Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#prawo #windykacja #dlugi #wierzytelnosci #pytaniedoeksperta #spadek

Mirki, czy jest na sali notariusz/prawnik zajmujący się prawem spadkowym i długami?
Potrzebuję pomocy w kwestii spadku otrzymanego po zmarłym rodzicu, który miał sporo zobowiązań głównie parabankowych, przyjęliśmy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, ale nie wykonaliśmy wykazu inwentarza od razu (notariusz powiedział, że może zrobić to w dowolnej chwili). Teraz chcielibyśmy z rodzeństwem nadrobić zaległości, ale mamy wątpliwości co wpisać w inwentarz.

Po 1. Jak poprawnie zrobić wykaz inwentarza skoro nikt nie chce nam pomóc w kwestii ustalenia kwot długów, a nie mamy możliwości odezwać się do każdego jednego banku w kraju. Komornik dał nam tylko pisma, że umorzył sprawy ze względu na śmierć dłużnika, wiec czy teraz wierzyciele muszą iść jeszcze raz do sądu na spadkobierców czy jakoś inaczej? Raport z BIK również nie dostarczył nam żadnych, aktulanych na dzień śmierci informacji. Możemy uzyskać pewne informacje w sądzie (te dotyczące zamkniętych już spraw) ale kwoty będą odnosiły się do dnia wyroku i nie uwzględniają odsetek ani częściowych spłat z egzekucji komorniczych od tamtego czasu - więc nijak się mają do stanu z dnia śmierci. Co lepsze Pani w sądzie poradziła nam siedzieć cicho i nie dotykać tych długów (wtf).

Po 2. Czy wykaz inwentarza jeśli piszemy go 2 lata po śmierci może zawierać tylko pozycje tego co dostaliśmy w spadku (dom) i jeden-dwa długi (opłaty, zaległe rachunki za media, debet na koncie w banku), które już spłaciliśmy skoro nie jesteśmy w stanie określić dokładnych numerów umów i terminów ich podpisania, a przede wszystkim kwot z dnia przyjęcia spadku?

Po 3. Jak wygląda sama procedura wywieszenia wykazu inwentarza? Wiem, że jest w informacji publicznej i wierzyciele mogą się zgłaszać, ale jak długo to jest wywieszone w sądzie i na stronie?

Po 4. Jak uchronić się przed "teoretycznym" dostarczeniem korespondencji do mnie? Wiem, że pismo z sądu awizowane dwa razy jest uznane za dostarczone, a ja od 2 lat nie mieszkam już w domu i obawiam się, że jakieś rozprawy odbędą się bez mojego udziału. Niestety w akcie poświadczenia dziedziczenia mam wpisany adres jeszcze stary domowy, próbowałam w sądzie najbliższym do starego miejsca zamieszkania jakoś zmienić dane adresowe, ale powiedzieli mi że to i tak może nic nie zmienić i że wierzyciele/sąd mogą to wysyłać na stary adres.

Po 5. Jeden z długów który miał klauzulę wykonalności sądowej został niedawno odsprzedany do jakiegoś wierzyciela no i tu są dwie wątpliwości. Jak wpiszemy dług do inwentarza to jest przyznanie się do niego i trzeba to spłacić, ale kogo wpisać jeśli w dzień przyjęcia spadku był to bank, a teraz jest inny wierzyciel. To wtedy tak jakby dług był zdublowany? Przyznamy się do długu który został sprzedany (czyli nie ma go już w tym banku (?)). Ponadto jak wygląda kwestia prawna jeśli dług był u komornika, a teraz został sprzedany dalej (umowa z bankiem jest z 1998 r., nie wiem kiedy jest przedawnienie długu - od jakiego momentu liczy się 10 lat/3 lata i czy jak dług został sprzedany dalej to czy wtedy liczy się w ogóle te 10 lat czy 3 lata skoro to nie było przekazane sądownie tylko sprzedane do wierzyciela)

Wiem, że sprawa jest mocno skomplikowana, ale jeśli ktoś potrafi mi pomóc/doradzić w chociaż jednym aspekcie to będę bardzo wdzięczna.

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: Wyjazdy dla młodzieży
  • 11