Wpis z mikrobloga

@Tomo_BiF: Masa jest masą, to prawda. Tylko masa może być masą grawitacyjną, bezwładna, inwariantna, spoczynkowa. Coście się tak usrali, że nagle masa relatywistyczna jest "niefajna"? Ułatwia naukę JEŚLI tylko nakreśli się cel jej stosowania. Chociaż jakieś stosowne argumenty podaj...
@Yrrrr: i na samym dole

Koncepcja masy relatywistycznej jest dyskutowana[22][23], krytykowana[24][25][4][2][3], broniona[26][27][28]. Nadal występuje w wielu podręcznikach i pracach popularyzujących teorię względności[29][30][31][32][33][5].
@Tomo_BiF: Nie ponieważ nie mam kompetencji w zakresie OTW więc nawet tego nie poruszam. Dyskusję prowadzić chcę na temat STW więc pytam w prost. Dlaczego uważasz, że nie powinno się stosować terminu masy relatywistycznej do masy obiektów obserwowanych z układu LAB przy prędkościach bliskich c?
@ujo1996: Ja ogólnie nie jestem po żadnej ze stron, ale że napisałeś że mam być przeciw Tobie to jestem xD
Einstein pokazał że każde ciało posiadające mase.... z każdym takim ciałem jest związana energia spoczynkowa.
Jeżeli ciało się nie porusza, to Energia spoczynkowa (Es) jest równa mc2.
Energia relatywistyczna, która uwzględnia ruch ciała jest równa Es/gamma. Wtedy mamy doczynienia z masą. Nie masą relatywistyczną, tylko masą.
Masa relatywistyczna to jest jakaś
Powinno się używać sformułowania "masa relatywistyczna".

Change my mind.


@ujo1996: Skoro prosisz...

1. Jaki jest sens masy relatywistycznej? Miara bezwładności? Jeśli tak, to równolegle do kierunku ruchu, czy w poprzek? Czy może masa zamiast skalarem ma zostać tensorem drugiego rzędu?
2. Masa relatywistyczna różni się od energii całkowitej jedynie o czynnik c^2. Po co zatem tak duplikować pojęcia? Może wprowadźmy np. podobnie sensowną masę podwójną, równą 2m_0 ;)
@ujo1996: masa relatywistyczna to tylko koncept. Nie ma jednak niczgo co by faktycznie eskazywalo na to ze cialo zmienia mase w zaleznisci od ukladu odniesienia. Dawniej pojecie masy relatywistycznej bylo powszechne i popularne wsrod fizykow, ale w XXI wieku gdy ktos sie jeszcze posluguje takim sformulowaniem to przestaje sie go brac powaznie, tylko uwaza sie go za starego pryka. Do niedawna pewne srodowiska ze mna w skladzie prowadzily dosc intensywna, choc