Wpis z mikrobloga

@xandra: @mamawolf: Dokładnie to jest tak, że za pomocą tych różnych kolorków wizualizuje się znajdujące się tam pierwiastki czy emitowane różne rodzaje promieniowania, a każdemu odpowiada oddzielny kolorek stąd też to wszystko tak pięknie wygląda, ludzkim okiem można tylko czarną pustkę zobaczyć. Te natomiast są wykrywane przez rozmaite detektory urządzeń badawczych teleskopów etc.
@mamawolf: Nie zobaczysz tak jak wspominali inni. Po pierwsze dlatego, że podczas opracowania takich zdjęć fotografowie często przenoszą światło, którego nie widzimy (ultrafiolet, podczerwień czy nawet mikrofale i radio) na jakiś widoczny kolor. Drugą sprawą jest to, że często czas ekspozycji tych zdjęć jest bardzo długi aby było cokolwiek widać.
@mamawolf: Niestety niemożliwe ze względu na to, że nie da się tam polecieć. Też nad tym ubolewam.
@xandra: @StaryWilk: I tak, i nie. Akurat jest bardzo dużo zdjęć mgławic w paśmie widzialnym, i będąc w odpowiedniej odległości widoki byłyby bliskie zdjęciom.
@kidi1: @GaiusBaltar: Większość mgławic jest czarno-biała przy obserwacjach teleskopowych gdyż ludzkie oko jest tak zbudowane, że najczulsze na światło słupki pokazują obraz w odcieniach szarości. Będąc
Pobierz
źródło: comment_QJD2JnRUimawWRCXyRmZuEHXNF6XiYUP.jpg
I tak, i nie. Akurat jest bardzo dużo zdjęć mgławic w paśmie widzialnym, i będąc w odpowiedniej odległości widoki byłyby bliskie zdjęciom.


@khurghan: Mi się jednak wydaję, że nie z prostego powodu, nawet jeśli jest to pasmo widzialne to jest jeszcze kwestia czułości ludzkiego wzroku i czasu ekspozycji teleskopów. Po prostu one patrzą w jedno miejsce dłuuuugo, dla człowieka to byłoby widoczne jak gwiazdy na księżycu podczas misji Apollo.
@StaryWilk: Przecież się do tego odniosłem. Będąc blisko takiej mgławicy jasność powierzchniowa będzie na tyle duża, że ludzkie oko będzie widzieć w kolorze. To, że z ziemii trzeba stosować długie czasy naświetlania to jest konsekwencja tego, jak daleko są te obiekty i jak niską jasność mają. Przecież niektóre z mgławic dają kolor gdy obserwuje się je z ziemii nawet amatorskim sprzętem (na żywo, nie za pośrednictwem kamer). Dlaczego więc będąc na
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mamawolf: Niestety, mgławice są bardzo ciemne. Patrząc przez teleskop, nie zobaczyłbyś niczego. Potrzeba wielu minut naświetlania na takie zdjęcie.
Więc nawet, jakbyś tam pojechał z to na pewno nie byłoby tak kolorowo.