Wpis z mikrobloga

Mirki, może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego laptop zamula? Ma 4 lata, mam od początku wykupionego antywirusa, mam te programy do 'czyszczenia', nie trzymam na nim filmów czy wielu gigabajtów zdjęć. Mam tu materiały na studia a zainstalowane tylko GTA SA, autocada, arcgisa, corela i VLC.

Co sprawia że z miesiąca na miesiąc laptop działa wolniej, zacina się, nie jest w stanie wykonać prostych działań w wyżej wymienionych programach, mimo że kiedyś spokojnie mogłam w nich pracować i jeszcze słuchać muzyki w tle? Co zrobić żeby go odmulić? Nie znam się na tym kompletnie ;p a już mnie denerwuje że zacina się nawet przy próbie przeglądania obrazków w windows exploatorze xd

Mam Samsunga, procesor intel i5-3230M, 8GB ramu (dostępne 7,71GB), windows 8.1

#pytanie #pomocy #informatyka #laptopy #programista15k i nie wiem kogo mogłabym jeszcze zawołać

  • 59
  • Odpowiedz
@hehenuanek: wychlapało się ze szklanki, ale zareagowałam szybko, odłączyłam zasilanie, i leżał do góry nogami kilka dni. Ale myślę ze to nie to bo po tym działał normalnie. Nie umiem odpalac z liveCD ( ͡° ʖ̯ ͡°)

@Pozdrowiony: ale nie działam na nim intensywniej niż kiedyś, a wtedy śmigał. Może się nie będę w to zagłębiać, bo chyba średnio to rozumie. Czy taki dysk ccd pomoże
  • Odpowiedz
wychlapało się ze szklanki, ale zareagowałam szybko, odłączyłam zasilanie, i leżał do góry nogami kilka dni. Ale myślę ze to nie to bo po tym działał normalnie.


@asadasa: To raczej nie to.

Nie umiem odpalac z liveCD ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@asadasa: https://www.linuxliveusb.com/ co prawda to jest link do instrukcji jak odpalić z liveusb, ale to i lepiej, bo jak zgaduje napędu na płyty to nie
  • Odpowiedz
@asadasa: O ile masz dysk podzielony na partycje, wyczyść tą z systemem, defragmentacja dysku, antywirus spoko, ale zależy jaki, niektóre potrafią spowolnić kompa nawet o 25%. Jak nic nie pomoże to zawsze zostaje postawić system od nowa.
  • Odpowiedz
to po cholerę w ogóle ktoś wymyślił antywiry skoro to tylko zamula i nie pomaga?


@asadasa: Nie słuchaj go, lepiej miec antyvir który przez 10 lat nic nie złapie niż raz go nie mieć i złapać.

ale nie działam na nim intensywniej niż kiedyś, a wtedy śmigał.


@asadasa: Tak z ciekawości - możesz sprawdzić jaki procent procesora i RAM masz wykorzystany w codziennej pracy?
  • Odpowiedz
@asadasa: Antywiry były OK w latach kiedy zaczynałem przygodę z komputerami, czyli od roku 1997 kiedy nie było internetu, królował system WIndows 95, a gierki wymieniało się dyskietkami lub też chodziło z kieszenią na HDD po kumplach. Wtedy produkowało się mnóstwo wirusów, które np mogły zjarać płytę główną, uszkodzić RAM czy HDD.
Dziś o takich przypadkach się nie słyszy - pełno jest tylko malware'ów itp ściąganych przez www bez filtrów jak
  • Odpowiedz
Ostatni przypadek typowo złośliwego i typowego wirusa z nazwy to pamiętam bodaj 2 lata temu, który na starcie blokował ludziom kompy i żądał jakiejś opłaty dużej (atak nastawiony typowo na firmy żeby wyłudzić hajs). Szary Jan Kowalski jak tylko umie się posługiwać internetem jest raczej bezpieczny od typowych wirusów.


@marcel_pijak: No chyba, że ma pecha i akurat raz się zagapi i mu malwere zaszyfruje prace magisterską.
  • Odpowiedz
@asadasa: Wskazówki:
- Po 4 latach wskazana reinstalacja systemu operacyjnego.
- Wymagane czyszczenie laptopa i wymiana past.
- Pomimo, że używasz programu antywirusowego w twoim laptopie może siedzieć jakieś szkodliwe oprogramowanie.
- Z każdym rokiem rośnie zasobożerność programów np. przeglądarki internetowe.
- Zorientuj się, czy możesz dołożyć do laptopa pamięci operacyjnej.

Podsumowując. Twojemu laptopowi należy się "generalny remont"
  • Odpowiedz
@MMARS: samych procesów windowsa jest 28. reszta to w jakieś procesy intela, touchpada, comand processor, sw update agent, jakies runtimelocalsercer.exe i wiele innych, nawet nie wiem co niektóre znaczą. Procesów chrome jest 16, mimo ze mam tylko 5 kart włączonych
  • Odpowiedz