Wpis z mikrobloga

Miraski mam kilka głupich pytań nowicjusza dot. #gpw #gielda
1. Spółka chcąc być spółką akcyjną musi mieć kapitał zakładowy 100k pln. Decyduję się wyemitować za całość akcję. Czy w tym przypadku nie traci kontroli nad firmą, nie mając większości?
Ad 1. Czy może emitować akcję maksymalnie do wysokości zadeklarowanego kapitału zakładowego? Czyli kapitał zak. 100k pln, emituję akcje max 5000x20 lub podobnie oczywiście w innych proporcjach, ale max do 100.000 pln.
2. Czy ceny akcji wpływają bezpośrednio na kondycję firmy? Nie licząc rzeczy typu mniejsza wiarygodność etc.
3. I ostatnie, czy ceny akcji zależą tylko i wyłącznie od popytu/podaży na rynku? Czyli, niezależnie od tego czy firma upada czy dobrze prosperuje, hipotetycznie jeśli nikt nie kupuje i nie pozbywa się akcji, to ich cena pozostanie na tym samym poziomie? Wiem, że w typie dochodowym są pomniejszane o wartość dywidendy.
  • 4
@Nie_wiem_jak_sie_nazwac: Ad1 emisja nowych akcji prowadzi do podwyższenia kapitału, jeśli ktoś chce emitować już istniejące akcje to nie. Nie różni się to wtedy od ich sprzedaży. Ad 2 teoretycznie niska ich cena blokuje dostęp do dalszego pozyskania kapitału z giełdy. A jeśli na giełdzie są poniżej nominalnej to patrz przypadek getin banku gdzie Czarnecki dokapitalizowal kupując akcje po wyższej cenie niż na giełdzie bo inaczej nie mógł Ad3 Teoretycznie tak (
jeśli ktoś chce emitować już istniejące akcje to nie.


@DeoLawson: @Nie_wiem_jak_sie_nazwac:

"Kapitał zakładowy spółki akcyjnej musi wynosić minimum 100 tysięcy złotych. Przepisy szczególne mogą ten wymóg zaostrzać. Przykładowo, od 7 października 2016 spółka akcyjna prowadząca giełdę zobowiązana jest posiadać kapitał zakładowy na poziomie minimum 10 mln złotych). Kapitał zakładowy jest niepodzielny. Spółka musi utrzymywać go w całości i nie może rozdzielać pomiędzy akcjonariuszy. Kapitał akcyjny nie powinien być wykorzystywany na
@DeoLawson @Koryntiusz dziękuję! przeczytałem, że mimo WZA ma większość to nie ma możliwości dyktowania zarządowi co ten ma robić. a apropo pkt 1, czyli spółka akcyjna nie może wypuscic więcej akcji niż wynosi jej kapitał zakładowy. tzn. im większy kapitał zakładowy tym więcej akcji i tym więcej pieniędzy od akcjonariuszy. podsumowując wejście na rynek GPW pozwala maksymalnie podwoic zgłoszony kapitał firmy.
@Nie_wiem_jak_sie_nazwac: WZA powołuje zarząd więc jak ten zrobi coś co się wza nie spodoba to po prostu WZA zmienia zarząd na taki co to zrobi ( ͡° ͜ʖ ͡°). Z tego co wiem to dopóki znajdą się chętni na zakup to nie ma limitu akcji jakie może wypuścić spółka, emisja akcji służy właśnie podniesieniu kapitału zakładowego, a także zapasowego w przypadku kiedy cena emisyjna jest wyższa niż