Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się jaka jest dla Was racjonalna kwota do wydania na samochód w przeliczeniu na miesięczne pensje na miesiąc? Widzę że ostatnio znajomi którzy zarabiają mniej niż ja kupują auta za 150-200k i dla mnie to jakaś abstrakcja. Ja nie wyobrażam sobie wydać więcej niż roczna pensja na rękę, a za racjonalne uważam 6-10 pensji.
#samochody
  • 9
Widzę że ostatnio znajomi którzy zarabiają mniej niż ja kupują auta za 150-200k


@ThePawel: też to widzę w okolicy. Ludziska oszaleli biorą leasingi z wysokim wykupem z ratą 50% swoich dochodów. Samochód to tak dla mnie do maks 5-10 pensji miesięcznych. Zresztą mamy szczyt koniunktury, lepiej robić oszczedności.
@ThePawel: dla mnie po dużych przemyśleniach taka granicą jest roczna pensja ale tylko dlatego, że lubię auta i jest to dla mnie coś więcej niż niezbędne narzędzie. Dla zwykłego użytkownika półroczna pensja myślę że jest dość racjonalna.
@ThePawel: Na zachodzie ludzie patrzą na to tak. Używany 3 pensje, nowy 6 pensji. Nie da się tego przełożyć na nasz krajowy rynek 1:1, ale myśle ze takie maks 6 pensji na uzywany i maks 12 na nowy to takie rozsądne podejście.