Wpis z mikrobloga

#iiwojnaswiatowawkolorze

Żołnierz 6. Dywizji Górskiej SS "Nord" w Laponii. Jednostka powstała w lutym 1941 r. jako "KG Nord", jako pierwsza górska jednostka SS (na bazie pułków SS "Totenkopf"), a we wrześniu rozbudowano ją do rozmiarów dywizji.

Kiedyś opisywałem porażkę operacji "Silberfuchs" korpusu górskiego Dietla, a dzisiaj przyjrzymy się jej ostatniej fazie, operacji "Polarfuchs", skierowanej na południe w rejon Salla, okupowany od 1939 r. przez ZSRR. Do zadania wyznaczono mieszany XXXVI. Korpus gen. Hansa Feiga. Złożony był ze wspomnianej dywizji "Nord", 169. DP, 40. i 211. batalionu pancernego (Panzer II i H39) i fińskiej 6. Dywizji. Wspierać go miał fiński III. Korpus. Warto wspomnieć, że część jednostek przerzucono koleją przez neutralną Szwecję do Laponii. Atak miał zdobyć miasto Kandałaksza i przeciąć połączenie kolejowe z Murmańskiem. Naprzeciw atakujących stanął Front Północny gen. Frołowa, liczący dwie armie 7. i 14.

Atak zaczął się w nocy 1 lipca - ponad tydzień od rozpoczęcia Barbarossy. Cały efekt zaskoczenia już opadł. Sowieci mieli bardzo dobrze przygotowane pozycje obronne, a broniące rejonu Salla 104. i 122. DS stawiły na tyle twardy opór, że dywizja "Nord" wpadła w panikę. Na ich usprawiedliwienie trzeba powiedzieć, że byli kompletnie nieprzygotowani do walk zimą, a ich jednostka była przeformowana na szybko z pułków policyjnych.

Niemcy przerzucili w ten rejon 163. DP i wreszcie 6 lipca zajęli Salla. Sowieci nie dali za wygraną i odbili miasto, po czym znowu zostali pokonani. 163. DP atakowała dalej w kierunku Kayraly, ale Sowieci przygotowali tam silne pozycje obronne i zatrzymali natarcie. Po trzech tygodniach wznawianych ataków, ciężkich walkach w lasach i wysokich stratach Niemcy wstrzymali ofensywę.

Nieco lepiej poradziła sobie fińska 3. Dywizja, atakująca bardziej na południe - jej oddziały posunęły się o 60 km naprzód, aż do miasta Kestenga, ale i oni zostali zatrzymani przez posiłki sowieckie - 88. DS i Brygadę "Grywnik".

Generał Feige przeorganizował plany i w sierpniu wyprowadzono nową ofensywę siłami 169. i 3. DP, okrążając i niszcząc znaczną część sowieckiego 42. Korpusu. Zachęceni sukcesem Niemcy ruszyli naprzód, ale Sowieci wycofali się za dawną granicę z Finlandią na umocnione pozycje. Ataku 9. pułku SS i 388. pułku zakończyły się porażką. Finowie poczynili nieco lepsze postępy w listopadzie, w niektórych miejscach przekraczając granicę, ale dalszy atak wstrzymał osobiście Mannerheim 17 listopada, zasłaniając się wyczerpaniem jednostek. Niektórzy sądzą, że był to efekt nacisków politycznych ze strony USA i Wlk. Brytanii.

Operacje na północy zakończyły się porażką. Mimo, iż Sowieci ponieśli ciężkie straty, to nadal utrzymywali Murmańsk i Kandałakszę. A utrzymanie Murmańska gwarantowało ciągłość dostaw Lend-Lease i wsparcie Aliantów (w tym rajd Royal Navy na Petsamo i Kirkenes, zakończony zatopieniem kilku statków). Co więcej, we wrześniu przybył tam RAF, broniący miasta i portu.

#unternehmenbarbarossa #barbarossa

Autor postu: II wojna światowa w kolorze

#iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
Mleko_O - #iiwojnaswiatowawkolorze

Żołnierz 6. Dywizji Górskiej SS "Nord" w Laponi...

źródło: comment_Pg2PmRuHK0hrFf4IsoVGxHSDyhxDDbR4.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
@Mleko_O: > ale dalszy atak wstrzymał osobiście Mannerheim 17 listopada, zasłaniając się wyczerpaniem jednostek. Niektórzy sądzą, że był to efekt nacisków politycznych ze strony USA i Wlk. Brytanii.
Mannerheim miałby przejmować się tym, co chcą jego wrogowie?
  • Odpowiedz
@pawel-niczyporek: Tak. Jeżeli twierdzisz inaczej to poproszę jakieś źródło ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie na sojusz Finlandia-Niemcy bo z tego nic nie musi wynikać (niebywałe, co?) ale na wrogość Finlandia-USA-GB
  • Odpowiedz
@Mleko_O: Wlk. Brytania wypowiedziała wojnę Finlandii, USA nie. Mogły wywierać naciski i potajemnie porozumiewać się z Finami.

Być może to właśnie postępowanie Finów w 1941 roku doprowadziło do tego, że jedyna brytyjska akcja przeciw Finlandii zakończyła się zrzuceniem bomb do Zatoki Botnickiej, USA nie wypowiedziały wojny Finlandii, a kraj po wojnie - jako jedyny europejski kraj Osi - pozostał niepodległy.
  • Odpowiedz