Wpis z mikrobloga

Będę kręcił aferę z PLAY'em
czy to kwalifikuje się do giodo?
TL:DR
kurier(w ich regulaminie "Podmiot Dostarczający Przesyłkę") wymaga ode mnie KSEROKOPII dowodu tożsamości pomimo, że w regulaminie nie ma takiego zapisu. Jest jedynie informacja o OKAZANIU dowodu osobistego kurierowi.
Albo robię kserokopię dowodu osobistego dla kuriera, albo nie wyda mi paczki z umową...
zapisy regulaminu &5 pkt 2 regulaminu zawierania umów na odległość
oraz ewentualnie &3 pkt pkt 5 regulaminu o świadczeniu usług telekomunikacyjnych

wersja długa:
Kończy mi się umowa w orange, szukałem czegoś fajnego w dobrej cenie z telefonem, bo jeden mi się rozsypał (xiaomi mi4c( ͡° ʖ̯ ͡°)) i został mi firmowy. Jako, że PLAY miał dobrą ofertę a na telefonie mi trochę zależy to padło na nich.
Wypełniłem wszystkie pola formularzu online na ich stronie gdzie oczywiście trzeba podać info z dowodu tożsamości i nie mam z tym problemu. Zamówienie zostało złożone i przekazane do realizacji.
Dzisiaj przyszedł czas na dostarczenie, mam naszykowany dowód i długopis, a kurier do mnie wyskakuje z informacją, że nie jest w stanie mi wydać przesyłki jeżeli nie mam dla niego kserokopii dowodu osobistego.
Nigdzie takiej informacji nie było podczas składania zamówienia, na stronie jest tylko o okazaniu dowodu kurierowi w celu weryfikacji tożsamości, a paczka wydawana jest tylko i wyłącznie osobie, na którą jest umowa, więc odmówiłem kurierowi wydania kserokopii, a on odmówił mi wydania paczki i umowy i dogadaliśmy się, że do czasu wyjaśnienia tej sytuacji jest na przechowalni.

#!$%@?łem się niemiłosiernie i zacząłem czytać te wszystkie regulaminy i informacje, które zostały mi dostarczone podczas zawierania umowy i NIGDZIE nie ma takiej wzmianki o utrwalaniu, albo kserokopiach dowodu osobistego. Zadzwoniłem więc do konsultanta PLAY w celu wyjaśnienia czy można to rozwiązać inaczej i miła Pani powiedziała mi, że to zależy od kuriera xD mogę odmawiać przesyłki aż trafi się kurier, który zleję sprawę i rzeczywiście nie kojarzy, aby oni wymagali kserokopii dowodu podczas zawierania umowy i zasugerowała, abym zadzwonił do przewoźnika w celu wyjaśnienia.
Podała mi numer do DPD, gdyż PLAY ma z nimi podpisaną umowę i odebrał znów miły gościu, który powiedział, mi, że w sytuacji w której wymagają czegoś ode mnie zależy od PLAY'a i on z tym nic nie może zrobić (to są instrukcje dla kuriera podczas doręczenia przesyłki) oraz żebym oddzwaniał do PLAY i wyjaśnił im, że skoro nie mam nic w regulaminie o takiej rzeczy to pretensje powinienem mieć do nich, a nie do DPD.

No i już w głowie mam tą wizję telefonów raz do drugiego raz do pierwszego i tak w koło będą się prześcigać...
No ale dobra dzwonię z powrotem do PLAY'a odbiera konsultantka i wyjaśniam, że dostałem informacje od DPD, że instrukcje doręczenia są wręczane kurierowi przez PLAY, dodatkowo podaje jej paragrafy regulaminu, oraz informacje które miałem podczas zawierania umowy, że mam OKAZAĆ dowód osobisty kurierowi w celu weryfikacji tożsamości, a nie dawać mu kserokopie z którą nie wiadomo co się dzieje i w dodatku jest niezgodne z regulaminem z ich strony oraz także ustawy o ochronie danych osobowych.

Rozmowa z konsultantką zajęła mi 36minut i 3 sekundy z czego większość czasu musiałem czekać, aż wyszuka informacje na ten temat. Na początku było spoko, starała się coś znaleźć i tak właściwie to nic nie znalazła bo nie ma takiego zapisu w żadnym z regulaminów, poza tym, że próbowała mi wmówić, że
w &3 pkt 5 regulaminu o świadczeniu usług telekomunikacyjnych
"poświadczone notarialnie kopie dokumentów o których mowa w &4" to chodzi o kserokopie dowodu.
Wyśmiałem ją, bo przecież do notariusza o kserokopie nie będę biegał i nigdy nie słyszałem, żeby jakikolwiek operator telefoniczny wymagał notarialnej kopii dowodu osobistego to babeczka zaczęła się na mnie drżeć.
PLAY macie super obsługę klienta w której konsultantka wydziera się na gościa, bo ona nie jest w stanie znaleźć takiego zapisu w regulaminie i w ogóle to nie jest prawniczką, a jak mi się nie podoba to zerwijmy umowę i koniec (to ostatnie to serio tak powiedziała) (ps. ciekawe czy tak samo traktuje chłopaka)

