Wpis z mikrobloga

Kilka słów o Janie-Krzysztofie. Już od kiedy był małym dzieckiem, było widać że bla bla bla - nie intersuje was to zapewne. To historia i nie ma znaczenia, znaczenie ma to, że Duda ma dwadzieścia lat, talent i lata włożonej pracy oraz miejsce w czołówce światowego rankingu. I srebrny medal w blitza. Jak widzę jego przyszłość, co jest możliwością, co może być problemem.

Oczywiście to tylko spekulacje i moje prywatne odczucia. Więc krótko:
Czy jest już gotowy na walkę o MŚ? Nie, jeszcze nie jest. Zrobił ostatnio olbrzymi skok, mnóstwo potrafi, ale ma jeszcze sporo do oszlifowania. Widać to było na Olimpiadzie, gdzie choć z zawodnikami 2750+ zrobił dobry wynik, to jednak niemal w każdej partii był w defensywie i też dopisało mu szczęście. Aby walczyć MŚ trzeba jednak być o te pół poziomu lepszym.
Czy będzie gotowy na walkę? Myślę, że tak. Dajmy mu 2-3 lata, niech pogra paredziesiąt partii na tym poziomie, okrzepnie, nabierze doświadczenia. Skoro w rok po maturze potrafi robić takie wyniki, to sky is the limit.
Czy może kiedyś wygrać MŚ? Cięzko wyrokować. Carlsen, Caruana, MVL, Giri, Ding, Karjakin czy nawet Mamedjarow - wszyscy młodzi zawodnicy i mogę jeszcze przez dekadę lub dłużej napieprzać, a od dołu też zawsze ktoś nowy może uderzać. Na pewno nikt inny w polskiej historii żadnych szans na to nie miał, więc i tak odpowiedź "ciężko powiedzieć" jest największym co polskie szachy osiągnęły. Bo Radek, przy całym wielkim szacunku do niego jako wybitnego gracza, raczej teraz ma swój górny pułap i będzie trzymał się teraz koło tego 25-ego miejsca na świecie.
Co jest możliwością? Jest młody, więc będzie z tego choćby powodu dostawał zaproszenie na turnieje. Ciągle jeszcze ma elementy, które może dopracować. I co moim zdaniem istotne - nie jest jednopłaszczyznowym zawodnikiem, nie ma jednego stylu w którym wymiata, ale podobnie jak Carlsen potrafi te style łączyć.
Co jest problemem? Fakt, że Polska nigdy nie miała takiego zawodnika i jest ta niepewność, czy działacze dadzą mu odpowiednie wsparcie. Tutaj bardzo dużo będzie na barkach Łukasza Turleja, co działa w polskich i światowych szachach. No i pytanie, czy będzie odpowiednie wsparcie finansowe ze związku - który specjalnie bogaty nie jest, lub czy znajdzie się jakiś bardzo hojny sponsor. Bo nawet w szachach treningi bywają kosztowne, a czym wyższy poziom tym bardziej. Choć teraz też sam zawodnik doszedł do etapu, że nagrody zdobywa się niemałe (za medal w blitza chyba w przeliczeniu 150k zł)

Medal w blitzu często można uznawać za przypadek, w końcu to dyspozycja dwóch dni, ale styl w jakim Jan-Krzysztof to zrobił raczej rozwiewa te wątpliwości. Na pewno to nie ostatnie słowo, na pewno będzie o nim dużo więcej.

#szachy #ciekawostkiszachowe

PS.
Miałem ciężki miesiąc, artykuł o szachach kobiecych musiał zostać zamrożony. Pamiętam o nim :P
  • 5
@Ragnarokk: "Na pewno nikt inny w polskiej historii żadnych szans na to nie miał, więc i tak odpowiedź "ciężko powiedzieć" jest największym co polskie szachy osiągnęły" A co z Rubinsteinem? Gdyby nie specyfika tamtych czasów to mógłby mistrza zdobyć
Czy może kiedyś wygrać MŚ? Cięzko wyrokować.


@Ragnarokk: Czy może? Może. To nie jest wykluczone, bo jego potencjał widać nawet moim lamerskim okiem, ale niestety - mało prawdopodobne. W ścisłej czołówce jest powiedzmy dwudziestu potencjalnych mistrzów i jak zauważyłeś, wciąż dochodzą młode wilki. I każdy z nich ma olbrzymie możliwości. Więc nawet jeśli Jan-Krzysztof wykorzysta swoje umiejętności do maksimum i będzie miał szczęście, to wciąż szansa jest jak jeden do kilkudziesięciu.
@xniorvox Jak dla mnie bardzo pesymistycznie piszesz. Mistrzostwa są co dwa lata , może mistrz będzie się zmieniał a nie był ciągle ten sam. No i wg mnie właśnie Carlsen pokazał, że już poziomem nie odstaje od reszty. Ja bym dał 1/6-1/8 jakoś