeniami.

Po pierwsze BGP ma również strukturę drzewiastą. Po drugie pojęcie systemu autonomicznego jest znacznie bardziej złożone. System autonomiczny to jest po prostu infrastruktura danego operatora i tyle - to jest tylko i wyłącznie NUMEREK który określa czy dany prefiks w sieci IP jest tego czy innego operatora i wchodzi w skład jego sieci. Lepszą analogią jest to analogia do granic
@brokenik: Dziękuje za twój komentarz.
Mój opis jest dużym uproszczeniem i stanowi wprowadzeniem do tematu. Używając stwierdzenia "struktura drzewiasta" miałem na myśli architekturę sieci jeszcze z przed czasów BGP, gdzie były główne węzły i przez nie przechodził cały ruch.

BGP i podziała na ASN prywatne i publiczne nie jest naciągany, ponieważ prywatne ASN są wykorzystywane w sieciach MPLS VPN. Niektórzy operatorzy dają ASN przywatny swojemu klientowi i zestawiają z nim sesje