No i zonk, spytałem się czy można o nr do przełożonego, bo miałem już dość tej rozmowy i wydzierania się na mnie pod koniec rozmowy albo gdziekolwiek gdzie mógłbym uzyskać jakiekolwiek lepsze informacje na ten temat... powiedziała, że takiego numeru nie jest w stanie mi udostępnić.
Także śmieciu albo dajesz kurierowi kserokopie na którą może nabrać se chwilówek, a w ogóle to nie wiadomo co się dalej z tym dzieje albo #!$%@? gdzie indziej.

#afera #play #telefony #telekomunikacja trochę #rozowepaski
Gadzinski - Będę kręcił aferę z PLAY'em 
czy to kwalifikuje się do giodo?
TL:DR
ku...

źródło: comment_BDn8eOyXE6GWTMLbuhk3ReFuEPj7hyij.jpg

Pobierz
  • 21
@Gadzinski nie odbieraj przesylki, poczekaj az anuluja umowe i jak Ci zalezy to idz do salonu podpisac dokumenty raz jeszcze. W salonach maja takie nakladki na dokumenty ze Twoj np wizerunek nie jest przetwarzaby gdyz zdjecie jest zasloniete.
@Gadzinski: Tak jak wyżej, dałeś dupy, bo mogłeś kupić telefon w sklepie (dzisiaj kupujesz, jutro masz, czasowo nic nie tracisz), o ile miałeś na to hajsy. A umowa osobno na abo czy kartę. Bo cała reszta, to już wina PLAY/DPD (podejrzewam, że tych pierwszych). Z Play dawno temu odbierałem paczkę, ale usługi świadczył DHL. A z DPD 2x razy w przypadku Virgin Mobile, raz osobiście, raz nie (mame odbierała, zostawiłem dowód),
@nipanimaju: sęk w tym, że na blackfriday i dodatkowo święta mieli tą ofertę. Obecnie z tego co patrzyłem ten sam redmi u nich kosztuje już 599
nie to żeby cebula, ale też nie po to kupuje na ali sprzęt :/

@waciak: właśnie wiem, że dałem dupy, mogłem wcześniej na 11.11 zamówić ten telefon i miałbym spokój. No ale cóź, sytuacja mnie trochę przycisnęła na drugi telefon i wyszło jak wyszło,
art. 161 ust. 2 Prawa telekomunikacyjnego


@Gadzinski: nie zabrania kopiowania dowodu osobistego.

art. 31 ust 1 ustawy o ochronie danych osobowych


@Gadzinski: nie wiem co ma akredytacja do omawianej sprawy.

Ogółem zgodę na kopiowanie DO udzielasz sam, masz prawo odmówić. Ale wówczas firma ma prawo nie zawrzeć z tobą umowy w taki sposób.
@Krupier: > art. 161 ust. 2 Prawa telekomunikacyjnego

@Gadzinski: nie zabrania kopiowania dowodu osobistego.

a do czego jest potrzebna kopia dowodu osobistego? bo na pewno nie do umowy, w której wypisałem tylko te dane, które są potrzebne i mogą być one co najwyżej zweryfikowane. Podczas kserokopii operator dostaje więcej danych niż ja wpisałem to po 1, a po drugie nie jest do tego uprawiony. Dlatego ICH regulamin jest właściwy, mam
a do czego jest potrzebna kopia dowodu osobistego?


@Gadzinski: do weryfikacji.

Jeśli ktoś w jakiś sposób uzyska twoje dane, wyrobi sobie na nie dowód osobisty "kolekcjonerski" i zawrze umowę to do kogo będziesz miał pretensje, że nieprawidłowo je zweryfikował?

Kurier nie jest osobą, której można w pełni powierzyć weryfikację takich danych (mimo, iż wiele firm tylko na to się decyduje, ich prawo) stąd wymóg kserokopii, która wysyłana jest do odpowiedniego działu
@Krupier:
ale jak mógłby wyrobić sobie dowód kolekcjonerski nie mając wszystkich danych? W umowie mam tylko podstawowe dane identyfikacyjne, a dostarczając im kserokopie dajesz resztę jak na tacy.
do weryfikacji jest PESEL
kurier ma za zadanie sprawdzić kilka ostatnich cyfr z czego niektóre firmy kurierskie np wpisują te ostanie cyfry do umowy nie widząc reszty, a PLAY weryfikuje czy to co wpisałeś na umowie jest zgodne z tym, co podaje kurier.