Wpis z mikrobloga

Czy ktoś ma doświadczenie w sprzedaży prądu do somsiada?
Mam instalacje fotowoltaiczną 10kW i możliwość rozwoju, a w okolicy spółkę zużywającą spore ilości energii.
Pewnie muszę mieć DG, czy kwestia ceny i pomiaru może być w umowie? Czy nadal trzeba mieć koncesję?
#prawo #oze #energetyka
  • 15
@pralekwalek: przyznam że ostatnio przeliczyłem inwestycję w fotowoltaikę i biorąc pod uwagę że w przyszłości ceny prądu raczej będą rosnąć, sam zastanawiam się czy nie zainwestować ( ͜͡ʖ ͡€)
musimy chyba pogadać na PW
@losBamberos88: Kupiłem 10kW paneli z Niemiec, jakoś 1,5zł/W
Do tego falownik 15kW znalazłem za 2000zł (bardzo tanio, bo dobry -IBC), zrobiłem kwalifikację SEP, ze złomu kupiłem blachę alu i wygiąłem aby stworzyć system montażowy własnego pomysłu. Przy okazji zrobiłem remont dachu. Do tego odpowiednie rozłączniki, bezpieczniki, kable, złączki, zaciskarka, ochrona przeciwprzepięciowa/
Razem z moja robocizną wyszło koło 30 000zł. Bez dachu bliżej 20 000.
Roboty było sporo jak na jedną osobę,
@pralekwalek: ale sprzedajesz też prąd do sieci? czy wszystko co wyprodukujesz zużywasz na własne potrzeby? Interesuje mnie bardziej jak wygląda cała procedura zarabiania na sprzedaży prądu do sieci od strony formalnej.
No i słyszałem że samoróbki raczej do sieci nie są wpinane, ale może źle mi ktoś powiedział i ty masz inne doswiadczenia
@losBamberos88: Jestem prosumentem, czyli tak jak na obrazku wyżej.
Panele wyprodukują 12kWh,
ja z tego jak jest słońce i jestem w domu zużyłem 2kWh
Potem zużyłem 10 kWh
Czyli na liczniku mam: oddana 10kWh, pobrana 10kWh
W związku z tym, że moja instalacja <10kWp
wzornanależność=pobrana-oddana*0.8
Czyli zapłacę za 2kWh
Rozliczenie jest półroczne, a nadwyżka z rozliczenia jest przepisywana na kolejny okres.
Co prawda podobno potem przepada, ale nie rozumiem
@pralekwalek: hm, myślałem że może nadwyżkę sprzedajesz do sieci, bo tą zasadę prosumencką to znałem, ale mimo wszystko dzięki.
Wydaje mi się ze bez przejscia się do lokalnego dystrybutora i dokładnie wypytania o szczegóły się nie obejdzie
@losBamberos88: Panie, oni tam mają taki burdel, że głowa mała. Może w centrali wiedzą, ale u nas to nic nikt nie wie
/usłyszane od pracownika lokalnie/
Ale minęły dwa lata, to może się zmieniło :)
Nadwyżkę wrzucam w ciepło domu. Elektrownia ma zielone certyfikaty ode mnie, a ja węgiel po kabelku
@pralekwalek: jest szansa że niedługo dowiem się czy jest opcja sprzedaży prądu do sieci bez jego późniejszego odbioru (albo po prostu sprzedaży nadwyżek, bo możesz mieć przewymiarowaną instalację). Jeśli sam do ciebie nie napiszę, odezwij się do mnie na PW za jakiś miesiąc. Powinienem już miec jakies info