Wpis z mikrobloga

Raczej nie bawił bym się w takie kombinacje. Te klemy nie są tam bez przyczyny. Niby to możliwe, ale wystarczy jeden błąd i przewody mogą wywołać pożar. Wystarczy że jakiś geniusz wstawi śrubkę zamiast bezpiecznika gniazda zapalniczki a drugi geniusz spróbuje skorzystać z pełni mocy przetwornicy i nie będzie wesoło.
Czy można przerobić ją pod gniazdo zapalniczki? Przewody zasilające są o bardzo dużym przekroju, które zostałyby zastąpione cieńszymi, myślę 2-2,5mm.


@nvmm: tylko pod warunkiem, że pobór mocy ograniczysz (najlepiej trwale, bezpiecznikiem) do max 100 watów. Czyli np. ładowarka do telefonu, zasilanie laptopa, nic więcej. Inaczej takie przeróbki to w najlepszym przypadku ciągle przepalający się bezpiecznik gniazdka, w najgorszym - pożar auta.
@nvmm: gniazdo zapalniczki wytrzyma pewnie max 150-200W. Gniazda zapalniczki mają bezpieczniki gdzieś w puszce. Dopóki nikt nie podłączy niczego o mocy powyżej 200W czyli zasilacz laptopa to powinno być ok.

Znacznie lepiej i bezpieczniej jest pociągnąć zasilanie prosto z akumulatora osobnymi przewodami
@nvmm: Prosty rachunek. 600W/12V = 50A. Przy 2mm2 da to 25A/mm2. Spadek napięcia sprawi, że to nie będzie działać. Przy 12V i takich mocach ważny jest każdy wolt i raczej celuje się w 2A/mm2 niż więcej.