Wpis z mikrobloga

Cześć! Przedstawiam zapowiadany wczoraj przepis na burgery z sosem mango chili, awokado, serkiem brie i bekonem ;)

Nie ma tu zbyt wiele własnej twórczości, po prostu połączenie kilku przepisów z małymi zmianami. Link do oryginałów na dole.

Składniki(na 4 burgery):

Kotlety:
- mięso mielone z łopatki wołowej 400g
- 1 opakowanie boczku parzonego 100g
- 1,5 średniej wielkości cebuli
- 3-4 ząbki czosnku
- 1-1,5 łyżeczki kminku
- 1 papryczka chili / 2-3 łyżeczki pieprzu chili cayenne (tym razem użyłem akurat przyprawy)
- natka pietruszki (najlepiej świeża, w przypadku braku dodaję tą z torebki około 2-3 łyżeczki)
- sól (dla pieprzu i soli nie podałem ilości bo zawsze wsypuję “na wyczucie”, można zerknąć na dół do filmiku Okrasy)
- biały pieprz (może być też zwykły, ale biały jest o wiele bardziej aromatyczny)

Sos mango-chili:
- 1 mango (zamiennie używałem czasem brzoskwiń, wychodzi podobnie, ale trzeba pokombinować z pozostałymi - dodatkami)
- 2-4 papryczek habanero (tutaj podobnie jak w przypadku mięsa użyłem kilku łyżeczek pieprzu chili cayenne)
- 1-1,5 łyżeczki przyprawy curry
- 3-4 łyżeczki cukru trzcinowego
- 1,5 łyżki octu balsamicznego
- 1/4 szklanki wody

Bułki:
- 350g mąki typ 650
- 5-6g suchych drożdży
- 75ml maślanki
- 140ml wody
- 50g masła
- 20-25g cukru
- 7-8g soli
- 1 jajko
- sezam
- olej

Dodatki:
- rukola
- boczek parzony na bekon 1 opakowanie 100g (zazwyczaj 8 plastrów)
- małe awokado
- serek brie
- majonez

Wiem, że czasem piszę łyżeczka, a innym razem podaje gramy, ale po prostu bazuje na różnych przepisach i tym co jest tam napisane.

Przygotowanie:

Wymienione składniki pozwalają na zrobienie czterech takich burgerów jak na zdjęciu.

Mięso:

Cebulę i boczek drobno posiekać i smażyć 2-3 minuty na mocno rozgrzanej patelni z oliwą. (ja czasem po prostu wrzucam cebulę i boczek do thermomixa na najwyższy bieg na kilka sekund i potem na patelnie). Podsmażone składniki przerzucamy do naczynia i czekamy, aż trochę ostygną.

Po ostudzeniu dodajemy cebulę i boczek do mięsa mielonego. Przez praskę przeciskamy 3-4 ząbki czosnku i dodajemy do mięsa. Wsypujemy kminek, chili cayenne, natkę pietruszki, pieprz biały i sól. Wszystko razem dokładnie mieszamy, dodając odrobinę oliwy.

Jeśli chodzi o formowanie kotletów, to polecam metodę robienia kulek Okrasy (link na dole strony). Ja sam używam praski do burgerów i mogę śmiało polecić - mięso jest bardziej zwarte i foremne.

Kotlety smażymy(oczywiście polecam robić to na samym końcu, żeby mięso w burgerze było cieplutkie) na posmarowanej oliwą patelni grillowej, czas smażenia uzależniony jest od oczekiwanego stopnia wysmażenia. Ja od niedawna używam grilla elektrycznego Tefal Optigrill i z czystym sumieniem polecam - mega wygodny!

Sos mango chili:

Obieramy mango bez pestki i wrzucamy do blendera, dodajemy chili cayenne (lub pokrojone papryczki habanero), wodę, ocet, cukier oraz curry. Wszystko blendujemy, aż uzyskamy jednolitą masę. Przelewamy do garnka i gotujemy na małym ogniu co chwile mieszając, aż do zgęstnienia sosu.

Bułki:

Ja osobiście ciasto przygotowywałem w thermomixie, sposób “manualny” w linku na dole wpisu ;)

Do naczynia wsypujemy mąkę i drożdze, wszystko przez kilkanaście sekund mieszamy.

W rondelku roztapiamy masło, dodajemy wodę, maślankę, cukier i sól. Przelewamy wszystko do mąki i drożdży i wyrabiamy 2-3 minuty. Następnie przekładamy ciasto do miski i przykrywamy folią na 15 minut. Po czym wyciągamy i jeszcze chwile urabiamy w rękach, aż przestanie się kleić. Miskę smarujemy odrobiną oleju i przekładamy do niej ciasto. Zostawiamy na około godzinę, aż do wyrośnięcia.

Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni. Na blasze rozkładamy papier do pieczenia, a ciasto dzielimy na 4 części. Z kawałków ciasta formujemy kulkę techniką wciskania ciasta pod spód, staramy się, żeby bułki były dosyć płaskie i równe z jędrną górą.

W misce rozbijamy jajko i smarujemy nim bułki, które później posypujemy sezamem.

Bułki wstawiamy do piekarnika na 15-20min - tutaj trzeba obserwować bułki, żeby ich nie spalić.

Przed podaniem przekrojone bułki wrzucam jeszcze na grilla, dzięki czemu są bardziej chrupiące i mają takie ładne paski na górze :D

Dodatki:

Boczek smażymy na patelni do pożądanego stopnia wysmażenia (polecam też grill).
Rukole przepłukujemy w wodzie, serek brie kroimy na cienkie kawałki, awokado obieramy i kroimy na cienkie plasterki.

Jeśli chodzi o kolejność składników w burgerze to pełna dowolność, ja zaczynam od posmarowania dolnej części bułki sosem mango i majonezem, następnie daje trochę rukoli, na to wrzucam mięsko. Na mięsko polecam położyć serek brie - bardzo fajnie się topi, znowu troszke sosu i majonezu, plasterki awokado i bekon, troszke rukoli i przykrywam górną częścią bułki posmarowaną od spodu odrobina sosu. Dla stabilizacji przy podawaniu polecam też wbić długą wykałaczkę do szaszłyków.

Voilà, gotowe! Można wcinać ;)

Smacznego!

Podsumowanie cenowe(starałem się pisać wszystko, ale zwróćcie uwagę, że dużo produktów takich jak oliwa, ocet, masło cukier... mamy w domu, co znacznie obniża ogólny koszt burgerów, dlatego część cen może odbiegać od aktualnych ;-) ):

Tabelka w komentarzu.

Produkty na pomarańczowo(czyli takie, które zazwyczaj są w każdej kuchni) zostały usunięte w drugim podliczeniu, myślę, że macie jeszcze pewnie część przypraw i innych produktów, więc wyjdzie jeszcze taniej ;)

Pomysł na burgera zaczerpnąłem z menu “Zacny Burger”, który czasem odwiedzam w #krakow, gdy nie ma czasu na #gotowanie . Polecam, zwłaszcza mangocado!

Linki do przepisów, z których czerpałem:

Kotlety:
https://www.youtube.com/watch?v=3KNQ2XQffNQ

Sos:
https://milionsmakow.pl/Przepisy/Ostro+-+s%C5%82odki+sos+mango+z+habanero

Bułki:
http://magicznyskladnik.pl/2015/04/miekkie-maslane-bulki-do-burgerow/

#gotujzwykopem #jedzenie #burger #pyszne
dkshan - Cześć! Przedstawiam zapowiadany wczoraj przepis na burgery z sosem mango chi...

źródło: comment_lO5bQ2TojDDaGPWprGPv98xqqK4VoyIa.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
@evilekeye: jeśli robisz je więcej niż raz cena mocno maleje, bo przypraw, sezamu itd. wystarczy na kilka podejść. Nie wiedziałem jak ugryźć temat cen więc wolałem podać wszystko. Pozatym gotowanie traktuje bardziej jako hobby i sprawia mi to dużą przyjemność ;)
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@enzojabol szczerze mówiąc nie testowałem wielu innych przepisów, a to mi po prostu smakuje ;) Ogólnie lubię kuchnie Karola Okrasy, spora część jego przepisów zawiera pikantne składniki, co trafia do moich kubków smakowych ))¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@dkshan: zastąpiłeś 4 papryczki habanero(sic!) odrobiną cayenne? Nieźle. Różnica jest taka że jedno habanero bez wyciętych pestek i białych części sprawiłoby, że ten sos byłby nie do tknięcia przez przeciętnego Polaka. 4 na odrobinę sosu to jakaś chora abstrakcja (a jej bardzo ostre rzeczy). Cayenne na sprawia, że to lekko pikantna potrawa.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@zirael88 byc może, dlatego napisałem ile cayenne dalem. Podlinkowalem też oryginalny przepis gdzie używane jest habanero. Ogólne ciężko dostać te papryczki w mojej okolicy i z tego co kojarzę w przepisie też mówią o tym żeby usunąć pestki ;)
  • Odpowiedz