Wpis z mikrobloga

Hej Mirasy,
byłbym wdzięczny za waszą pomoc.
Wróciłem w czerwcu tego roku z UK do Polski. W UK pracowałem na UoP, w PL na B2B.
Chce teraz rozliczyć PIT-36 i muszę zadeklarować ile zarobiłem w UK.
Z racji umowy unikania podwójnego opodatkowania nie muszę płacić podatku od zarobków w UK pomimo, że moja rezydencja podatkowa w 2018 jest w PL,
bo tam już zapłaciłem podatek od dochodów.
Natomiast, jeśli dobrze rozumiem, to US chce zsumować moje wszystkie dochody z UK i z PL i z racji bycia na skali podatkowej to podzielić odpowiednio na progi 18 i 32%
Pewnie to będzie oznaczać, że moje całe dochody w Polsce będą opodatkowane 32%
Czy dobrze to rozumuję?

Mam nadzieję, że ten wątek pomoże też innym rodakom wracającym z UK.
Ja gdybym to wiedział wcześniej, wybrałbym podatek liniowy.

#podatki #wielkabrytania #urzadskarbowy #pit #emigracja
  • 2
@tertex: Chyba prawidlowo, z pkt widzenia skarbowki jestes bogaczem to trzeba placic. Jak wrociles w VI to pewnie liczac od IV zadnego podatku w uk nie zaplaciles przez te 3 miesiace. A jak ci licza dochod w uk 2018?, od stycznia (wiekszy ale obejmuje tez rok podatkowy 2017 w uk) czy od kwietnia doliczaja do polskiego?
@kaktusak: Na PIT muszę wykazać wszystkie przychody w roku 2018, także nie ma tu znaczenia czy rok podatkowy w UK jest od kwietnia do kwietnia czy jak w PL od stycznia do stycznia. Muszę zadeklarować wszystko co zarobiłem w UK od początku 2018.
Jest to beznadziejne, nie rozumiem, czemu US dowala się do moich dochodów w UK. Jakbym wiedział, że na dzień dobry US każe mi płacić parenaście tysięcy zł podatku