Wpis z mikrobloga

Czytając o Tarpanie natknąłem się na ciekawą informację: tuż przed eskalacją kryzysu w Polsce i karnawałem Solidarności, czyli dnia 18 czerwca 1979 podpisana została umowa z Fiatem na produkcję terenowego wozu zaprojektowanego przez Włochów, nowych silników w FSO oraz rozpoczęcie produkcji Fiata Pandy w FSM. Umowa, jak wiadomo, nie została zrealizowana, jedynym widocznym jej efektem był prototyp tej terenówki, która (najprawdopodobniej) miała zastąpić Tarpana. Szkoda, bo historia polskiej motoryzacji prezentowałaby się o wiele lepiej...
#tarpan #samochody #motoryzacja #ciekawostki #fiat #fso
fajnyprojekt - Czytając o Tarpanie natknąłem się na ciekawą informację: tuż przed esk...

źródło: comment_g64Qb3lWLuwjSDj2NIxi1JyR74Qie0av.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@SonyKrokiet: Wiesz, o kradzieży Beskida przez Renault to ludzie dowiadywali się z dość oficjalnych źródeł w tamtych czasach, jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby Włosi mając spore doświadczenie w projektowaniu małych samochodów musieli spojrzeć na Giardinierę po lifcie zrobionym na zadupiu Europy, żeby zrobić Pandę, a o polskiej motoryzacji narosło naprawdę całe mnóstwo mitów, nierzadko powielanych w oficjalnych źródłach.
@camaro98: Prawdopodobnie to samo studio projektowe, więc i
  • Odpowiedz
@fajnyprojekt: no to też prawda, do niedawna nawet była "propaganda" pod tytułem "zachodnie koncerny ukradły i zniszczyły POLSKOM MOTORYZACJE!!!" ( ͡° ͜ʖ ͡°) na kogoś trzeba było zrzucić winę, za takie a nie inne auta XDDD co do studia projektowego, to też tłumaczy, czemu Lancia Delta, Wolkswagen Golf oraz Fiat 137, pardon FSO Polonez były do siebie podobne z "ogólnego" wyglądu ( ͡° ͜ʖ
  • Odpowiedz
@fajnyprojekt: wiem ale Tajaard projektował jedynie budę dla magnuma, nawet Wikipedia o tym piszę. Lata się zgadzają wiec nie było by w tym nic dziwnego że nie doszły tarpan jest z nim spokrewniony bo projektowanie terenówki nie jest proste. Wiec Fiat mógł użyć jako bazy tego nie niedoszłego iveco które stało się potem magnumem. Nie mówię że na 100% są spokrewnione ale jest to bardzo możliwe
  • Odpowiedz
@SonyKrokiet: Z tymi trzema autami jest jeszcze lepiej - to wszystko wyszło spod ręki jednego człowieka - Giorgetto Giugiaro, który jest również odpowiedzialny za wygląd Lotusa Esprita i Daewoo Lanosa( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz