Wpis z mikrobloga

Asyryjski królewicz odpowiedzialny za transport lodu z gór pisze do swojego ojca. Władcy asyryjscy przed wstąpieniem na tron i później cały jedne rok po koronacji, pracują w administracji publicznej i starzy urzędnicy przyuczają ich do "zawodu". Kanały, podatki, muł rzeczny na cegły, zbiory, rachunkowość i logistyka itd. . Plus drugi list o tej samej tematyce, ale chyba z ery brązu.

„Do króla, pana mego, sługa twój Ululaju [Salmanasar V po wstąpieniu na tron]. Królowi, panu memu, niechaj bardzo dobrze się wiedzie! Asyria ma się dobrze, świątynie mają się dobrze, wszystkie twierdze królewskie mają się dobrze. Niechaj serce króla, mego pana, będzie bardzo szczęśliwe!"

36 ładunków lodu samemu, własnymi rękoma rzeką w drogę wysłałem. W mojej obecności (lód) został pokruszony, zebrany i pod nadzorem Ubru-Nergala, urzędnika ša qurbūti, do króla, pana mego wysłany"

"Salmanasar V jest jednym z niewielu władców asyryjskich, o których przetrwały informacje z czasów, gdy był jeszcze następcą tronu. W Kalchu odnaleziono pięć listów, które wysłał on (jako Ululaju) do swego ojca, króla Tiglat-Pilesera III[6][7]. Z ich treści wynika, iż na Ululaju, jako na następcy tronu, spoczywały różne obowiązki. Jednym z nich było uzupełnianie pałacowych zapasów w lód, który zbierany był w górach i transportowany do Kalchu rzeką na tratwach:

Z innego listu wiadomo, iż odpowiadał on za bezpieczeństwo królowej w trakcie jej podróży[20]. Sprawował też kontrolę nad zagranicznymi wysłannikami w ich drodze do asyryjskiej stolicy[21].

Jako następca tronu Ululaju zajmował w hierarchii ważności drugie miejsce po królu i podporządkowani mu byli nawet najważniejsi asyryjscy urzędnicy, tacy jak turtannu (naczelny dowódca wojsk) czy rab szake (wielki podczaszy)"

Był ten list, ale dawno temu. Inny list o transporcie lodu do napojów:

"Powiedz Yasmah-Addu: Król Aplahanda z Karkemisz wysyła następującą wiadomość

Jest dostępny lód w Ziranum, spore ilości. Wyślij swoich służących, aby go doglądali i pilnowali dla Ciebie. Mogą ci go dostarczać regularnie [lód], jak tylko tam będziesz. A jeżeli w swoim regionie nie masz dobrego wina do pica, to wyślij mi wiadomość i przyślę Ci dobre wino. Twoje rodzinne miasto jest bardzo daleko, więc pisz do mnie kiedykolwiek potrzebujesz czegokolwiek, a ja zawsze dam Ci to czego potrzebujesz."

Wiki

#starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #smoczautopia #myrmekochoria
myrmekochoria - Asyryjski królewicz odpowiedzialny za transport lodu z gór pisze do s...

źródło: comment_vyEk3IiHcV6AOXoMXDvt8vtl69i25awf.jpg

Pobierz