Wpis z mikrobloga

Sarajewskie róże - masa żywicy z dodatkiem plastiku i zmieszana z czerwoną farbą, którą wypełniono dziury w jezdniach Sarajewa w miejscach, gdzie od eksplozji pocisków zginęły co najmniej trzy osoby. Nazwa pochodzi od przypominającego płatki kwiatów układu bruzd, jaki granaty tworzyły w nawierzchni. Sarajewo było oblężone przez ponad 1400 dni, dziennie spadało na miasto ponad 400 pocisków. Te ślady po granach są upamiętnione właśnie jako „Sarajewskie róże”.
#bosnia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #historia
Conscribo - Sarajewskie róże - masa żywicy z dodatkiem plastiku i zmieszana z czerwon...

źródło: comment_g1luoIRAo5020ZGUjC86zfOd3feWmjS7.jpg

Pobierz
  • 52
  • Odpowiedz
@piekuo: byłem autem w zeszłe wakacje. Totalnie bezpiecznie. Jeśli chodzi o rzeczy o których piszesz to jedyne miasto w którym się o to bałem to Belgrad (mega gówno, nie warto).
  • Odpowiedz
@Conscribo: Wydaje mi się, że na historii oblężenia Sarajewa została oparta (skądinąd polska) gra This War of Mine - jeśli ktoś nie grał to polecam, konflikt podany z perspektywy cywila w konwencji survivalu, bardzo fajna i dająca do myślenia produkcja. Samo miasto chętnie bym odwiedził, tak jak i zresztą wiele innych miejsc na Bałkanach
  • Odpowiedz
@piekuo: Jest bezpiecznie i pięknie choć smutno. Zrobili wspaniały produkt turystyki martyrologicznej. Oblężenie miasta, cmentarz, rozpoczęcie pierwszej wojny, Srebrenica. Za to knajpki, knajpeczki, knajpunie, rewelacja, tanie motele, ludzie gościnni i rozmowni, wspaniale.
@butylarz: Przyznaję że nie miałem pojęcia. Ale całkiem możliwe, miasto jak Kraków, położone w niecce.
  • Odpowiedz
@Conscribo: w ubiegłe wakacje spędziłam w Sarajewie 2 dni, miasto jest piękne, mieszanka wschodu i zachodu. Polecam koniecznie odwiedzić muzeum Oblężenia Sarajewa, zdjęcia, filmy i cała atmosfera sprawiły że myślałam o tym co zupełnie niedawno przeszli mieszkańcy przez kilka kolejnych dni.. Polecam zwiedzenie Bośni i Hercegowiny bo to przepiękny kraj (góry, wodospady i piękne trasy między miastami), ludzie szalenie pomocni (jazda autostopem) i bardzo lubią Polaków.
Atktona_tyle - @Conscribo: w ubiegłe wakacje spędziłam w Sarajewie 2 dni, miasto jest...

źródło: comment_IrcksLcBETbJIwKD1LfWAnKqj2e3eRbD.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Conscribo: We Wrocławiu do tej pory można znaleźć takie charakterystyczne ślady (oczywiście bez wypełnienia) np. na ulicy Drukarskiej na wysokości Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Na zdjęciu ul. Drukarska widok od skrzyżowania z ul. Sztabową w kierunku ul. Kamiennej. Trochę się tam zmieniło od tamtego czasu ale nawierzchnia jak widać w dużym stopniu pozostała oryginalna.
g.....l - @Conscribo: We Wrocławiu do tej pory można znaleźć takie charakterystyczne ...

źródło: comment_Vinct9qmKYQWab5EL4gdUa1gwBPFeKre.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Conscribo: Sarajewo i Belgrad to są 2 miasta które muszę ponownie odwiedzić bo jest w nich coś co ciężko mi określić. Ogólnie Bałkany to moje klimaty. Jak byłem na wycieczce to temat tych róż był dość ciekawie pomijany, ja wiedziałem co to jest ale 90% wycieczki chyba do końca nie zwróciła na to uwagi tak samo jak to że prawie każdy budynek ma ślady po kulach, i nie mówi tu o
  • Odpowiedz
@piekuo: ja bylam.2 lata temu, jedyny moment w którym czułam się mega dziwnie to była dyskoteka, gdzie na dole były toalety i na jednej z desek klozetowych 3-4 osoby biały proszek wciagali. Jednak bezpiecznie czułam się zawsze.
  • Odpowiedz
@piekuo: Jest bezpiecznie dla człowieka - nikt Cie nie napadnie na ulicy, nie okradnie itd. Dla auta różnie. Ja wielokrotnie parkowałem w centrum w dzień i nic się nie stało ale w nocy to bym się pewnie bał jakieś droższe auto. Parkingi strzeżone są i można z nich korzystać jak ktoś się boi o auto.
  • Odpowiedz
@mitoman_mitolog: Kurde, nie jest smutno. Jest masa knajp, masa młodzieży, bardzo żywe stare miasto. Jak jedziesz z założeniem że będziesz szukał śladów wojny to będzie smutno, ale tak normalnie to bardzo przyjemne miasto. Już Belgrad jest dla mnei smutniejszy z tymi betonowymi biurowcami z lat 70 i 80 wszędzie.
  • Odpowiedz
@Neoplan: Trip advisor, top 10 najlepszych atrakcji w Sarajewie, w tym:
War Childhood Museum
Galerija 11/07/95
Museum Of Crimes Against Humanity And Genocide 1992-1995
Sarajevo War Tunnel
The Yellow Fortress

Do tego miejsce zamachu na Fryderyka, róże na ulicach, Pomnik Vjecna vatra u zbiegu ulic Marszałka Tity i Ferhadija. “Wieczny ogień” by upamiętnić wojskowe i cywilne ofiary II wojny światowej oraz wyzwolicieli miasta, pomnik ,,Dzieci Sarajewa".

Więc odpowiadając na Twoje pytanie.
  • Odpowiedz