Wpis z mikrobloga

#rodo #pracbaza #daneosobowe #kiciochpyta
Państwowa firma w której pracowałem wysłała mi prośbę o dane osobowe do PIT. Dostałem maila centralnie od człowieka, którego znam, więc nie fake.

Schody zaczynają się tutaj bo w mailu jest plik wordowski z sekcjami do wypełnienia (imię nazwisko itp, numer dowodu osobistego, numer konta, imię matki i ojca(?!). Formularz napisany w wordzie z palca w 5 minut, Żadnych tabelek, żadnych klauzul czy zgód. Po prostu wpisz se dane i nam wyślij.

Jak to się #!$%@? ma do jakiejkolwiek godności człowieka i RODO? Co z tym robić?
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AndyMendy: okej, sprawa jest trochę bardziej zawiła. Byłem tam na dniach próbnych. W międzyczasie dostałem lepszą ofertę pracy, którą ostatecznie wybrałem. Wynegocjowałem jednak symboliczną zapłatę za dni próbne za którą przekażę prawa autorskie do stworzonych materiałów (firma medialna).

I oni chcąc zebrać ode mnie te dane wysyłają #!$%@? plik wordowski mailem. No #!$%@?. I co ja mam teraz?
  • Odpowiedz
@kajss: zgodę na przetwarzanie danych przez w/w firmę udzieliłeś wraz z podpisaniem umowy, rodo nie ma tutaj nic do rzeczy - fakt wygląda nieprofesjonalnie i takie dane powinny mieć kadry ale powoływanie się na rodo mnie szczerze często śmieszy bo rodo ma chronić przed ew. wyciekiem danych i konekwencjami tych wycieków, a nie przed tym że ktoś cie o te dany pyta - nie chcesz nie podawaj pewno wyciągną z
  • Odpowiedz
@niegwynebleid: No żeby w tym pliku było napisane w jakim zakresie chcą przetrwarzać moje dane i żeby znajdowała się w tym pliku zgoda na przetrwarzanie danych przynajmniej.
W ogóle mogliby mi wysłać szkic umowy do uzupełnienia o dane a nie goły plik wordowski do wypełnienia danymi. Ochrona tych danych jest żadna tym sposobem. To mnie #!$%@?.
  • Odpowiedz
@kajss: ok zanim odpowiedziałem, rozwinąłeś swój problem więc opcje masz trzy - wysłać te dane mailem, iść tam osobiście z tymi danymi aby mieć pewność że ktoś ich nie wyciągnie, trzecia opcja nie wysyłać i mieć problem z US.
  • Odpowiedz
@nairoht: jeszcze raz - żadna umowa nie została zawarta jeszcze, bo się fochnęli jak im powiedziałem że jednak wybrałem inaczej i kazali #!$%@?ć bez umowy. Ale się upomniałem i zmiękli nieco. Teraz chcą żebym podał im te dane do pliku worda i wysłał mailem. Super bezpieczeństwo danych.
  • Odpowiedz
@kajss: odpisałem drugi raz na przyszłość pisz wszystko bo na mirko większość aferek rozpoczyna się że ktoś jest ble,a potem się okazuje że to jednak wina OP'a ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz