Wpis z mikrobloga

Czy wiedzieliście, że wysokie maszty wcale nie są zamocowane na sztywno we fundamentach? Poniżej przykład konstrukcji podstawy masztu radiowego w Konstantynowie (647m), który do roku 1991 był najwyższą budowlą na świecie. Zwróćcie uwagę na połączenie tak wysokiej i smukłej konstrukcji z podstawą. Pomyślałem, że nie dla wszystkich jest to oczywiste, a wręcz może być zaskakujące.

W pierwszym komentarzu dodam drugi przykład osadzenia masztu dużo skromniejszego bo mającego wysokość "tylko" 358m w Olsztynie.

#ciekawostki #maszt #budownictwo
Whys - Czy wiedzieliście, że wysokie maszty wcale nie są zamocowane na sztywno we fun...

źródło: comment_SP4qnI851XiajoiIK4rz878mMe5AJNqw.jpg

Pobierz
  • 35
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Whys: Z mechanicznego punktu widzenia to nie jest głupie. Momenty na skrajnych łączeniach byłyby gigantyczne biorąc pod uwagę wysokość tej wieży. Więc skupili całe obciążenie w środku na nastawnej podporze. Więc głównie pracowała ona na ściskanie, co jest bułką z masłem dla takiej konstrukcji. Podobnie działa zresztą cieniutka szyjka szyny pod ogromnym ciężarem kolei.
  • Odpowiedz
@Whys: wiedziałem ale nie zdawałem sobie do końca sprawy dlaczego tak jest... Dzięki!
Zastanawia mnie natomiast jak to wytrzymuje taką siłę nacisku. (ʘoʘ)
Przecież to jest mnóstwo ton na kilku cm kwadratowych!
  • Odpowiedz
@defoxe: stal ma wytrzymalosc w zaleznosci od gatunku 175-455MPa czyli 17,5-45,5kN/cm2, w mniej inzynierskich jednostkach w przyblizeniu to jest 1750-4550 kG/cm2
  • Odpowiedz
@defoxe Konstrukcja może i wydaje się masywna, ale jest ażurowa, a siłę skupia się na niewielkiej podporze (oczywiście bez przesady z jej rozmiarem). Dla przykładu proponuję spojrzeć na podpory pod dźwigarami w mostach. Przy zastosowaniu utwierdzenia rozmiar fundamentu byłby ogromny - wszystkiemu winny moment zginacjacy. Przy przegubie nic takiego się nie dzieje, a całość usztywniają odciągi. Patrząc od strony ekonomicznej przegub jest o wiele lepszy ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz