Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 16
Samochód będzie wyposażony w czujniki ultradźwiękowe. Wiem że trochę biednie i się tym mocno ograniczę, ale też nie chcę wielkich nakładów finansowych w to wkładać, najchętniej bym wziął jakiegoś LIDAR 360. Ich rozmieszczenie widać na zdjęciu. By się przekonać jak będą łapać wszystko to jeździłem sobię modelem po biurko i robiłem różne scenariusze i sprawdzałem czy wyłapią to co powinny. Myślałem nad tym by czujniki sie obracaly by mieć większe pole widzenia, ale patrząc na cene serwomotorów wolałem już dać więcej czujników.

Wydrukowałem podstawową obudowę do RPi która się przyda do testów gdzie jeszcze nie mam gotowego auta by obsługiwać same czujniki. Muszę jeszcze drugą część zrobić.

Dzisiaj odbędzie się małe spotkanie na którym określimy zadania jakie trzeba wykonać, ich kolejność i technologię.

Prawdopodbnie padnie na aplikacje na komputer pisaną w C++ z użyciem QT (Linux). A na RPi też C++

tag projektu -> #malinoweauto

#tworczoscwlasna #programowanie #raspberrypi #elektronika #chwalesie
Pobierz
źródło: comment_5bv6ELUapVk26HimODqxpfTgel1tv1YC.jpg
  • 10
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ediepl: patrzac na to ze sztuka czujnika o ktorym mowisz to koszt okolo 45zl, a aktualny to 7zl to przy kupnie 8 sztuk to dla mnie spora roznica. nie potrzebuje mega precyzji
@mapache: Od siebie mogę polecić US-100, od HC-SR04 (którego chyba używasz) różni się tym że jest dodatkowo komunikacja przez UART (czyli zliczaniem czasu otrzymania odbitej fali i jej zamianą na centymetry zajmuje się mikrokontroler na czujniku) oraz jest wyposażony w termometr, dzięki czemu przy pomiarach z odległością 100cm miałem mniej niż 1cm błędu, podczas gdy przy HC-SR04 już przy 50cm jest +/- 8cm błędu
@mapache: nowy w robotyce, co?

Nie baw się w pisanie wszystkiego samemu, strata czasu, a i tak nie zrobisz tego dobrze. Zainteresuj się frameworkiem o nazwie ROS, będziesz miał dużo rzeczy z głowy (np. wizualizacje danych z LiDARa 360 w RViZ czy pakiety do obsługi najpopularniejszego hardware). Oczywiście wszystko pisane w Cpp.