Wpis z mikrobloga

Meteorolodzy przyjmują, że 1 mm opadu w postaci śniegu przekłada się na 1 cm świeżej pokrywy śnieżnej.
Uważny obserwator z pewnością jednak wie, że czasem płatki śniegu mają postać igiełek, talerzyków czy słupków, innego razu są to malownicze gwiazdki aż w końcu są dni, kiedy z nieba spadają dosłownie białe piórka. Za każdym razem śnieg ma inną "puszystość" (w sensie fizycznym - gęstość), a co za tym idzie przelicznik cm śniegu / mm opadu również podlega sporym wahaniom.
Żeby zrozumieć przyczynę powstawania różnych struktur płatków śniegu, należy wrócić do podstaw i przypomnieć sobie jak w ogóle powstają opady. Chmura przyniesie opad, jeśli obok siebie znajdują się zarówno kryształki lodu jak i przechłodzone kropelki wody (a te mogą schładzać się nawet do -40 stopni Celsjusza zanim zamarzną!). Okazuje się bowiem, że siły cząsteczkowe między parą wodną a lodem są większe niż między parą wodną a wodą-cieczą. W takiej sytuacji jednocześnie zachodzi proces parowania kropelek wody i resublimacji pary wodnej na lodzie. Mechanizm ten nazywany jest procesem Bergerona-Findeisena i odpowiada on za ok. 90% opadów w naszych szerokościach geograficznych.
Jaki ma to związek z płatkami śniegu? Wydajność procesu Bergerona-Findeisena zależy w ścisłej mierze od temperatury - najefektywniej przebiega przy temperaturze -15 stopni Celsjusza. Jeśli więc płatek śniegu powstaje w takich warunkach, rozbudowuje się on na tyle szybko, że ma możliwość budowania "fantazyjnych", rozbudowanych struktur lodowych, co podnosi "puszystość" śniegu.
Łatwo też zrozumieć, dlaczego na ogół, kiedy z nieba lecą "piórka", temperatura przy ziemi wynosi ok 0. Opady powstają na wysokości ok. 3 km, więc przy pionowym gradiencie 6K/km, temperaturze -15 st.C na wysokości 3km, odpowiada lekko dodatnia temperatura w klatce meteo.
źródło: https://www.facebook.com/synoptyka/
#nauka #meteorologia #pogoda #zima #snieg #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #graphsandmaps
Lifelike - Meteorolodzy przyjmują, że 1 mm opadu w postaci śniegu przekłada się na 1 ...

źródło: comment_3X46zmuc9PrY26f2XVnUUyJew3X8NfUZ.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
@Lifelike: kiedyś w pracy w zimie mieliśmy rozkminę ile gęstsza jest woda od śniegu. Zbieraliśmy słoik śniegu z parapetu i czekaliśmy aż się stopi. Zwykle wychodziło koło 1/3 objętości słoika po stopieniu.
  • Odpowiedz
@tell_me_more: no to taki nieubity nijak się ma do gęstości xD to tak jakbyś rzucił na siebie zapałki i zastanawiał się o ile są mniej gęste, jako substancja, od kłody, mimo że nie można zapałek traktować jako roztworu drewna w powietrzu, a więc przestrzenie powietrza, między nierówno układającymi się zapałkami, nie powinny być "wliczane" do gęstości
  • Odpowiedz
@Lifelike: dodam od siebie jeszcze, że aby powstał płatek sniegu/ kropla deszczu musi być obecny w powietrzu nośnik w postaci cząsteczki pary wodnej lub UWAGA zanieczyszczeń powietrza--nanogówna z kominów januszy. Dlatego jedzenie śniegu to średni pomysł, nawet białego #pdk
  • Odpowiedz
@powaznyczlowiek: no ale nas interesowała "gęstość brutto" :). Nie wiem jak to się profesjonalnie nazywa, ale np. kratownica stalowa 1x1x1 metra i stalowy blok 1x1x1 metra mają tą samą gęstość, ale całkiem inne własności, i co mi po tym, że znam gęstość stali, jak chcę policzyć ile waży wieża Eiffla.

W skrócie zastanawialiśmy się ile wody by było jakby cały śnieg na raz stopniał przy np. 15cm śniegu leżących i spłynął
  • Odpowiedz
@Lifelike: To opady śniegu liczy się w objętości samego śniegu, a nie w pokrywie? Trochę bez sensu na chłopski rozum, ale pewnie tak faktycznie jest prościej/bardziej naukowo.
  • Odpowiedz
Warto również wspomnieć dlaczego płatki śniegu mają kształt sześcioramienny:


Krótko rzecz ujmując – płatki śniegu są sześciokątne, bo woda ma absolutnie niezwykłe właściwości fizyczne. W >dodatku to, co widzimy gołym okiem to nic innego jak gigantyczne powiększenie zjawisk, które dzieją się na poziomie >pojedynczych atomów.

Tak naprawdę to wszystko sprawka wiązań wodorowych. Śmiało można powiedzieć, że to temu rodzajowi wiązań >chemicznych zawdzięczamy swoje istnienie. Wiązania wodorowe odgrywają ogromne znaczenie w budowie DNA,
  • Odpowiedz
@Lifelike: Ściśle rzecz biorąc powstawanie dendrytycznych płatków wymaga też odpowiednio dużego stopnia przesycenia powietrza parą wodną, wtedy wzrost kryształu jest najszybszy na ostrych zakończeniach, przez co każde ostre załamanie jest przedłużane.
  • Odpowiedz