Wpis z mikrobloga

Nie wiem czy wszyscy wiedzą (ludzie z #mikromodlitwa niestety nie wiedzą) ale w USA przeprowadzono BADANIA KLINICZNE w 6 na szpitalach na 1200 pacjentach by sprawdzić skuteczność modlitwy, a dokładnie modlitwy wstawienniczej.

WYNIKI:
W 2 grupach, niepewnych co do otrzymania modlitwy wstawienniczej, komplikacje wystąpiły u 52% (315/604) pacjentów, którzy otrzymali modlitwę wstawienniczą w porównaniu do 51% spośród tych, którzy jej nie otrzymali.Powikłania wystąpiły u 59% pacjentów, którzy otrzymywali modlitwę wstawienniczą w porównaniu z 52% tych, którzy nie są pewni otrzymania modlitwy wstawienniczej . Duże zdarzenia i 30-dniowa śmiertelność były podobne w 3 grupach.

WNIOSKI: TL;DR
Sama modlitwa wstawiennicza nie miała żadnego wpływu na powrót CABG bez powikłań, ale pewność otrzymania modlitwy wstawienniczej wiązała się z większą częstością powikłań.

A W Polsce? Na samym wykopie 500 osób obserwuje tag mikromodlitwa i powtarzają te swoje zaczarowane regułki w myślach z jakąś absurdalnym przekonaniem że oddziałowują tym na rzeczywisty świat.
#!$%@?.

żróło pubmed https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16569567
#nauka #bekazkatoli #bekazprawakow
  • 25
@Iperyt: Chyba masz rację. Przynajmniej wikipedia o tym wspomina, ale są 4 źródła, więc wstępnie wygląda na potwierdzone. Ja zapamiętałem (całkiem możliwe, że błędnie), że to był eksperyment mający udowodnić, że modlitwa działa. Pamiętam też komentarze, które mowiły, że Bóg to widział i dlatego się nie udało, ale tego też nie brałbym za pewnik. Czytałem o tym lata temu, a moja pamięć jak widać bywa zawodna.
Ja zapamiętałem (całkiem możliwe, że błędnie), że to był eksperyment mający udowodnić, że modlitwa działa. Pamiętam też komentarze, które mowiły, że Bóg to widział i dlatego się nie udało, ale tego też nie brałbym za pewnik.


@Polanin: tak właśnie bylo

Skrócony wniosek po tych badaniach brzmi "modlitwa nie działa bo działa" (σ ͜ʖσ)
@MateriaBarionowa: Zakładanie, że Wszechwiedząca Istota Wyższa (Bóg) nie będzie wiedziała o tym, że jest poddawana eksperymentowi jest podstawową luką logiczną w tym "eksperymencie", który z założenia nie ma sensu. Beka z ludzi nie potrafiących korzystać z mózgu, czyli z Ciebie ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@marekrz no właśnie żadne, a mimo to ludzi się modlą. Badanie pokazuje że żadne prosby w modlitwach nie są spelniane bo odsetek jest taki sam w obu grupach. Nikt bie musi bikomu nkc udowadniac, tylko patrzymy czy jest efekt miedzy chorymi za ktorych się modlono i ustalono ze modlitwa nie pomaga w żaden sposob
@marekrz spodziewalem się że jeśli modlitwy wpływają na to co się stanie, to ludzi o ktorych zdrowie się modlono, będą choć czasem zdrowsi, będą mieć mniej powikłań. Ale wiemy ze modlitwa nie ma wplywu i jest zupelnie zbedna i bezużyteczna jesli chodzi o wplyw na rzeczywistość.
Tutaj 500 osób prowdzi mikromodlitwy bez najmniejszego sensu bo 0 skutecznosci to ma
@MateriaBarionowa: no i jak to sobie wyobrażasz, że Bóg postanowił usłużnie się dostosować do eksperymentu?
Najlepiej jakby tych za których nie pozwolono się modlić pozabijał?

Co to za ludzie się w ogóle modlili, bez religijnej intuicji, sensu modlitwy Ojcze nasz nie rozumieją >bądź wola Twoja<, ani Nie będziesz wystawiał Pana Boga Twego na próbę.

Żenada. Protestantyzm.dll.
@mlodszy_szaman_hordy: dlaczewgo kotokolwiek miałby się dostosowywać. Badanie polega na obserwacji jak jest w rzeczywistości. Za 1200 osób się modlono i sprawqdzono czy to coś dało. Nie dało. Bóg zrobiłnazłość badaczom i akurat tym 1200 ludziom co ktorych się modlono nie pomógł? Albo cos dziala i są efekty albo nie działą i nie ma efektów. badanie nie pokazało żadnych efektów modlitwy.