Wpis z mikrobloga

pokaż mi kraj gdzie z gówno pracy wybudujesz dom, kupisz samochód, pc, warsztat i jeszcze na wakacje 2x w roku pojedziesz.

@bystrygrzes: UK. Na minimalnej masz £1200 na rekę, na dom/mieszkanie/pokój wydajesz max £500-£800 (z partnerką dzielisz to przez 2). Co miesiąc masz około £500-700 na czysto - w jednym miesiącu kupujesz samochód (£500 za Corse), w durgim PC (£500 to mało noa le trudno), warsztat trochę dłużej, ale wakacje 2x
@pepen: no jeśli mówisz że Sheffield, Leeds, Manchester (4, 3 oraz 5 największe miasta w UK) to zadupia to ja nic nie mam do powiedzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Lifelike: wytłumacz mi proszę w jaki sposób została uwzględniona inflacja, bo nie mogę w żaden sposób tego zrozumieć. Skoro na każdym wykresie skrajna bieda jest na tym samym poziomie, to znaczy że za dobra podstawowe płacimy tyle samo co w tamtych czasach? Nie pojmuję jak można przyjąć jednakową granicę dla wszystkich lat
@hellfirehe:

W Polsce w latach 70-tych przeciętne wynagrodzenie wynosiło 2235zł, czy czarnorynkowym (a więc realnym) kursie dolara na poziomie około 90zł.


Dane wyrażono w hipotetycznych jednostkach siły nabywczej. W zamyśle statystyków siła nabywcza tej jednostki powinna w każdym miejscu i czasie odpowiadać sile nabywczej 1 dolara w USA w 2011 r.

Wartość średniej miesięcznej płacy netto w Polsce wyrażona w tych jednostkach powinna się kształtować mniej więcej tak:

1950 r. .......
@dziendobrry:

to że mogę sobie przeliczyć na podstawie kursu z tamtego czasu.


Średnia płaca w 1970 r. wyniosła 2235 zł lub 25 ówczesnych dolarów. Co chciałbyś dalej przeliczyć? Jeśli teraz na podstawie historycznych publikacji zaczniesz porównywać ceny w 1970 r. z cenami obecnie żeby określić jaką siłę nabywczą mogła mieć płaca w 1970, to tym samym zrobisz właśnie to, co zrobiono na omawianym wykresie - dokonasz konwersji dochodów z 1970 r.